Illegális rezsicsökkentő módszerek

Jobb, ha kerülöd

Az interneten számtalan jó tanács kering a rezsi csökkentésének módját illetően. Van, amit ne fogadj meg!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fűtés költségét némiképp csökkentheted azáltal, ha éjszakára megelégedsz az alacsonyabb hőmérséklettel, de úgy is, hogy hőtükröt teszel a fűtőtest mögé. A vízen rövid zuhanyzással spórolhatsz, illetve azáltal, hogy nem hagyod csöpögni a csapot.

Az elektromos készülékek napközbeni teljes kikapcsolása is sokat számít a számla szempontjából, ahogy a lámpák rendszeres lekapcsolása is.

Az interneten számtalan további hasznos ötletet találni a rezsi csökkentésének módjára vonatkozóan, ám közöttük jó néhány olyat is, amivel spórolhatsz ugyan, de meg is ütheted a bokádat. A következők például illegálisak, és komoly büntetést vonnak maguk után.

Villany- és gázóra mágnesezése

Nem kell sokat keresgélni a fórumokon ahhoz, hogy több olyan hozzászólásra találj, melyben a mágnest ajánlják a mérőórára szerelve, mint a rezsicsökkentés egyik kiváló módszerét. A fogyasztást ugyan ténylegesen ezáltal nem lehet csökkenteni, egy jó erős mágnes a mérőóra manipulálására azonban tökéletesen alkalmas. Utóbbiban található egy úgynevezett fékező mágnes, mely arra hivatott, hogy az óra túlpörgését megakadályozza. Ennek ereje egy másik erős mágnessel befolyásolható, ha azt a megfelelő módon az órára rögzíted, így lassítható az óra pörgése, sőt, akár teljesen meg is lehet állítani.

Az ötlet jó, csakhogy súlyos büntetést von maga után az ilyen és ehhez hasonló manipulálás. Az órák működését általában évente egyszer ellenőrzi a szolgáltató, és, ha hibát talál a készülékben vagy eltérést a fogyasztásban, akár több százezer forint büntetést is kiszabhat.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

A készülék ugyanis a szolgáltató tulajdona, annak megrongálása, befolyásolása szerződésszegésnek minősül, és kötbér megfizetését vonja maga után.

Előzd meg a bajt!
Ha a készülékek működésében hibát tapasztalsz, azt mielőbb jelentsd a szolgáltató felé! Ha ugyanis ők veszik észre a hibát, könnyen lehet, hogy manipulálással gyanúsítanak, és akkor is büntetést kell fizetned, ha egyébként nem is követtél el semmit.

Villanyóra visszatekerése

A mágnesnél régebbi módszer, de még ma is gyakran alkalmazzák a villanyóra visszatekerését. Egyes fórumokban nem csak ennek módjáról olvasni, hanem olyan apróhirdetéseket is találni a világhálón, melyekben villanyóra-visszapörgető készüléket hirdetnek, 10-15 ezer forintért. A visszatekerés kissé körülményesebb, mint a mágnesezés, de kevésbé észrevehető - legalábbis sokan ezt gondolják.

Akár hozzányúl valaki az órához, akár konnektorba dugható visszapörgető készülékkel manipulálja a mért értékeket, a fogyasztás csökkenését azonnal észreveszi a szolgáltató, cserébe pedig súlyos büntetést szab ki, amennyiben kiderül, hogy manipulálás történt.

A havi villanyszámla sokszorosára rúgó büntetés még csak-csak kifizethető, ám előfordult olyan is, hogy emellett leszerelték az órát is, és addig nem kapott újat a fogyasztó, amíg teljes egészében ki nem fizette a bírságot.

Lopótök a villanyórára

Sem megállítani nem szükséges, sem visszapörgetni a mérőórát ahhoz, hogy kevesebbet mérjen, és ezáltal alacsonyabb legyen a számla - legalábbis a villanyóra esetében. Csupán az úgynevezett lopótökre van szükség, ami nem a tényleges fogyasztást méri, hanem sokkal kedvezőbben számol. A lopótök egy aprócska készülék, mely áramot hoz létre, mégpedig úgy, hogy az a villanyóra mérőtekercsével ellentétesen fejti ki a hatását. Ennek következtében a villanyóra továbbra is mér, csak nem a valós értéket, hanem a kettő közötti különbséget, ami jóval alacsonyabb fogyasztást mutat majd.

A lopótök alkalmazása is teljes mértékben illegális. Használata a mérőóra manipulálásának számít, ami pedig szerződésszegésnek minősül. A büntetés hasonló, mint az előzőekben tárgyalt módszerek: akár félmillió forint is lehet.

Ezt is szeretjük