Most ültesd el a kelbimbót, ha egész télen szüretelnéd: mínusz 14 fokig jól érzi magát a kertben
A kelbimbót május környékén érdemes elültetni.
A kelbimbó vízhajtó hatású, magas tápanyagtartalmú zöldség, mely számtalan módon felhasználható az ételekben. A különlegességét mégis az adja, hogy telente érik, ilyenkor lehet betakarítani, így friss vitaminforráshoz juthat az ember a legzimankósabb évszakban.
A bimbóskelt a 19. században nemesítették ki Belgiumban, így hazánkban sem olyan elterjedt még a termesztése a kiskertekben, pedig a növény impozáns méretével már önmagában is mutatós, az pedig kifejezetten vonzóvá teszi, hogy akkor terem, amikor minden mást hó borít.
Amit a kelbimbóról tudni kell
A kelbimbó magasra növő zöldség. A levelei a szár tetején sűrűsödnek, a kétéves növény a levelek alatt, a szár oldalán hozza az első évben a hajtásokat, amit tulajdonképpen elfogyasztunk. Egy növény egyszerre akár 50-100 hajtást, fél kiló termést is hozhat. Ha nem szednénk le, ezekből lenne a következő évben a termés.
A kelbimbónak minden adottsága megvan hozzá, hogy bárki zöldséges kertjében megteremjen. A magjait május környékén érdemes elvetni, először nem rögtön a földbe, hanem cserépbe vagy ládába. Hat hetesen, már júniusban érdemes kiültetni a hajtásokat a kertbe, nagy, legalább 50-70 centis helyet hagyva két növény között.
Érdemes olyan helyre ültetni a palántákat, ahol sok fény éri őket, mert erre van szükségük ahhoz, hogy feszes, sűrű bimbókat hozzanak szeptember környékén, ezért az árnyékot érdemes kerülni. A kelbimbó viszonylag magas vízigényű zöldség, így a jó vízellátásáról is gondoskodni kell.
Amikor ősszel megjelennek a bimbók a szárak között, az oldalleveleket érdemes visszanyesni, hogy a gumók több fényt kaphassanak. A növény tetején képződő zsenge levélkoszorú is kinyeshető, és felhasználható kelkáposztaként az ételekben.
A kelbimbók jól tűrik a téli hideget, akár -14 fokig is állják a sarat, ezért nem kell őket egyszerre betakarítani a tél kezdetekor. Elég mindig annyit leszedni, amennyit az ember felhasznál. A dércsípte gombócok édesebbek lesznek, amikor az asztalra kerülnek, így még az ízük is finomabb, kevésbé kesernyés.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
10 rovarriasztó növény
Akár a kelbimbók közét is kitöltheted egy-egy levendulával vagy más kis növésű rovarriasztó növénnyel, így a kertedből elűzheted a kártevőket, és megtöltheted minden sarkát színekkel is illattal.
10 rovarriasztó növény, amit érdemes elültetned a kertben: hatásosak és mutatósak
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images