A legjobb befektetési tippek 2009-ben

Gazdasági válság ide vagy oda, még mindig az ingatlan számít a legjobb befektetésnek. De milyen ingatlant érdemes venni?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2009 nem lesz könnyű év a befektetések szempontjából. Nemcsak a költözni vágyóknak, de a lakást befektetési célból vásárlóknak is alaposan meg kell gondolniuk, hogy milyen ingatlanba is helyezik a pénzüket.

De hogyan lehet csökkenteni a kockázatot, és növelni a hozamot? Zelei Zoltán, az Elephant Holding szakemberének segítségével összegyűjtöttünk néhány tippet.

Jelentősen átrendeződik a piac

Zelei Zoltán, az Elephant Holding Zrt. értékesítési igazgatója szerint megingott a bizalom a részvényekben és a befektetési alapokban, továbbá vállalkozás alapítására sem a legmegfelelőbb a gazdasági klíma, ezért a válság idején sokan keresik a minél biztonságosabbnak tartott lehetőségeket, vagyis az ingatlant. Ugyanakkor várhatóan azok is sokan lesznek, akik el akarnak majd adni. Így joggal lehet számítani a befektetési piac jelentős átrendeződésére. Ennek eredményeképpen a használt lakások piacán a kínálat felé billenhet el a mérleg nyelve, az újépítésűeket tekintve azonban többé-kevésbé kiegyensúlyozott lesz a kereslet és a kínálat viszonya.

Olcsóbbak lesznek a használtak, eladhatóbbak a fővárosiak

Zelei Zoltán szerint több elemzés is rámutatott, hogy, amennyiben csökkenek a lakásárak, Magyarországon ez elsősorban a privát eladói oldalon, vagyis a használt lakások területén következhet be. Ha azonban valaki mégis újépítésű lakásban gondolkozik, annak érdemes minél hamarabb – még bevezető áron – beszállni a most induló projektekbe.

A válság hatására emellett tovább nyílik az olló a vidék és a főváros között, ezért 2009-ben is érdemes az ingatlan-portfóliót Budapesten tartani, jóllehet a lakás- és telekárak esetenként jelentősen magasabbak, mint vidéken, ám a fővárosi lakásokat sokkal könnyebb értékesíteni, ráadásul a későbbi árnövekedés szempontjából befektetésként is nagyobb perspektívát jelentenek.

Érdemes azonban olyan szempontokat is figyelembe venni, hogy a főváros környékén jóval több munkalehetőség érhető el - természetesen ez is összefügg az ingatlanárakkal.

Jó, ha tudod!
Mint ahogy azt Zelei Zoltán elmondta, a budapesti ingatlanok közül még a jelenlegi helyzetben is jó befektetésnek ígérkezik a belváros, de az M0-s mentén újonnan megépülő városrészek ingatlanai is kedvező lehetőségeket ígérnek.

Lakást vagy házat? Kicsit vagy nagyot?

Zelei Zoltán úgy véli, nehéz gazdasági helyzetben a korszerű lakás - nem panel - jobb befektetési választás, mint a családi ház. A házak hátránya nemcsak a magas vételi árban, a nehézkesebb értékesíthetőségben rejlik, de abban is, hogy a piacon lévő kertes házak legtöbb esetben az építtető, tulajdonos sajátos ízlését és igényeit tükrözik. A hazai házépítésben nem alakult ki egységes struktúra: a stílusok, az elrendezés és a minőségi szabványok is nagymértékben változtak az elmúlt évtizedekben.

Ezzel szemben a lakások, főleg a nagyberuházó kivitelezésében készülő új építésűek minőségi kérdésekben is sokkal egységesebb színvonalat képviselnek, jobban értékesíthetőek, kevesebb karbantartási költséget igényelnek.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Válság idején különösen fontos az is, hogy olyan lakást vegyen az ember, melynek a használati értéke és forgalomképessége még a krízis elmélyülése esetén is megmarad. A legbiztosabb tipp egy budapesti két-három szobás újépítésű lakás, amit szinte minden körülmények között lehet értékesíteni.

Amit semmiképpen ne!
Ha nem akarsz rossz lóra tenni, Zelei Zoltán szerint 2009-ben is tanácsos kerülni a romantikus falusi házakat, az ország rejtettebb zugaiban lévő nyaralókat - még akkor is, ha látszólag nagyon olcsón is kínálják ezeket, hiszen később nagyon nehéz lesz az értékesítés. És persze érdemes óvakodni a paneltől is, legyen az a fővárosban vagy vidéken.
Ezt is szeretjük