8 tárgy a lakásban, ami borzasztóan tönkreteszi az otthon összképét: így szabadulj meg tőlük
Minden lakásban vannak kallódó, felesleges kacatok, elfelejtett tárgyak, amelyek már csak porfogók.
Az esztétikus élettér csak rendezett és tiszta környezetben valósulhat meg. Mégis sokszor felhalmozódnak olyan kacatok vagy apró tárgyak, amikről olykor már azt sem tudja az ember, honnan kerültek oda. Évente egyszer-kétszer egy jól irányzott szortírozással ezeknek a nagyját fel lehet számolni.
A kacatok és porfogók szortírozása
A lakás bizonyos részei különösen jól elnyelik ezeket a limlomokat, apróságokat. Tipikusan ilyen a szekrény alja, ahova csak úgy behajít az ember valamit, aztán megfeledkezik róla. De hasonlóan jó rejtekhelyek a magasan vagy kevésbé látható helyen lévő tárolódobozok és polcok.
A gyűjtögetés is megnehezítheti az organikus otthon kialakítását, főleg, ha valaki ragaszkodik minden emléktárgyhoz és ajándékhoz. Természetesen vannak pótolhatatlan tárgyak és fontos emlékek, ezeknek kiemelt helye van a személyes térben. Azonban csak amiatt ne őrizgessünk valamit, mert "mi lesz, ha egyszer átjön a nagymama, és megsértődik, hogy nem raktuk ki a négy éve kapott porcelánnippet a polcra?"
Könnyen felhalmozódó tárgyak a lakásban
Elavult elektronikai eszközök: a fiókban lapuló tízéves telefon, amit már be sem lehet kapcsolni, nagy valószínűséggel nem lesz hasznodra a későbbiekben sem. Hasonlóan a csomóba összeállt töltőkábelekhez és százéves, elavult MP3-lejátszókhoz. Ide sorolhatóak még a múlt évtizedekből felhalmozott CD- és kazettagyűjtemények is. A kedvenc darabok között gyakran rejtőznek sosem hallgatott albumok.
Régi újságok és magazinok: hacsak nem gyűjtöd a sorozatot, vagy nem képvisel nagy értéket a szemedben, akkor bizony ezek is csak porfogók. Hogyha évek óta ki sem nyitottad őket, akkor menniük kell. Ha eszmei értékük van a számodra, akkor viszont alakíts ki nekik egy rendszerezőt vagy polcot. Így akár sorrendben vagy téma szerint iktatva őrizheted őket, és nem hatnak rendetlen kupacként.
Nem használt edények, csetreszek: a konyhai szekrény leghátsó szegletében szomorkodó félig lyukas fazekak, elkallódott lábosfedők és jénai tálak tömkelege is rontani fogja az összképet. Ráadásul nagyon idegesítő, mikor nincs elég hely a konyhában, nem férsz hozzá a fontos eszközökhöz. A még használható daraboknak a legtöbb adományboltban nagyon fognak örülni, így még új életet is kapnak valaki más otthonában.
Régi dekorációk: ha stílust váltottál, vagy felújítottál, de még mindig árválkodik néhány oda nem illő darab, akkor ajándékozd tovább, vagy szortírozd ki őket. Könnyen lehet, hogy valamelyik barátod vagy rokonod régóta szemez egy szobrocskával vagy képpel, ami neked már csak útban van.
Díszpárnahegyek: a feleslegesen sok díszpárna fullasztó és rendetlen képet nyújt. Elegendő kevesebb is, és rengeteg hely felszabadul.
Törött vagy sérült tárgyak, amiket már sosem fogsz megjavítani: ezeket se pakolgasd tovább, végy tőlük végső búcsút! Sokszor egyedi dekortárgyaivá válhatnak a kertnek vagy a lakásnak a törött cserepek, bögrék vagy a kiszuperált lábosok. Ültethetsz bele növényt, tárolhatsz benne kisebb kerti szerszámokat vagy újraéledhetnek madáritatóként. Aminek viszont nem találsz új funkciót, attól jobb megválni.
Műanyag dobozok: lehet, hogy van egy másik háztartás, ahol az összes elveszett dobozod fedele lapul, ott pedig pont azok a dobozok hiányoznak, amik nálad bújtak el a spájzban. De sajnos kevés az esély rá, hogy valaha is megtaláld az elkallódott párjukat. Első körben persze próbáld meg ezeket is újrahasznosítani valamilyen formában.
Sporteszközök, amikhez mégsem kaptál kedvet: mindenki vett már hirtelen felindulásból görkorcsolyát, teniszütőt vagy súlyzót. Nehéz megtalálni a hozzánk illő sportot, és néha előfordul, hogy feleslegesen költekeztünk. Hogyha semmi kedved belevágni a választott sportba, akkor add tovább, vagy adományozd el a megmaradt eszközöket. Így lesz helye az új inspirációnak és az új tárgyaknak is.
A kevesebb néha több. Egy nagytakarítás után nemcsak az otthonod, de te is fellélegzel. A megunt tárgyak pedig valakinek még új tárgyak lehetnek. A szortírozással és a tudatos rendszerezéssel rengeteg fölösleges kacattól megszabadulhatsz.
10 ötlet a lakás pénztárcabarát csinosítására: így dekorálj olcsón is ötletesen
Miért választanád a méregdrága tucat-dekorációstárgyakat, hogyha lehetsz olcsóbban a saját lakberendeződ?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)