Így spórolj havonta ezreket a vízszámlán!
Nyáron drasztikusan megugrik a vízfogyasztás. Így tartsd mégis kordában a számlákat!
- Csodás sminkújdonságok, melyek felpezsdítik a tavaszi megjelenést: árakkal mutatjuk a nőies és ragyogó árnyalatokat »
- Lady Gagát modellnek kérték fel, művészi alkotássá varázsolta a reklámot: megkapóan természetes »
- Az 53 éves Jennifer Lopez ezzel az edzéssel tartja magát csúcsformában: 30 perc kőkemény torna a személyi edzőjével »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- 100-an sem lakják a magyar falut, pedig mesébe illik: 8 parányi település, ahol elrepül a hétvége
A legnagyobb hőségben nem apró cseppekben, inkább súlyos literekben mérhető a vizes túlfogyasztás. Észrevétlenül folynak el a köbméterek napi több hűsítő, hideg vizes zuhany, hosszúra nyúló mosogatás vagy vízigényes kertlocsolás alkalmával.
Azt hihetnénk, hogy a tikkasztóan meleg napokon képtelenség mértéket szabni a vízcsaphasználatnak, hiszen ilyenkor a szervezet is több folyadékot igényel, plusz kánikulában sokszor alapvető szükséglet egy kis hideg vizes felfrissülés.
A zöld szemlélet leleménye azonban ilyenkor is csodákra képes: íme, néhány kreatív ötlet és víztakarékos praktika, amitől nem csökken a komfortérzeted, csak a havi számlád összege.
Neked mekkora a vízlábnyomod?
Étkezési szokásaid vagy akár közlekedési kultúrád is komoly hatással lehet a Föld állapotára: a bioszféra kapacitása azonban véges, ezért nem árt tudnod, neked mekkora részed van a globális pazarlásban.
A környezetkárosító életmód mértékegysége, az ökolábnyom után ma már a mértéktelen vízfogyasztás is meghatározható annak arányában, hogy mennyi vizet használsz a háztartásban - ivás, mosás, főzés, fürdés -, illetve mennyit áldozol olyan termékek vásárlására, amelyekhez sok vizet használtak fel.
A reggeli kávéd előállításához például összesen 140 liter víz szükséges, egy doboz tejért pedig csaknem ezer liter folyik el.
Így spórolnak külföldön
Európában országonként más-más koncepcióval próbálnak takarékoskodni a vízkészletekkel. Cipruson például szürkevíz-programmal csökkentik a költségeket: a vízvédelmi intézet állami támogatással segíti az otthonokat a mosásból megmaradt víz újrahasznosítására.
A németek esővízgyűjtő berendezésekre költenek, Franciaországban pedig néhány éve országos kampánnyal ösztönöztek egyéni víztakarékosságra. A számokban mérhető eredmények mindenhol azt mutatták, hogy ha az emberek alternatív módszerekkel vagy akár takarékos praktikákkal ügyelnek a fogyasztásra, jelentős összegeket takaríthatnak meg.
Kilenc kreatív ötlet a megspórolt literekért
A forróságban szinte kényszeresen állunk hideg vizes zuhany alá naponta akár négy-öt alkalommal is. A napi egy tisztálkodást ugyan nem tudod megspórolni, a frissítő tusolásokat azonban könnyedén: elég, ha kisebb mennyiségű vizet engedsz egy lavórba, és ha már kitikkaszt a meleg, csak márts bele egy törülközőt, amivel aztán többször is felfrissítheted magad. De az is remek hűsítő módszer, ha egy szórófejes flakonba vizet töltesz, beteszed a hűtőszekrénybe, és időnként átpermetezed magad a hideg frissítővel. A zuhanyszámok csökkentésével így akár 240 literrel kevesebb fogy naponta.
A víztakarékos zuhanyfej is hasznos lehet a fürdőszobában, de ha a tusolásra fordított időt is szeretnéd csökkenteni - ami, valljuk be, könnyen repül a kellemes zuhany alatt -, szerezz be egy digitális zuhanystoppert, amit egy tapadókoronggal rögzíthetsz a csempén. Simán időt is mérhetsz vele, de beállíthatsz egy tetszőleges időtartamot is, amit a tusra szánnál, így a végén jelzéssel figyelmeztet.
Ha kettő helyett egykaros keverőcsapra váltasz, szintén spórolhatsz: amíg beállítod a hideg-meleg csapok csavarásával a megfelelő hőmérsékletet, sok víz vész kárba. Hasonló a helyzet akkor is, ha hűsítő ivóvízre vágysz: akár hosszú percekig is tarthat, amíg a csapból kifolyó víz elég hideg lesz a fogyasztáshoz - ehelyett készülj nagyobb kancsóval, amit aztán lehűthetsz a fridzsiderben.
Mosogatni is álló vízben érdemes, használj minél forróbbat, akkor kevesebb is elég, a kezedet pedig óvd belül bélelt gumikesztyűvel. Zöldség vagy gyümölcs mosásánál sem kell feltétlenül folyatnod a vizet, egy vízzel teli tál elég erre a célra. A kert vagy a szobanövények locsolására nyugodtan használj eső- vagy szürke vizet - persze fontos, hogy utóbbi ne legyen mosószeres. Autómosásra vagy WC-öblítésre is alkalmas a háztartásban összegyűlt, alig szennyezett víz. Ezekkel az apóságokkal több mint a felével is csökkentheted a fogyasztást.
OLVASD EL EZT IS!

- energia
- villanyszámla
Így csökkentsd ezrekkel a havi villanyszámládat

- spórolás
- rezsicsökkentés
Így csökkentsd havonta 10 ezer forinttal a költségeidet!

- tippek
- spórolás