Hány fokon mosod a törülközőket?
Az alacsonyabb hőfok nem minden textilhez ideális, hiába spórolsz vele.
A városi élet és az irodai munka mellett ritkán esnek olyan makacs foltok a ruhákon, melyeket csak magas hőfokon vagy speciális tisztítószerekkel lehetne eltávolítani.
A láthatatlan kórokozók azonban megkapaszkodnak a felsőruházatodon, és vígan szaporodnak a fehérneműkön vagy a törülközőkön is.Ha fölöslegesen mosol magasabb hőfokon, azzal rengeteg energiát pazarolsz, ha viszont a szükségesnél alacsonyabb hőfok használatával akarsz spórolni, azt az egészséged bánja.
30 fok biztosan nem elég
Hiába ígéri egyre több tisztítószer, 30 fokon biztosan nem lesznek baktériummentesek a ruháid - ezt a hőfokot csak akkor ajánljuk, ha egy régóta nem hordott ruhaneműt szeretnél kicsit felfrissíteni, vagy valóban nagyon kényes, érzékeny anyagot akarsz kimosni.
Még a kevésbé szennyezett felsőruházatot is érdemes legalább 40 fokon kimosni, 30 fokon ugyanis az olyan egyszerű baktériumok és gombák sem pusztulnak el, melyek például az izzadásból származnak.
Ennek érezhető jele is lesz, hiszen teregetéskor nem a jól ismert friss ruhaillatot érzed majd, a metróról és utcaporból begyűjtött kórokozók azonban nem feltétlenül adnak ilyen egyértelmű jeleket magukról, pedig egy 30 fokos mosást ők sem vesznek zokon.
Kényes kérdés
Bizonyos textíliák, például a fehérneműk és a törülközők mosásakor még körültekintőbben kell eljárnod. A meleg, párás fürdőszobában tárolt törülközőkön ugyanis könnyedén telepednek meg különböző baktériumok vagy gombák, melyek a következő használatkor kellemetlen fertőzéseket okozhatnak, különösen a nőknél és a gyerekeknél.
Mivel a gombák 70 fok alatt nem pusztulnak el, a törülközőket és a fehérneműket csak ennél magasabb hőfokon mosd. Néhány alsónemű olyan érzékeny anyagból készül, ami rosszul reagál az ilyen magas hőmérsékletre - ezektől érdemes megválnod, mert, ha biztosan távol akarod tartani a fertőzéseket, a mosást illetően nem köthetsz kompromisszumot.
Allergének az ágyneműben
Az ágyneműt szintén érdemes más ruhaneműktől elkülönítve, magasabb hőfokon kimosni. Az éjszakai izzadás során tested egy természetes méregtelenítő folyamaton megy keresztül, vagyis a verejtékkel sok olyasmi távozik, amit mosáskor aztán el kell távolítani az ágyneműből.
A poratkák is jól érzik magukat az ágyadban, és, mivel ezek a kis jószágok csak 48 fokon pusztulnak el, mind a takarókat, párnákat, mind pedig az ágyneműhuzatot ennél magasabb hőfokon érdemes tisztítanod.
A hőfok nem minden
Bár a mosási hőfok az egyik legfontosabb kritérium a gombák és kórokozók elpusztításakor, az sem mindegy, mivel mosod a szennyesedet. A természetes tisztítószerek, például a mosódió vagy a mosószappan, ugyanolyan hatékonyak, mint a szintetikus mosószerek, de a kényesebb ruhaneműk esetében plusz fertőtlenítőszert is érdemes alkalmaznod.
Erre hagyományosan klórt használnak, ez azonban nem túl környezetbarát megoldás, ráadásul nem is használható minden színhez és anyaghoz.
Ha nem akarsz kárt tenni a törülközőkben, mégis biztos akarsz lenni abban, hogy minden gomba és baktérium elpusztult, az öblítő rekeszébe önts ecetet - ez kíméletes a textíliákhoz, de nagyon erős fertőtlenítő hatással is bír, ráadásul teljesen környezetbarát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szintén fontos, hogy félévente egyszer alaposan tisztítsd ki a mosógépet, hiszen a masina belsejében megtelepedett penész vagy a lerakódott vízkőben tanyázó baktériumok mosás közben a ruhákra is átkerülhetnek, így pedig éppen az ellenkező hatást érheted el a tisztítással, mint amit szerettél volna.
OLVASD EL EZT IS!
- házimunka
- mosás
A legjobb allergénmentes mosószerek érzékeny bőrűeknek
- házimunka
- penész