Itt a legolcsóbb Magyarországon a fűtés: egy nagyszerű megoldás
Az ország legviccesebb nevű településén példaértékű módon oldják meg a fűtés problémáját.
- Már nem ördögtől való a plasztika, a legtöbb nő bevállalná: ismét a mellnagyobbítás a leggyakoribb beavatkozás »
- Jön a nyár legbájosabb trendje: szuper nőies levél- és gyümölcsmintás ruhák árakkal »
- Merész, de roppant nőies divatszín veszi át az uralmat a szezonban: a neonrózsaszín még mindig tud újat mutatni »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Hazánkban Pornóapátiban létesült elsőként biomassza-falufűtőmű. A beruházás célja a hagyományos rossz hatásfokú és rossz tüzelési jellemzőjű kis kazánok kiváltása volt a családi házaknál, szabályozott, jó hatásfokú távfűtéssel.
Ezzel a példaértékű beruházással a falu közössége utat szeretett volna mutatni a hazai lehetőségek maximális kihasználásához. A fűtőmű 2005 óta üzemel.
Hogy lehet biomasszával fűteni?
A faapríték-tüzelésű fűtőmű a faluközpont mellett helyezkedik el, 3600 négyzetméter önkormányzati tulajdonon. A kazánházban két 600 kW hőteljesítményű biomasszakazán üzemel. A távhőellátáshoz használt távfűtővezeték hossza 2400 méter. A fűtőmű a faluban lévő családi házak és közintézmények fűtését biztosítja.
A fűtés úgy történik, hogy a hő a távvezetékeken jut el az épületek falánál telepített hőközpontokba. A tüzelőberendezések fűtésére többnyire a helyszínen készített aprítékot használják. A fűtőművet olyan építményben helyezték el, amelyben a kazánház és a tüzelőanyag-tároló, illetve a siló is helyet kapott.
A legszigorúbb uniós normáknak is megfelel
A fatüzelésű fűtőberendezés sok éves fejlesztési munka eredménye. A tüzelőberendezés a tűzálló falazatú égőtérből, az utóégető kamrából, valamint a meleg vizes hőcserélőből áll. Ez a felépítés kielégíti a legszigorúbb európai normákat is, sőt, a 23/2001. KÖM-rendelet határértékeit is, ami a legszigorúbb az Európai Unióban.
A tüzelőberendezéshez szükséges tüzelőanyagot a kazán mellett lévő silóban tárolják. A falazott silóból rakodógéppel a napi tárolóba töltik át a szükséges mennyiséget. A napi tárolóból automatikusan történik a tüzelőanyag transzportálása a tüzelőberendezéshez. A tüzelőberendezés automatikus üzemeltetését a tüzelő mellé telepített készlettárolóval biztosítják.
A fűtőmű éves szinten 6900 GJ-nyi biomassza-energiájával a hagyományos - rossz, 50% alatti hatásfokú -, szilárd tüzelésű kiskazánokkal fűtött családi házak, illetve közintézmények fűtését biztosítja. A falufűtőmű környezetre és társadalomra gyakorolt hatása is jelentős, mert használata kényelemes, magas komfortfokozatú, üzemeltetése gazdaságos, munkahelyeket teremt, emellett a faluközösség összetartozását is erősíti. Te hiába fűtesz, szökik a meleg a lakásodból? Íme, az okok!
Te mivel fűtesz?

Kiadja a CSER Kiadó.
A könyv ára 3196 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.