Neked is ki kell fizetned! Meddig kell megcsináltatni, és mennyibe kerül az energiatanúsítvány?
Van, amit nem tehetsz meg nélküle.
Az energiatanúsítvány szóval manapság mindenki úgy dobálózik, mintha egy közismert és általános okirat lenne, pedig még csak néhány éve kötelező kiváltani.
Így azok közül, akik az utóbbi időben nem váltottak otthont, vagy nem adtak ki albérletbe ingatlant, sokan valószínűleg nem is tudják, hogy már kötelező papírnak számít a lakáspiacon. És azon túl is.
Mi az az energiatanúsítvány?
Az épületzöldkártyának is nevezett energetikai tanúsítvány egy olyan okirat, mely a lakásnak vagy a háznak az energetikai teljesítőképességét tartalmazza. Tulajdonképpen ez egyfajta igazolás, hogy az adott ingatlan megfelel a jogszabályban megállapított hatékony energiafelhasználási szintnek, melyet az egyes határoló szerkezetek hőbocsátási tényezőiből, az épület fajlagos hőveszteségéből és az összesített energetikai jellemzők megfelelőségéből számítanak ki.
Az iratot az Európai Unió vezette be minden tagországában még 2002-ben, hogy visszaszorítsa az energiapazarlásból fakadó környezetszennyezést, sőt, 2020-ra olyan célt is kitűzött, hogy az újonnan épült épületek kizárólag nullás szintűek lehetnek.
Kinek kell megcsináltatni?
2009. január 1-től az energiatanúsítvány beszerzése kötelező lakás, ház vagy egyéb épület eladásakor, átíratásakor, bérbeadásakor - ha egy évnél hosszabb időszakra szól -, illetve minden olyan hatósági és állami tulajdonban lévő épület fenntartása esetében, mely meghaladja az ezer négyzetmétert.
2012 januárja új változást hozott, ettől kezdve az 50 négyzetméternél nagyobb alapterületű meglévő épületek, valamint az önálló rendeltetésű egységek adásvétele és az egész épületek egy évnél hosszabb bérbeadása esetén is kötelezővé tették a tanúsítvány meglétét. 2013-tól pedig csak olyan ingatlan hirdethető meg, mely rendelkezik energiatanúsítvánnyal.
Az okirat egyébként tízéves időtartamra szól, ekkor meg kell újítani, ugyanakkor minden ingatlan eladásánál, illetve az egy évnél hosszabb bérlési időszak esetében újat kell készíttetni a tulajdonosnak.
Amikor nincs rá szükség
- 50 négyzetméternél kisebb alapterületű épületeknél.
- Évente négy hónapnál rövidebb ideig használt épületeknél.
- Hitéleti rendeltetésű, védetté nyilvánított, ipari technológiából származó hőt használó ipari épületek és műhely rendeltetésű épületek esetén.
- Olyan ingatlanok esetében, amit legfeljebb két éves használatra terveztek.
- Sátorszerkezeteknél.
Mennyibe kerül?
A törvény szigorúan meghatározza, melyik ház milyen energetikai besorolást kaphat, hogy milyen vizsgakövetelménnyel kell a szakembernek rendelkeznie, illetve az energiatanúsítvány elkészítésének díját is. A kormányrendelet 5500 forintos órabért határoz meg az ingatlan felmérésére, illetve azt is magában foglalja, hogy maximálisan két óra számítható fel a munkálatok elvégzésére.
Ennek ellenére előfordulhat, hogy a kihívott szakember egyéb költségeket is felszámol, arra hivatkozva, hogy a helyszíni kiszállás vagy a papírok kiállítása is pénzbe kerül, ezért akár 40 ezer forintra is rúghat a végösszeg az interneten látott becslések alapján. Az ár nyilvánvalóan függ attól, hogy panellakásról, családi házról vagy kereskedelmi célú helyiségről beszélünk-e, ezen belül is a méret meghatározó tényező.
Ugyanakkor az is szerepet játszhat a költségek alakulásában, hogy milyen sürgős az a bizonyos okirat, vagy például energetikai vizsgálaton kívül egyéb szakértői segítségre is szükség van-e: ez utóbbi esetében általában korszerűsítésről van szó. Pontosan ezért a legtisztább az, ha már az elején megbeszéled a szakemberrel az árakat, így biztosan nem ér majd kellemetlen meglepetés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hasznos dolog
Bár, ha nem tervezel semmit otthonoddal kapcsolatban - eladást, bérbeadást -, nincs kötelező határidő a tanúsítvány beszerzésére, érdemes megtenni utóbbit, mert rendkívül hasznos dolog. Segítségével megtudhatod, hogy az otthonod energiafelhasználása mennyire gazdaságos, egyúttal képet kapsz arról is, mit érdemes felújítani. Ráadásul az energiaosztály besorolása az esetleges lakástámogatások igénybevétele esetén is döntő lehet.
OLVASD EL EZT IS!
- ingatlan
- adó
Ezt tedd, hogy ne bírságoljon meg a NAV
- pályázat
- felújítás