Mit kell fertőtleníteni egy betegség után otthon? Sokkal több dolgot, mint elsőre gondolnád

Ezeket mindenképpen fertőtlenítened kell egy megfázás után, hogy ne kapja el a család is a betegséget.

Betegség utáni fertőtlenítés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bárki betegszik is meg a családban, mindig nagy a kockázata annak, hogy a vírus pillanatok alatt végigsöpör az egész famílián, hiszen a közös légtér, az, hogy osztoztok az olyan tárgyakon, mint a távirányító vagy a hűtő, gyakorlatilag kikerülhetetlenné teszik az érintkezést.

Elkerülhető a megbetegedés és a visszafertőződés, ha odafigyelsz azoknak a felületeknek a tisztán tartására, melyeket a beteg a leggyakrabban megérintett a betegség során.

Fertőtlenítés betegség után

Néha olyan helyek vagy éppen tárgyak is lehetnek a fertőzés melegágyai, melyekre az ember nem is gondolna, ezért állítottunk össze egy listát azokból a felületekből, melyeket mindenképp ki kell takarítani egy betegség után, hogy az alattomos vírus ne terjedhessen tovább. 

Amikor az ember beteg, többet izzad. Ráadásul a textilben a kórokozók elélnek akár egy hónapig is. Ezért nagyon fontos egy nagyobb fertőzés után fertőtleníteni az ágyneműdet, illetve azokat a ruhákat, hálóruhákat is, melyekben a betegséget töltötted. Ilyenkor a mosógépet állítsd 90 fokra, hogy biztosan minden tiszta legyen.
Ugyanebből az okból kifolyólag érdemes kifertőtleníteni az ágymatracot is, és nem árt neki egy szellőztetés sem a tisztítás után.
Ha több mosdó is van a lakásban, érdemes a betegség idején csak egyet használni, így azt is el lehet kerülni, hogy átadd a betegséget. Ha elmúlt a nyavalya, komolyan ki kell sikálni az egész fürdőt, különös tekintettel a mosdókagylóra, a WC-csészére, a csapokra, a WC-lehúzóra és a kilincsre.
Ha olcsó, eldobható fogkeféd van, ilyenkor érdemes lecserélni, de, ha fájna érte a szíved, fél órára merítsd hidrogén-peroxidba a fejét, majd jó alaposan mosd el vízzel. Így elkerülheted, hogy visszafertőzd magad.
A törölközőknek is kijár ilyenkor egy alapos tisztítás a legmagasabb hőfokon.
A plüssöket, főleg, ha az ágy közelében voltak, szintén be lehet dobni a mosógépbe. Ha nem puhák, akkor is érdemes legalább átgőzölni őket, hogy biztosan tiszták legyenek.
A gyakran megérintett szilárd felszíneket mindenképpen át kell törölni szappanos vízzel - ilyenek a villanykapcsolók, kilincsek és korlátok. Ezek azok a felületek, ahol a legkönnyebben átadható a betegség, így erre különösen ügyelni kell.
Ugyanígy könnyen lehet fertőzni az elektromos készülékekkel és távirányítókkal, legyen az a klíma távirányítója vagy a tévéé.
A szemetesbe is számtalan kórokozó kerül egy betegség során, így ilyenkor nem elég kivinni a szemetet, jól ki kell sikálni a kukát is.
Egy betegség után a konyhában is érdemes körülnézni, mi az, amit a beteg megérintett. Általában érdemes a konyhaszekrény kilincseit, a mosogatót is alaposan átmosni.

A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük