Hány fokra kell állítani a fűtést? 2 beállítás, amivel akár ezreket is megspórolhatsz
Nem mindegy, hogyan állítod be a termosztátot és a bojlert.
A többség esetében a fizetés jelentős része a háztartási kiadásokra folyik el: be kell fizetni a villanyszámlát, a vízdíjat, a hideg idő beköszöntével ráadásul a fűtéssel kapcsolatos kiadásokra is gondolni kell.
A tapasztalat azt mutatja, hogy ez utóbbi különösen megterhelő a pénztárcára nézve, ezért érdemes minden legális lehetőséget kihasználni, hogy lefaraghass a költségekből. Eláruljuk, hogyan állítsd be a termosztátot és a bojlert optimális és egyúttal takarékos üzemmódra.
A termosztát beállítása
Mindenki más hőmérsékleten érzi komfortosan magát, ugyanakkor egészségügyi és energiatakarékossági szempontból sem árt tudni, hogy a különböző helyiségek a lakásban különböző hőmérsékletet kívánnak meg. A nappaliban az optimális beállítás körülbelül 21 Celsius-fokot jelent, míg a hálószobában 18 Celsius-fok az ideális, hűvösben egyébként is jobban tud pihenni az ember.
Ha kisbaba van a háznál, akkor az ő szobáját 23 fokra érdemes felfűteni, nehogy megfázzon, sőt, ugyanez vonatkozik idős emberekre is, nekik is szükségük van a melegebb légtérre. A fürdőszobában a nappalihoz hasonlatos hőfok a megfelelő, ellenben a konyhában elég, ha körülbelül 18 Celsius-fokra állítod a termosztátot, mert sütés-főzés közben úgyis felmelegszik a helyiség.
Persze, ha nem tartózkodsz otthon huzamosabb ideig, akkor érdemes 18-19 fok környékére lehűteni a lakást, mert innen még könnyen felhűtheted az otthonodat, viszont addig is, míg nem vagy odabent, spórolhatsz az energiával.
Alattomosan növelik meg a rezsit: 7 tárgy a lakásban, amivel jobb, ha vigyázol
Nézegess képeket!
ElolvasomSzabó Gyulától, az Ökoszolgálat Alapítvány vezetőjétől megtudtuk, hogy nemcsak a hőfok beállítása számít a hőérzet szempontjából, hanem például a lakásban uralkodó színek, illetve a megfelelő páratartalom is. Általánosságban elmondható, hogy az 50-60%-os páratartalom az ideális, de a hálószobában ez lehet kicsivel alacsonyabb, a fürdőben pedig kicsivel több is. A páratartalom beállítása egyébként nagyban függ a szellőztetéstől is, ha jól akarod csinálni, akkor olvasd el korábbi cikkünket!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bojler beállítása
A vízmelegítő hőfokszabályzójának beállításán szintén nagyon sok múlhat, ugyanis minél magasabb a hőfok, annál több energia emésztődik fel, ami korántsem takarékos megoldás.
Ráadásul, minél forróbbra állítod a hőmérsékletet, annál gyakrabban kell a karbantartásra is gondolnod, mivel a meleg víz esetében a vízkőképződés fokozottabbá válik. Már egy hajszálvékonyságú vízkőréteg is lecsökkentheti a készülék működésének hatásfokát, ezért évente egyszer mindenképpen ajánlott szakemberrel ellenőriztetni azt.
Illegális rezsicsökkentő módszerek
Sokan próbálnak illegális módszerekkel lefaragni a költségekből, mindezért azonban súlyos büntetés jár. Nézd meg a videót!
Székelyhidi László épületgépész és megújulóenergia-szakértő elmondta, hogy bojler esetében az optimális hőfok 65 Celsius-fokot jelent, függetlenül attól, hogy tárolós vagy átfolyós rendszer van beszerelve, ennél sem sokkal alacsonyabbra, sem magasabbra nem kifizetődő állítani a rendszert. Eleinte azonban még a megbízható eszközöket is érdemes megfigyelni, ha ugyanis a fűtőszál piszkos - vízköves -, akkor a meleg víz hőmérséklete nem egyezik majd meg az általad beállítottakkal, és ezzel vissza is kanyarodtunk oda, hogy milyen sok energia veszik el feleslegesen.
OLVASD EL EZT IS!
- találmány
- fűtés
A magyar találmány, ami csökkenti a fűtési költségeidet
- fűtés
- szakértő