Nem mindegy, melyik lábos hova kerül a főzőlapon: így spórolj az árammal a konyhában
Mutatjuk, hogy takarékoskodhatsz az idővel és az energiával a konyhában.
A konyha egyik legnagyobb energiafogyasztója a tűzhely, egy elektromos tűzhely akár 7,5 kWh-t is fogyaszthat óránként, de már a legapróbb változtatások is hatalmas különbséget jelenthetnek a havi villanyszámlában, főleg, ha szokássá válnak.
Ezek a praktikus tippek nemcsak az árammal, de a gázzal és az idővel is segítenek spórolni, hiszen általánosságban teszik hatékonyabbá a főzés és az étel-előkészítés folyamatát.
Hogyan takarékoskodhatsz a főzéssel?
A tűzhely körül a takarékoskodás egyik alapja, hogy jól válaszd meg az eszközöket, amiket használsz. Érdemes rá odafigyelni, hogy melyik edényt melyik rózsára helyezed. Ha lényegesen kisebb az edény átmérője, mint a láng, akkor az energia 40%-a is kárba veszhet, ha pedig a láng kisebb, mint az edény, nem lesz egyenletes a melegítés, és lassabban fő majd meg az étel. Érdemes olyan edényt választani, melyen nem nyúlnak túl a lángok.
Ha már az edényválasztásról esik szó, az sem mindegy, hogy az milyen anyagból készül. A wok alakú vas főzőedények például remekül vezetik a hőt, ezért kevesebb energiával is hatékonyabban lehet elkészíteni bennük az ételt. Azonban arra ilyenkor is érdemes figyelni, hogy az edény alatt kapcsold le a lángot pár perccel azelőtt, hogy elkészülne az étel. Ilyenkor ugyanis a lábas hője és a meleg főzőlap miatt még percekig tovább fő az étel. Ezzel is sok energiát lehet megtakarítani.
Így használd a vizet!
Amikor vizet forralsz, a módszer és a mennyiség is fontos. Nem érdemes túl sok vizet melegíteni egyszerre, ilyenkor ugyanis pazarolsz az energiával. A nagyobb mennyiségű víz lassabban éri el a forráspontot, és később teheted bele a hozzávalókat.
Több tesztben is bebizonyosodott már, hogy a vízforralás leghatékonyabb módja az, ha a vizet egy elektromos vízforralóban készíted el, és onnan öntöd át a lábosba. Ezek a készülékek kevesebb áramot fogyasztanak a működéshez, ráadásul villámgyorsak, így nem kell sokat várni arra, hogy megjelenjenek a buborékok. Míg a tűzhelyen 8 percbe is telhet egy liter víz felforralása, az elektromos vízforraló ugyanezt 4 perc alatt elintézi, és így általánosságban kétszer olyan hatékony.
Főzés közben fedő használatával gyorsíthatod az étel elkészültét, ez is segít spórolni az áramon, mert a gyorsabban elkészülő fogást kevesebb ideig kell a tűzön hagyni, tehát kevesebb energia fogy főzés közben.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányit mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ne nyitogasd!
Mind a fedélre, mind a sütőajtóra igaz, hogy nem szabad főzés közben piszkálni. Ha felemeled a fedelet, vagy kinyitod a sütőt, beengeded a hidegebb levegőt, és lassítod az elkészülés folyamatát. Ha ezt többször is megteszed, az akár percekkel lassabban elkészülő vacsorát is eredményezhet, és az így elfolyó energia összeadódik éves vagy havi szinten.
Így foghatsz meg havi 10 ezer forintot
Havonta akár 10 ezer forinttal több maradhat a tárcádban, ha kipróbálod az alábbi trükköket, így sosem járhatsz úgy, hogy elfogy a fizetésed a hónap végére, és még csak le sem kell mondanod semmiről.
Így foghatsz meg 10 ezer forintot havonta: néhány egyszerű trükkel nem lesz rémálom a hónap vége
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images.