Ezeket különösen fontos ellenőrizni a fűtési szezon előtt - Életmentő lehet
Lássuk, milyen ellenőrző listán kell végigmenni idén ősszel!
Lassan beköszönt az igazi őszi időjárás a csípős éjszakákkal, amikor különösen jólesik az otthon melege. A fűtési szezon már elkezdődött, de még most sincs késő átnézni a legfontosabb berendezéseket.
A fűtési rendszereken számos olyan dolgot érdemes megvizsgálni, tisztítani és ellenőrizni, amely akár életbevágó fontosságú lehet. A legcélszerűbb egy-egy hétvégét beáldozni a műveletre, és szakember segítségét hívni, amennyiben szükséges.
Fűtési szezon ellenőrző lista
Ajánlott listát készíteni azokról a teendőkről, amiket el kell végezni a fűtési szezon előtt vagy kezdetekor. Ezek a következők lehetnek:
- Szén-monoxid riasztó üzemkész állapotba helyezése
- A fűtőtestek megvizsgálása, légtelenítés
- A fűtőrendszer karbantartása, esetleges javíttatása
- Szigetelés ellenőrzése, javítása
- Tüzelőanyagról való gondoskodás, ha szükséges
- A kandalló és kémény koromtalanítása, tisztítása
Izzítsd be a szén-monoxid-jelzőt
Hazánkban sajnos több száz szén-monoxid-mérgezés történik évente, pedig megelőzhető lenne a baj! Egy jó szén-monoxid-érzékelő minden fűtési technikánál életet menthet, ahol a lakásban van a tűztér. Ellenőrizd alaposan, hogy működik-e, ha kell, cserélj benne elemet! Bővebb információkért látogass el a Füstmentes.hu oldalra.
Naprakész fűtőtestek
A nyári hónapok során előfordulhat, hogy a fűtőtestek porosak lesznek, ez nagyban rontja a hatékonyságukat, ezért alaposan ki kell tisztítani azokat, amihez használhatsz levegőfújót vagy porszívót is.
Hogy ne legyen levegős a rendszer, és megfelelően fűtsön a radiátor, gondoskodj a fűtőtest légtelenítéséről. Ezt a légtelenítő szelep elfordításával egészen a felgyülemlett levegő távozásáig és a víz megindulásáig kell szakszerűen elvégezni. Ide kattintva lépésről lépésre elolvashatod a menetét.
Vizsgáld meg a rendszert
Győződj meg a fűtési rendszer megfelelő működéséről, rövid időre csavard fel a termosztátot, vagy kapcsold be a konvektort. Ha bármilyen furcsa szagot, hangot vagy egyéb rendellenességet tapasztalsz, állítsd le a rendszert és kérd szakember segítségét!
A gázkazán éves karbantartására ugyanolyan szükség van, mint a kandalló tisztítására, ezt viszont a legjobb szakemberre bízni. A szerelő szükség esetén kicseréli a készülék gyújtó elektródáját, és ellenőrzi a gázégőt is.
Tartsd bent a meleget
A nyílászárók szigetelésének ellenőrzése és javítása jelentősen csökkentheti a rezsiszámlát. Használj öntapadós ablaktömítést, vagy a régi, jól bevált szivacsos ablakpárnákat, de a nútmarás is hatékony, ha nem szeretnél nagy költséget. Ha huzatos a lakás az ajtók alatti rés miatt, akkor szerezz be huzatfogót és tedd az ajtó alá.
Gondoskodj előre a tűzifáról
Fatüzelésű kandalló, kályha vagy kazán esetén érdemes a tűzifáról jó előre gondoskodni, hogy legyen ideje kiszáradni. Minél szárazabb a fa, annál könnyebben, füst- és korommentesebben ég, és nagyobb hőt ad. Ha mégis későn tudsz csak fát rendelni, érdemes olyan helyről, ahol nem tegnap vágták ki a fákat. Fontos azonban megjegyezni, hogy a füsttel és égéssel járó tevékenységek, így a kandallóval, kályhával való fűtés is, nemcsak hogy veszélyesek, de a környezetre is károsak.
Ezért amennyiben lehetőség van rá, érdemesebb füstmentes fűtési rendszert kiépíteni. De az élet más területén is jó odafigyelni a füstmentességre, például a dohányzás elhagyásával. Aki nem dohányzik, ne is kezdje el! Aki már dohányzik, az mielőbb szokjon le róla, mivel kizárólag a leszokással lehet megszüntetni a dohányzás egészségügyi és környezeti ártalmait. Ahogy a fűtési rendszerek esetében, úgy a dohányzás területén is van lehetőség az ártalmak csökkentésére. Ma már vannak olyan égés nélkül működő, füstmentes technológiák, amelyek a cigarettánál lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki.
Ilyen a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. A tudomány mai állása szerint ugyanis elsősorban nem a nikotin, hanem az égés során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért. Így amennyiben valaki nem szokik le a dohányzásról, érdemes tájékozódnia az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Azonban ezek a füstmentes alternatívák sem veszélytelenek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okozó anyag, valamint egyéb negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A károsanyagkibocsátás-csökkenés és az egészségügyi hatás vizsgálatára pedig hosszú távú kutatások szükségesek.
Pucold ki a kandallót és a kéményt
A lerakódott korom rendkívül veszélyes, mert könnyen meggyulladhat, és kéménytűz keletkezhet! Ne feledkezz el ezért a kandalló vagy cserépkályha, illetve a kémény koromtalanításáról és pucolásáról sem! A művelethez kefével, szappanos vízzel és szükség esetén speciális koromeltávolítóval érdemes felkészülni.
A fűtési szezonra történő felkészülés során gondold át, mennyire környezetbarát megoldással teszed melegebbé az otthonod. A jövőnk és a bolygó jövője rajtunk múlik, ezért ha megteheted, élj fenntarthatóbb módon. Pontosan ez a célja az idén ősszel indult Füstmentes formába hozunk!kampánynak, amely során igyekeznek olyan, mindennapokba beépíthető tippeket megosztani, amelyekkel sikerülhet kevesebb káros anyagot termelni. Elég pár apró változtatás, és máris füstmentes világban élhetünk!
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Olvass tovább: Hogyan kell jól begyújtani a kályhába, kandallóba? Így rakd a tűzifát, hogy hamar lángra kapjon
A tűz akkor gyullad hamar és tart soká, ha megfelelően rakod.
Hogyan kell jól begyújtani a kályhába, kandallóba? Így rakd a tűzifát, hogy hamar lángra kapjon
A tűz akkor gyullad hamar és tart soká, ha megfelelően rakod.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)
- fűtés
- fűtésszezon
- ellenőrzés
- karbantartás
- kandalló
- kéményseprés
- gáz
- füstmentes
- ártalomcsökkentés
- Otthon