Így szabadulj meg a vízkőtől és a penésztől a mosógépben

Filléres házi praktikák

Ezt tedd, hogy a géped hosszú életű, a ruháid pedig tiszták legyenek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ember lánya a mosógépétől azt várja, hogy tisztán, frissen és illatosan emelje ki belőle a ruhákat, de ha a gép maga is különös szagokat ereget, esetleg foltok, lerakódások csúfítják, biztosan kétszer meggondolod, beletedd-e a kedvenc blúzodat.

Hiába, ha nem szentelsz egy kis figyelmet a szorgos masinának, idővel az ő teljesítménye is alábbhagy. Az alábbi trükkökkel azonban újra olyan tisztává varázsolhatod, mind új korában volt  - így ismét vidáman forgatja majd a szennyest.

Nagymosás

A ruhákból kioldódó szennyeződések, a mosószer-maradványok és a vízkő sajnos nem távozik maradéktalanul az öblítővízzel, és rövid idő alatt képes olyan mennyiség megtapadni a dobban vagy a kivezető csöveken, ami akadályozza a gép zavartalan működését, esetleg megbüdösödik, illetve foltokat hagy a tisztításra szánt ruhán.

Hogy ezeket a foltokat feloldd, önts a mosógépbe egy liter 10%-os ecetet és annyi forró vizet, hogy megteljen a dob. Ezután csukd le a mosógép tetejét, és hagyd így éjszakára.

Másnap indíts el egy gyors öblítőprogramot, majd egy sima vizes öblítés következzen - ekkor még ne tegyél ruhákat a mosógépbe. A feloldódott szennyeződések a mosóvízzel együtt távoznak a csövön keresztül.

Ha a mosógépedet méltatlanul elhanyagoltad az utóbbi időkben, és olyan lerakódások keletkeztek benne, amelyeket az ecet már nem képes feloldani, kedvenc masinádat még mindig megmentheted, ha veszel egy doboz - háztartási boltokban pár száz forintért kapható - trisót.

12 munka, amit szerelő nélkül is elvégezhetsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Önts belőle a mosógép adagolójába körülbelül fele annyi mennyiséget, mint amennyi mosószert használsz, majd indíts el egy 90 fokos programot. A trisó lágyítja a vizet, feloldja a vízkövet és a mosószer okozta zsíros lerakódásokat. A trisós tisztítás után mindenképpen indíts el egy öblítő programot, hogy eltávolítsd a visszamaradt szemcséket, és a biztonság kedvéért az első mosás alkalmával csak fehér ruhákat tegyél a gépbe.

Elő a fogkefét!

A nagyobb alkatrészeket az ecetes vagy trisós mosással megtisztíthatod, a penész azonban az apró kis zegzugokban érzi igazán jól magát, a párás környezetnek és a kellemesen langyos hőfoknak köszönhetően pedig vidáman szaporodik is. Ha a mosógép gumitömítésén vagy az adagoló környékén kis, fekete elszíneződéseket látsz, az bizony nem más, mint fekete penész, de ha bűzös, dohos levegő száll ki a gépből minden ajtónyitáskor, akkor is biztos lehetsz benne, hogy a hívatlan vendég megvetette a lábát a masinában.

A korábban már említett ecet ilyenkor is jó szolgálatot tehet, de makacsabb foltok ellen fehérítőt is használhatsz. Egyszerűen öntsd a gumi penésszel szennyezett területére, majd néhány óra elteltével húzz gumikesztyűt, és egy kefével alaposan sikáld át a tömítést - puha sörtéket használj, nehogy megsértsd a gumit.

A tömítés mellett az adagoló szegletei azok, ahol előszeretettel tanyáznak a spórák. Ezek a kis tartályok azonban kiemelhetőek vagy kipattinthatóak, így pedig már nem lesz nehéz megtisztítanod a szennyeződésektől. A nehezen hozzáférhető részeken jó hasznát veszed egy fogkefének vagy egy üvegtisztításra használt, hosszú, nyeles kefének.

Ha a tartály aljához semmiképpen nem tudsz hozzáférni, töltsd tele fehérítővel, hagyd ázni egy éjszakát, majd egyszerűen öblítsd ki a feloldott szennyeződéseket. Az aranyszabály itt is érvényes - vagyis alapos öblítés után is elsőként fehér ruhákat pakolj a dobba.

Valami eldugult

Egy dob mellé esett zokni, zsebekben felejtett pénzérmék és papírfoszlányok, vízkő- és mosószermaradványok - ezekkel a félelmetes szennyeződésekkel a szűrőnek kell megbirkóznia, így nem csoda, ha a mosógéped a halk, zavartalan működésért cserébe elvárja, hogy megtisztítsd időnként. Sokan azonban azt sem tudják, hol rejtőzik a dolgos kis alkatrész.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha alaposan szemügyre veszed a mosógépedet, láthatod, hogy az alján található egy díszlap, amit ha lepattintasz, máris előtűnik a szűrő - és valószínűleg némi aprópénz meg néhány rég eltűnt gomb is. Egy forró vizes átmosás, esetleg ecetes vízkőtelenítés után a szűrő mehet is vissza a helyére - a gombokat és a pénzt megtarthatod.

Ezt is szeretjük