Így gyűjtsd a biohulladékot az új évben - Először csak 14 településen vezetik be az új szabályt
Fokozatosan kerül majd ki egyre több helyre az új hulladéktároló.
2024. január 1-től indult az új hulladékgyűjtési rendszer, amit az ételmaradékok és konyhai zöldhulladékok elszállítására alkottak meg. Egyenlőre még csak pár településen működik, de így is 460 ezer embert érint.
Így gyűjtsd a biohulladékot az új évben
Az új szemétszállítás lényege, hogy a biohulladékot, azaz a konyhában keletkező ételmaradékot és zöldhulladékot külön szemetesbe kell gyűjteni. Minden érintett lakás egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapott, amely könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Emellett a társasházak számára is kiosztottak egy-egy 120 literes barna kukát a hagyományos szeméttárolók mellé.
A kukákba kerülhet mindenféle konyhai maradék, így gyümölcsök és zöldségek maradékai, kávézacc, teafű, fűszerek, tojáshéj, főtt ételmaradékok, pékáruk vagy épp feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények is. Nem szabad viszont beledobni csontot, az élelmiszerek csomagolását és más nem komposztálható anyagot. A könnyebbség kedvéért a bedobható élelmiszerek listája a MOHU oldalán is megtalálható. De a programban részt vevő háztartások külön információs füzetet is kaptak az új hulladékgyűjtés szabályairól. A kerti komposztálóba kerülő dolgokról korábbi cikkünkben olvashatsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezeket a településeket érinti elsőként az új rendszer
A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. első körben 14 település kijelölt társasházi körzeteiben vezette be a rendszert, melyek a következők: Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, Békés és Budapest 11. és 21. kerületében. 2025-ben tervezik bevezetni a második kört, amiben újabb városok vesznek majd részt, míg jövő év végére az összes nagyvárosban elérhető lesz a rendszer. De a kisebb településeket, falvakat nem érinti majd.
A biohulladék újrahasznosítását az Európai Unió írta elő minden tagországának, ugyanis 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül. A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékot biogázüzemekben hasznosítják újra, ahol megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogázüzemben képződő maradék pedig kiváló komposztanyagot képez a mezőgazdaság számára.
Olvass tovább - Te tudod, mi történik a szelektív hulladékkal? 10-ből csak 5 magyar van tisztában vele
A magyarok jelentős többsége támogatja az újrahasznosítható csomagolás használatát.
Te tudod, mi történik a szelektív hulladékkal? 10-ből csak 5 magyar van tisztában vele
A magyarok jelentős többsége támogatja az újrahasznosítható csomagolás használatát.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- karácsony
- újrahasznosítás