5 hatékony gázszámlafelező tipp

Nem csak kényszerűségből érdemes takarékosan bánnod az energiával. Ha egy kicsit jobban odafigyelsz, a pénztárcádat is megmentheted!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Többnyire az áram- és a gázszámla az, amit a legkevésbé lát az ember szívesen a postaládájában. Ugyanakkor éppen e kettő az, amivel a legtöbbet spórolhatsz, ha egy kicsit jobban odafigyelsz az energia-felhasználásodra.

Ahhoz ugyanis, hogy több ezer forinttal több maradjon a pénztárcádban a hónap végén, még csak nem is kell fagyoskodnod, vagy gyertyát gyújtanod esténként, csupán egy-két apró szabályt célszerű betartanod. Összegyűjtöttük a leghatékonyabbakat.

Ne hanyagold el a gázkészülékeket!

Az egyik és talán a legfontosabb szabály, hogy csak olyan gázkészülékeket használj, amelyek megfelelően működnek. A nem karbantartott készülékek ugyanis nemhogy a melegről és a szükséges energiamennyiségről nem gondoskodnak, de a pénztárcák legnagyobb ellenségei!
A fűtési időszak előtt a konvektorokat, gázbojlereket és -kazánokat egyébként is tanácsos szakemberrel megvizsgáltatni, ám, ha erről megfeledkeztél, ideje minél előbb bepótolni az elmaradásodat. Ne gondold, hogy a szakember által elkért néhány ezer forint kidobott pénz: inkább erre költs, minthogy ugyanazt többszörösen fizesd ki a rosszul működő készülékek okozta magas gázszámla miatt.

Mondj le a túlfűtött szobákról!

Sokan hajlamosak a kelleténél jobban felcsavarni a termosztátot vagy a konvektorokat, aztán rövidnadrágban és pólóban ücsörögni a lakásban. Bár a 24-26°C-os hőmérséklet vitathatatlanul kényelmes, sem a pénztárcádnak, sem pedig az egészségednek nem tesz jót. Ha a gázszámlán kívül néha szeretnél másra is költeni, és az állandó náthával is leszámolnál, ideje gondoskodnod a megfelelő hőmérsékletről a lakásban. A gyerekszobában tanácsos a 22°C-ot tartani, de a nappaliban bőven elegendő a 20°C, a hálószobában pedig a 18°C. Ha emellett hűvösnek érzed a lakást, párologtass, a megfelelő - 45-55%-os - páratartalom ugyanis nagyobb hőérzetet biztosít.

Tudtad?
Ha a túlfűtött helyiségekben csupán 1°C-kal csökkented a hőmérsékletet, akár 6%-nyi energiát is megtakaríthatsz.

Használj vastag sötétítőfüggönyöket!

Az optimális hőérzet érdekében a legjobb, ha a fűtőtestek az ablakok alatt kapnak helyet, hiszen az azokon beáradó hideg levegő úgy megfelelően tud keveredni a már felfűtött levegővel. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nyitva lehet hagyni az ablakokat, vagy nem kell ügyelni azok szigeteltségére, ezekben az esetekben ugyanis a fűtőtestek többnyire az utcát fűtik, nem a lakást.
Résnyire nyitott ablakok helyett inkább szellőztess naponta kétszer 3-5 percig intenzíven, és ügyelj arra, hogy vastag, jól szigetelő sötétítőfüggönyök takarják az ablakokat, amelyek képesek csökkenteni az ez utóbbiakon keresztüli hőveszteséget.

A főzőedény is sokat számít!

Talán nem is gondolnád, de azzal is nagyon sokat spórolhatsz, ha megfelelő edényeket használsz a főzéshez. Az anyagukat tekintve célszerű acélból vagy zománcozott öntöttvasból készült fajtákat választanod, ezek ugyanis jó hővezető képességgel rendelkeznek. Emellett fontos, hogy méretüket tekintve illeszkedjenek a főzőlaphoz vagy a gázrózsához, hogy a tűzhely hőjét maximálisan kihasználhassák - ez utóbbi érdekében ne feledkezz meg a fedőkről sem.

Sőt, a legjobb, ha ismét összebarátkozol a rég elfeledett kuktával, amivel a főzésre szánt energia 40%-át spórolhatod meg.

Tudtad, hogy az edények mellett még számos olyan konyhai eszköz létezik, mellyel pénzt spórolhatsz meg? Kattints ide, és ismerj meg hármat közülük!

Használd okosan a tűzhelyet és a sütőt!

Tévhit, hogy kizárólag előmelegített sütőben lesz csak igazi az étel: a kelt tészták kivételével alig akad olyan fogás, amit ne lehetne anélkül elkészíteni. Sőt, az sem szükséges, hogy a sütés ideje alatt végig bekapcsolva hagyd a sütőt: 10 perccel az étel elkészülte előtt bátran elzárhatod a gázt, a maradék hő elegendő ahhoz, hogy teljesen megsülhessen a hús vagy a sütemény.
Hasonló a helyzet a zöldségek, a virsli vagy a tojás főzésével is. Csak addig érdemes nagy lángot használni, amíg a víz eléri a forráspontját, ezután nyugodtan főzheted az ételt takaréklángon.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha erre rendszeresen ügyelsz, hosszútávon jóval több marad majd a pénztárcádban, és az is garantált, hogy többé a gázszámla miatt sem kell aggódnod.

Nemcsak a gázon szeretnél spórolni, hanem a villanyszámládat is megfeleznéd? Semmi akadálya. Kattints ide, és ismerd meg a legjobb trükköket!
Ezt is szeretjük