Ezt a pontját mindenképpen ellenőrizned kell a háznak: ki kell takarítani, mielőtt jön a tél
Így tisztítsd ki az ereszcsatornát, mielőtt beköszönt a tél.

- Ez az egyszerű sminktrükk terjed most a neten: Kate Moss szexi gödröcskéit te is az arcodra varázsolhatod »
- Ultranőies rövid frizurák, ha valami különlegesen újra vágysz: könnyen formázható, sikkes fazonok nyárra »
- Nőies nyári szettek a legstílusosabb 50 feletti bloggerektől: karcsúsító, alakformáló tippjeiket imádják az Instán »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
Senkinek nem a kedvenc foglalatossága, de bizony, időnként muszáj kitakarítani az ereszcsatornát is, különben a száraz levelek, madárfészkek, mohacsokrok eltömíthetik, és a víz nem folyik el rajta. Különösen fontos ez ősszel, a levélhullás idején.
A nyár és az ősz során könnyen összegyűlnek az ereszcsatornában a száraz levelek és a gallyak, amit az ember észre sem vesz, amíg nem jön az első nagy eső, vagy le nem esik a hó. Mire az ember észbe kap, már késő.
Ereszcsatorna tisztítása
Ha nem tud elfolyni a víz, megül a csőben, és idővel akár túl is csordulhat. A pangó vízben elkezdenek rothadni az ázó levelek, és könnyen bepenészesedhet az egész rendszer, a penész pedig komoly egészségügyi problémákat okozhat, ha bejut a házba. A tető vagy a pince is beázhat a víz miatt, ezzel jelentős károkat okozva.

Az ereszcsatorna vonzza a bogarakat, rágcsálókat, belefészkelnek a madarak, mókusok is, ha sokáig hagyod érintetlenül. Ez utóbbi a kisebb baj. A patkányok, egerek viszont könnyen utat találnak az ereszen keresztül a házba. Ezért fontos évente legalább kétszer kitisztítani az ereszt. Egyszer kora tavasszal, a tél elmúltával, egyszer pedig késő ősszel, ha már lehullottak a levelek, de még nem esett a hó.
A tél beállta előtt meg kell találni az esetleges dugulásokat vagy lyukakat. Ehhez érdemes közelről átnézni az ereszt. Ha már megtörtént a baj, annak általában látható jelei vannak. Csöpögő víz, kisebb tócsák vagy állatok nyomai. A fém ereszcsatornák szívósabbak, akár húsz évet is kibírnak komolyabb károk nélkül, ezért, ha most tervezed a cserét, ilyet válassz.
Az ereszcsatorna kitakarítása nem bonyolult, de nem is kisestélyis munka, koszos leszel a végére. Szükséged lesz egy elég magas létrára, a két kezedre vagy egy jó erős víznyomású slagra. Vannak, akik ezen kívül nyeles kaparó eszközöket is visznek magukkal, de ezek nélkül is szép munkát lehet végezni. Fontos, hogy megfelelő védőfelszerelést viselj takarítás közben - kerti szövetkesztyűt és védőszemüveget is húzhatsz. A létrát pedig támaszd meg jól, és óvatosan mozogj a magasban.
Ha lyukat találsz az ereszen, jó minőségű szigetelőanyaggal javítsd ki, de csak akkor állj neki, ha lesz ideje megszilárdulni, és nem kell a következő pár napban esőre számítani. Különösen figyelj a penészre. Ha penész nyomát találod, hígított fehérítővel fertőtlenítsd a csatornát. A kikapart szemetet pedig ne dobd ki, nyugodtan mehet egyenesen a komposztba.
Tíz dolog, amit soha ne dobj a komposztba!
Az ereszből kiszedett hulladék jó helyen lesz a komposztban, de sok olyan háztáji szemét van, amit semmi esetre szem szabad a halom tetejére hajítani. Mutatjuk, mit dobj inkább a szemétbe.
A képek forrása: Pixabay.com.