Penészes, fekete és nyálkás a fuga? Ezekkel a szerekkel tisztíthatod meg!
A fugatisztítás nem nehéz, ha megfelelő módszerekkel végzed.
- Már nem ördögtől való a plasztika, a legtöbb nő bevállalná: ismét a mellnagyobbítás a leggyakoribb beavatkozás »
- Jön a nyár legbájosabb trendje: szuper nőies levél- és gyümölcsmintás ruhák árakkal »
- Merész, de roppant nőies divatszín veszi át az uralmat a szezonban: a neonrózsaszín még mindig tud újat mutatni »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Míg a csempe és a járólap megtisztítása viszonylag egyszerű az általában sima, fényes felületnek köszönhetően, a fuga már jóval komolyabb problémát jelent, anyagán ugyanis sokkal jobban megtapadnak a szennyeződések.
Mivel a felmosás sokszor nem elég ahhoz, hogy a fuga is tiszta legyen, a járólapok között gyorsan elszíneződhet, nem beszélve a fürdőszobáról, ahol a vizes közeg miatt a penész is nagyon könnyen megtelepedhet rajta.
A probléma megelőzése érdekében érdemes a csempefelületekkel együtt a fugára is mindig gondot fordítani, akkor sem lehetetlen azonban újra tisztává és fehérré varázsolni, ha régi elszíneződések csúfítják el. Léteznek speciális fugatisztító készítmények, ha azonban elsőként házi szerekkel próbálkoznál, a következőket válaszd!
Használj ecetet és sót!
Sokszor már az is elegendő lehet, ha ecetes vízzel kezeled a fugát, ha azonban hatékonyabb módszert szeretnél bevetni, só hozzáadásával súrolószert is készíthetsz ecetből.
Ha az ecetes átmosást választod, forralj fel egy liter vizet, vedd le a tűzről, majd adj hozzá egy deciliter töményebb, 20%-os ecetet. Ha kissé lehűlt, márts a keverékbe egy durvább sörtéjű kefét, majd dörzsöld át vele a fugákat.
A sós-ecetes súrolópor elkészítéséhez adj egy deci ecethez annyi sót, hogy sűrű masszát kapj, majd kend rá a fugára, és hagyd hatni 15-20 percig. Ezután dörzsöld át vele a felületet, majd öblítsd le, és mosd tisztára vízzel.
A szódabikarbóna és a citromsav is segít
A szódabikarbóna és a citromsav sem véletlenül tartoznak a legkedveltebb házi szerek közé, hiszen csakúgy, mint az ecet, kiváló fegyvert jelentenek a penésszel szemben, érdemesebb azonban ezeket alkalmazni, amennyiben az ecetszag számodra túl kellemetlen.
Bármelyik szert választod is - külön-külön használd őket -, nem kell mást tenned, mint annyi vizet adni hozzá, hogy sűrű pasztát kapj, mellyel átsúrolhatod a fugákat, akár a már említett, durvább fogú kefével, akár egy régi fogkefével. Miután lemostad a maradék pasztát vízzel, ne ijedj meg, ha a fuga szürkés marad, száradás után nyeri csak el végleges színét.