Hova dobd a tejes dobozt? Sokan nem tudják, melyik színű kukába kell

Papír, alumínium és műanyag is van benne: mi legyen vele?

Italos doboz szelektív gyűjtése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szelektív hulladékgyűjtés teljesen világos, amikor a PET-palackokat vagy az újságpapírokat válogatja külön az ember, a háztartásban viszont nap mint nap rengeteg olyan hulladék keletkezik, amiről nem könnyű eldönteni, melyik kukába kell dobni.

Az egyik ilyen kérdéses, nagy mennyiségben összegyűlő anyag a többrétegű italos kartondoboz: ez ugyanis nagyrészt papír, de alumíniumot és műanyagot is tartalmazhat. Bár sokan naponta találkoznak vele, mégsem egyértelmű, hogy hova kell dobni.

Nem egységes a gyűjtés

Az italos dobozok gyűjtőládája nem egységes a fővárosban és vidéken, ezért nagyon fontos megnézni a kuka oldalán található útmutatást, ami világosan jelzi, hogy melyik ládába mi helyezhető. Budapesten és Győrben például a kék papírgyűjtőkbe kell dobni, az ország többi vidékén viszont a sárga műanyaggyűjtőkbe.

A téma már csak azért is lényeges, mert, bár a tudatosság egyre inkább növekszik, a KSH kimutatásai szerint Magyarországon egyelőre a lakossági hulladék mindössze 10%-át gyűjtik szelektíven, az összes italos kartonnak pedig csak a 22%-át. Ennek elkülönítése a többi szeméttől pedig a háztartásokban is könnyen megoldható.

Milyen anyagból van?

A terméken egyébként a gyártónak fel kell tüntetnie azt, hogy a csomagolás milyen anyagból készült, és miként lehet gyűjteni azt, ezért bizonytalanság esetén érdemes a dobozokat is megvizsgálni. Bár gyűjtőládától is függ, általában az italos doboz műanyagkupakos részét jobb eltávolítani a dobozról.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

További problémát jelent a gyűjtés során az, hogy a szemét gyakran szennyezett állapotban kerül a ládákba. Pedig az italos kartonok és a műanyagdobozok kiöblítése a hatékony újrahasznosítás szempontjából kulcsfontosságú.

Tényleg újrahasznosítják?

A nagybani gyűjtés módszere sokat változott az idők folyamán: akadnak olyan országok, ahol külön autóban, de nálunk jellemzően egy autóban, több külön rekeszben gyűjtik be a ládák tartalmát. Bár természetesen utólagosan is szelektálni kell a nem odaillő anyagokat, amiket aztán összepréselnek.

Amit ki sem kell dobnod

Bár a befőttesüvegeket kimosva bedobhatod az üveggyűjtő ládákba, nem kell az összestől megszabadulnod. Néhány szuper ötlettel akár te magad is újrahasznosíthatod.

Mire jó egy üres befőttesüveg? Ha ezt a 10 képet megnézed, sosem fogod többé kidobni

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az italos dobozos bálákat a feldolgozáskor egy speciális szerkezetben vízzel keverik, mellyel a polipropilén- és az alumíniumrészeket eltávolítják belőlük. A papírt ezután felaprítják, melegítik, és cellulózrostokra bontják. A keletkező pépet megtisztítják például a nyomdafestéktől, sűrítik, majd újra papírtermékeket gyártanak belőle.

Noha a hulladékgazdálkodásról szóló kormányhatározatok az égetési kapacitás kihasználását még mindig előbbre veszik a szelektív gyűjtés és újrahasznosítás hazai fejlesztésénél, sajnos a zöldhulladékok esetében is, a tájékozódás és a környezettudatos választás a lakosság érdeke.

Ezt is szeretjük