Egy hitel, ami életmentő lehet

Plusz 4 ok, amiért nem éri meg felvenni

Nem tudtad eladni a lakásod, de már kiszemelted az újat? Sebaj, az áthidaló kölcsön segíthet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Keveseknek adatik meg, hogy az új lakás kiszemelésével egy időben régi otthonukra is találjanak vevőt. Ilyen esetekben jöhet jól az áthidaló kölcsön, mely a saját tulajdonban levő ingatlan értékesítéséig a tervezett bevétel megelőlegezése, vagyis a másik ingatlan megvásárlására fordítható.

Segítség lehet, sokan mégis megszüntették

Az áthidaló hitel jelenleg csak négy hitelintézetnél érhető el - sok bank már megszüntette ezt a termékét. Vajon mégsem annyira kedvező ez az életmentőnek tűnő hitel?

Érdemes egyáltalán fontolóra venni a most még igénybe vehető konstrukciókat? Mielőtt válaszolnánk, összehasonlítottuk az Erste Bank, a BG Hitel&Lízing, a CIB Bank és az OTP Bank által kínált áthidaló kölcsönöket.

4 bank, 4 kedvezőnek tűnő konstrukció

Az Erste Bank áthidaló hitelének hitelösszege fedezet alapon 500 ezer forinttól 50 millió forintig terjed, jövedelem alapon nincs felső határ. A futamidő 1-24 hónap, a végtörlesztés díja 2-4%-os. A hitel forintban és euróban is igényelhető, a THM 12,34% és 19,68% között alakul. A futamidő alatt a kamatot és a kezelési költségeket fizeted, a hitelösszeget pedig a futamidő végén, de legkésőbb az ingatlan eladásakor egy összegben kell törlesztened. A konstrukciót egyaránt igénybe veheted lakásra, házra, üdülőre vagy emeletráépítésre, tetőtér-beépítésre.

A BG Hitel&Lízing BG Bridge nevű terméke 1 és 40 millió forint között kínál áthidaló hitelt, ami forintban, euróban és svájci frankban is felvehető, a THM pedig 11,91% és 16,95% között alakul. A futamidő két év, a tőke-, kamat- és kezelésiköltség-tartozást az év végi fordulón kell rendezned. A futamidő teljes hossza alatt, az ingatlan értékesítését követően bármely időpontban visszafizetheted egy összegben a hitelt, végtörlesztési díj nélkül. A fedezet legfeljebb három, Magyarország területén elhelyezkedő belterületi lakóingatlan és építési telek lehet.

A CIB Bank költözési lakáshitelének hitelösszege 1 millió forinttól 15 millióig terjed, a futamidő 12 vagy 24 hónap, a végtörlesztés díja pedig 1%. A hitelt forintban és devizában is igényelheted, a THM ennek megfelelően 11,13% vagy 14,54%. A kamatot, a kezelési költségeket és a kölcsönt egyaránt a már értékesített ingatlan árából kell visszafizetned. A kölcsönt új és használt lakás vásárlására, új lakás építésére és üdülővásárlásra veheted igénybe.

Az OTP Bank lakáscserehitele 500 ezer forint és 50 millió forint közötti hitelösszeget kínál 61-420 hónapra. A hitelt forintban és euróban is felveheted, a futamidő alatt nincs sem tőke-, sem hiteldíj-törlesztési kötelezettség. A végtörlesztést a régi ingatlan eladásakor befolyó összegből kell fedezni, amely a két éves türelmi idő alatt díjtalan.

A BG és a CIB hitelével ellentétben itt nem három, hanem csak egy ingatlan vonható be fedezetként.

Változó kamat, magas díjak - az áthidaló hitelek buktatói

Ne hidd, hogy a kedvezőnek tűnő hitellel a bankok rajtad szeretnének segíteni - sokkal inkább üzleti érdekek vezérlik őket. Fontos tehát, hogy tisztában legyél a konstrukció buktatóival is.

  • Hangsúlyozandó, hogy a türelmi idő, pontosabban az, hogy a törlesztést elég később intézni, nem feltétlenül a te érdekeidet szolgálja, a teljes futamidő alatt ugyanis nem fix a kamat.
  • Az áthidaló hitelek legnagyobb vonzereje, hogy nem kell havonta törlesztőrészletet fizetni, a végtörlesztésnél azonban akár 4%-os díjjal is számolhatsz - ami egy 12 millió forintos hitel esetében közel félmillió forint.
  • Jó tisztában lenni azzal is, hogy az áthidaló hitel esetében általában kapcsolt termékről van szó, azaz a bank ragaszkodik hozzá, hogy az újonnan vásárolt lakás jelzáloghitelét is ő folyósítsa, és az is előfordul, hogy egy lakástakarék-pénztári előtakarékossági szerződéskötést is kötelezővé tesz. Ezért előfordulhat, hogy jobban jársz, ha az ingatlan eladásáig vállalod a törlesztőrészletek fizetését, és egyszerű lakáshitelt veszel fel az áthidaló hitel helyett.
  • Az áthidaló hitelek legnagyobb buktatója mégis az, hogy, ha nem sikerül az ingatlant a bank által két évvel korábban felbecsült értéken eladnod, a hitelt akkor is vissza kell fizetned - mondjuk egy másik hitelből...

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Vigyázz velük!
A bankok hajlamosak a reklámokban megfeledkezni arról, hogy az egyes konstrukciók buktatóiról az olvashatatlanul apró betűs részen kívül is szóljanak. Ha nem akarsz a csapdájukba esni, kattints ide!
Ezt is szeretjük