Ez az IKEA-termék több mint 70 éve kapható: fotón a 6 legnépszerűbb bútor

Ellátogattam az idén 80 éves IKEA svédországi központjába, Älmhultba, ahol múzeum mutatja be az alapítót, Ingvar Kampradot és a világhírű bútorgyár évtizedeit, ikonikus bútorait.

80 éves IKEA
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

IKEA – ezt a négybetűs szót az egész világon ismerik. Az Antarktikát leszámítva nincs olyan földrész, ahol ne lenne jelen: a cég legtöbb áruháza Németországban található, a legnagyobb a Fülöp-szigeteken, a legutóbb megnyitott Kolumbia fővárosában, Bogotában (2023. októberi adat – a szerk.), míg a legelső Svédországban, Älmhultban. Az utóbbi települést látogathattam meg az IKEA által szervezett sajtóút keretében. 

Itt nyílt meg az első IKEA áruház, amely ma már olyan érdekes múzeum, hogy benne időzve csak úgy elrepült egy délelőtt - pláne, hogy végül a shopban egyedi termékeket vásárolhatunk, a helyben fogyasztáshoz pedig az étteremben is bőséges választékból válogathatunk. A tesztlaborban láttam, milyen sok munka rejlik abban, hogy a termékek ne csak strapabíróak legyenek, hanem az emberek évtizedeken át örömmel használják őket. A gyártósoron nyomon követtem, egyetlen bútor egyetlen eleme milyen sok munkaállomáson átmegy, mire elkészül, és abba is betekintést nyertem, a tervezési részlegen hogyan készülnek a prototípusok.  

Ingvar Kamprad és a 80 éves IKEA

Ingvar Kamprad mindössze 17 éves volt, amikor 1943. július 28-án megalapította az IKEA-t. Eleinte többek között gyufát, képeslapokat, tollakat, pénztárcákat, ékszereket és nejlonharisnyákat árult, és már ekkor aktívan tartotta a kapcsolatot a vevőkkel személyesen és prospektusok formájában is.

Ingvar Kamprad a harmadik sorban balról az ötödik.
Ingvar Kamprad a harmadik sorban balról az ötödik.
Fotó: IKEA

A vidékiek fontos vásárlói réteget képeztek számára, jól ismerte az olyan embereket, akik a kevés pénzüket hasznosan kívánták elkölteni, hisz ő is egyszerű családban nőtt fel, korán megtanulta a szorgos munka értékét és azt, sok kicsi sokra megy.  

A bútorok 1948-ban kerültek be az IKEA kínálatába, az első katalógust pedig két évvel később kapták kézhez a vásárlók. Magyarországon kitört a forradalom és szabadságharc, amikor 1956-ban Kamprad és egy dizájner, Gillis Lundgren forradalmi újítást vezetett be: előálltak a „szereld össze magad” koncepcióval, aminek köszönhetően a lapos csomagolással költség- és helytakarékosak lehettek. 

AZ IKEA és Älmhult

Az első IKEA áruház 1958-ban nyílt meg Älmhultban. Ennek az épületét alakították át és nyitották meg 2016-ban IKEA-múzeumként. Bemutatják, honnan indult és hol nőtt fel Ingvar Kamprad, egykori kollégái mesélnek róla videón és írásban is, milyen ember és vezető volt, melyik a legmaradandóbb emlékük róla.

ingvar-kamprad(1)
Fotó: Femina/Orbán Violetta

A 2018-ban, 91 évesen elhunyt alapító minden munkafolyamat iránt őszintén érdeklődött, és nagyra tartotta minden egyes munkatársát, akik szerinte az IKEA nagy gépezetének sok apró fogaskerekét alkotják. Beszédes, hogy a bejáratnál egy olyan kép fogad bennünket Kampradról, ami számtalan IKEA-alkalmazott fotójából áll össze. 

Nem véletlenül mondta Ingvar Kamprad: „IKEA is not the work of one person alone, it is the result of many minds and many souls working together through many years of joy and hard work.” Vagyis azt, hogy az IKEA nem egyetlen ember érdeme, hanem sok-sok elme és lélek sokévnyi örömteli és kemény munkájának együttes eredménye.

idezet
Fotó: Femina/Orbán Violetta

A következő idézet is tőle származik – ezt a kiállításon is láthatjuk: „Csak az nem hibázik, aki alszik”. Kamprad tényleg úgy vélte, a hibákból lehet és kell is tanulni, a hibáknak köszönhetően jobb termékeket tudnak fejleszteni. Az IKEA-múzeumban és annak honlapján olyan termékeket is találunk, amik nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Egy áruházi tűzeset mindig nagy veszteséget jelent, ám az IKEA-nál még ezt a külső körülmények okozta hibát is az előnyükre fordították: az elégedetlen vásárlók káoszában rájöttek, a vásárlás folyamatát is egyszerűbbé tehetik, ha az összeszerelhető bútorokat név és sorszám alapján a vásárlók keresik meg a sorokon és polcokon. 

Az első IKEA-étterem és -kávézó is az älmhulti áruházban nyitotta meg kapuit 1960-ban. Ha az emberek elautóznak egy áruházba, ahol bútorok és kiegészítő termékek között válogatnak, megnézik élőben és kipróbálják, milyen a katalógusban már látott és bejelölt termék, akkor többórányi vásárolgatást követően éhesek és türelmetlenek lesznek. Ez adta az ötletet, hogy az áruházban étterem és kávézó nyíljon – ahogy később minden külföldi IKEA áruházban is. 

Természetesen Älmhultban nem hagyhattam ki az eredeti svéd húsgolyót és a fahéjas csigát sem.
Természetesen Älmhultban nem hagyhattam ki az eredeti svéd húsgolyót és a fahéjas csigát sem.
Fotó: Femina/Orbán Violetta

A múzeumtól egy köpésre IKEA-hotel is található: természetesen IKEA-bútorokkal és dekorációval berendezve. Sajnos ottjártunkkor telt házzal ment, így csak az éttermét próbálhattam ki, ahol más a kínálat, mint a múzeum épületében. 

A kelet-európai blokk első áruháza Budapesten, az Örs vezér terén nyitott meg 1990-ben. A városi emberekre specializálódott, vagyis elsősorban a lakások kisebb alapterületéhez igazodó bútorokat, bemutató lakásokat és kiegészítőket találhatunk benne. A második hazai áruház kilenc évvel később, Budaörsön, a harmadik 2017-ben Soroksáron nyílt - ezekben nagyobb fókuszt helyeztek a családi és kertes házakban élők igényeire. 

IKEA-múzeum

Az IKEA-múzeumban azt a részt találtam a legérdekesebbnek, ami évtizedekre bontva mutatja be az ikonikus termékeket, a berendezett helyiségeket vagy azt, hogy az adott évtizedben mire helyezték a hangsúlyt, milyen fontos fejlesztéseket vezettek be.

Az IKEA-katalógusokból bárki kikeresheti, hogy nézett ki a címlap a születési évében (ezt a honlapon ide kattintva is bárki megteheti). Ezeket nézegetve meglepődtem, hogy a POANG fotel, amit olvasáshoz használok évek óta, már az 1977-es borítón is szerepelt. 

ikea-katalogus-1987
Fotó: IKEA

Itthon mindenkinek, aki a ’70-es, ’80-as vagy ’90-es években már élt, hasonló emlékképei vannak arról, a vasfüggöny mögötti egységes kínálatból milyen bútorokkal és kiegészítőkkel volt berendezve az otthonuk: a konyhabútor, egy fotel vagy szekrény biztosan egyezett, csak esetleg színében különbözött.

bemutatoterem
Fotó: Femina/Orbán Violetta

Ugyanígy a svéd kísérőnk is mosolyogva mutatott egy-egy bemutatószobára az IKEA-múzeumban, mi mindenre emlékszik gyerekkorából, és melyek azok a bútordarabok, amiket az adott formában, anyagban és színben csak néhány évig gyártottak, ezért a tulajdonosok és a gyűjtők számára is kincsek.  

Ikonikus IKEA-bútorok

Vannak olyan bútorok, amelyek annyira népszerűek, hogy már hosszú évtizedek óta a vásárlók kedvencei. A STRANDMON füles fotel 1951 óta kapható, különböző színű és anyagú huzattal máig az egyik legnépszerűbb termék. Érdekesség, hogy Ingvar Kampradnak köszönhető, hogy bekerült a kínálatba: ő vitt be egy nagyon régi, elnyűtt füles fotelt a tervezőknek azzal, hogy ha a családi darabot ő is még mindig imádja, akkor talán a vásárlók is kedvelnék, tervezzenek meg egyet. 

Annak is utánajártam, melyik az a hat IKEA-bútor, ami évtizedek óta elképesztően népszerű a vásárlók körében. A képes összeállításban megnézheted őket!

Cover-fotó: IKEA

Egyszerű, de nagyszerű könyvespolc

Billy könyvespolcod van, de valami újdonságra vágynál? Ezekkel a DIY-trükkökkel új életet lehelhetsz megunt bútorodba.

Egyetlen egyszerű polc, 7 ötletes megoldás: mindent elnyel a mutatós bútordarab

Billy könyvespolcod van, de valami újdonságra vágynál? Ezekkel a DIY-trükkökkel új életet lehelhetsz megunt bútorodba.

Elolvasom
Ezt is szeretjük