Dohányfüst, állott levegő, kórokozók

Így szabadulj meg tőlük!

Néhány hétköznapi csodaszerrel percek alatt tiszta és üde levegőt varázsolhatsz az otthonodba.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli hidegben te is biztosan ritkábban és rövidebb ideig szellőztetsz, pedig egy átlagos méretű lakás levegője hamarabb elhasználódik, mint gondolnád. A szobában keringő, vagy akár a szellőzőn keresztül a fölötted lakótól leszivárgó dohányfüst, a lefolyókból áradó szagok, a pára és az ételszag egy nap alatt tönkreteheti otthonod levegőjét még akkor is, ha te napközben nem is tartózkodsz a lakásban.

A helyzetet tovább rontja, ha te vagy valamelyik családtagod megbetegszetek, az otthoni lábadozás ideje alatt ugyanis a láthatatlan kórokozók pillanatok alatt képesek birtokba venni a szoba minden négyzetcentiméterét.

Az intenzív és alapos szellőztetést semmi nem pótolhatja, ezért télen is nyisd ki az ablakokat, akár egy rövid, de erős, kereszthuzatos szellőztetés erejéig. Ha ennél is többet szeretnél tenni a lakás üde levegőjéért, próbáld ki házi illatosító praktikáinkat, így a hosszú munkanap után hazaérve is friss, üde és tiszta levegőjű lakás vár majd rád.

Számolj le a vírusokkal!

Az influenzaszezon idején különösen fontos, hogy távol tartsd a kórokozókat. Érdemes naponta áttörölni a kilincseket, és gyakrabban mosni az ágyneműt, de a használati tárgyak tisztán tartása mellett a levegő tisztaságáról is gondoskodnod kell, ha nem szeretnéd, hogy az alattomos kórokozók saját klubhelyiségüknek tekintsék az otthonodat.

Ha beteg van a lakásban, vagy csak szeretnéd megelőzni a megfázást, egy liter ecetet keverj össze 200 gramm eukaliptuszlevéllel. A keveréket zárható edényben sokáig eltarthatod, ha pedig szükségét érzed, néhány evőkanálnyit melegíts fel és párologtass el belőle, így máris megszabadulsz a levegőben terjengő baktériumoktól.

Ha már a baktériumokról beszélünk, muszáj megemlítenünk a citromot, ami köztudottan az egyik leghatásosabb és legkönnyebben beszerezhető természetes fertőtlenítőszer. A legegyszerűbb módja, hogy felfrissítsd a lakás levegőjét, ha egy fél citromot belefacsarsz egy liter vízbe, majd az egészet egy szórófejes flakonba töltöd, és néhányszor körbespricceled vele a szobát. Ha éppen nincs kéznél ilyen flakon, a citromos vízbe márts egy kisméretű törülközőt, alaposan csavard ki, majd tedd száradni a radiátorra.

A 15 legfinomabb lakásillatosító

Nézegess képeket!

Elolvasom

Csodás illatok állott levegő helyett

A vizesblokkokból áradó szagok, a dohányfüst, az ételszag vagy a háziállatok szaga is hamar tönkreteszi a friss levegőt, szerencsére azonban néhány, konyhában található csodaszerrel percek alatt elűzheted a kellemetlen aromákat, helyükre pedig üde, finom illatokat varázsolhatsz.

Szüntesd meg a szagokat!

Mielőtt kedvenc illatoddal töltenéd meg a lakást, szabadulj meg a kellemetlen szagoktól, így biztos lehetsz benne, hogy a levegő valóban tiszta lesz, és nem egyszerűen csak elnyomja egyik illat a másikat. A rossz szagokat hamar magába szívja egy kistányérba öntött ecet vagy szemes kávé, de egy hamutartóban elégetett babérlevéllel is gyorsan megtisztíthatod a levegőt. Makacs cigarettaszag ellen egy tálkában keverj össze egy evőkanál szalmiáksót és egy evőkanál levendulaeszenciát, majd tedd be a szobába, amíg a dohányszag meg nem szűnik.

Természetes illatosítók

Finom illatokat nem csupán bolti lakásparfümökkel teremthetsz otthonodban, néhány házi csodaszer is megteszi a hatását. Nézd meg videónkat és ismerd meg őket!

Illatosíts!

Ha tiszta a levegő, kezdődhet az aromaterápia: párologtatóba csepegtetett illóolajokkal vagy a fűtőtestre tett narancshéjjal pillanatok alatt csodás illatot teremthetsz, de ha valami különlegesebbre vágysz, készíthetsz saját illatzselét is: ehhez egy deciliter forró vízben olvassz fel egy csomag zselatint, majd keverj hozzá egy deciliter hideg vizet. Csepegtess bele néhány csepp tiszta alkoholt - de ha azt találsz otthon, vodka is megteszi - és nagyjából fél teáskanálnyit kedvenc illóolajodból. Öntsd az egészet egy kis edénykébe, hagyd megdermedni, és élvezd az illatát.

Szárított virágból vagy levendulából talán már te is készítettél potpourrit, de néhány konyhai fűszerből is összeállíthatod az illatozó tálkát. Nagyjából 100 gramm fahéjat törj durvára egy mozsárban, majd keverj hozzá 30 gramm szárított tárkonyt, 30 gramm szegfűszeget, ugyanannyi babérlevelet, 100 gramm borsmentalevelet, 30 gramm zsályalevelet, valamint kamilla- és szerecsendió-virágot. Ettől a potpourritól egzotikus, keleti illat tölti be a levegőt.

Ha vannak rózsáid, gyűjtsd össze az elhullajtott szirmaikat, keverd össze őket sóval és néhány csepp tiszta alkohollal, majd a keveréket egy-két napig tartsd hűvös helyen, légmentesen lezárva. Néhány nap elteltével a fedelet levéve pompás rózsa illat lengi be a lakást.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Nagymama Házipraktikái című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük