Visszataszító képet posztolt az ápoló: a kézszárítókban vizsgálta a baktériumokat

Vírusszerűen terjed a fotó a szárítóban talált mikrobatelepekről.

Baktériumok kézszárítóban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Többször szárnyra kapott a hír, miszerint a nyilvános mosdók nagynyomású levegővel működő, modern kézszárító berendezéseinek higiéniája rosszabb egy használt törülközőénél is, nemrégiben pedig egy ápolódiák Petri-csészés képe járta be a világot, nem kis pánikot okozva.

Az egész történet akkor kezdődött, amikor egy Nichole Ward nevű kaliforniai ápolódiák és osztálya egy mikrobiológiai feladatot kapott, melynek értelmében a Petri-csészét Sabouraud dextróz agar táptalajjal egy tetszőlegesen választott környezetbe kellett helyezni három percig, majd 48 óra elteltével ismét megvizsgálni.

Posztolta az eredményt

Nichole Ward választása egy magas nyomással működő kézszárítóra esett egy nyilvános mosdóban, ezzel jóval burjánzóbb csészét kapott eredményül, mint bármelyik osztálytársa. A képét megosztotta Facebook-oldalán, hozzátéve, ezek azok a kórokozó gomba- és baktériumtörzsek, melyek az ember tisztának hitt kezén is ott lehetnek. A lány hozzátette, a poszt csak az informáltságot szolgálja, nem célja a félelemkeltés.

Természetesen ez az intelem mit sem számított az online térben, a poszt önálló életre kelt, jelenleg csaknem 600 ezernél jár a megosztások száma, és komoly pánikot generált, ami részben az idei erős influenzaszezonnak tudható be. A Science Alert szerint ugyanis a valóság nem olyan szörnyű, mint amilyennek elsőre tűnik.

Pánikra semmi ok

A mikroorganizmusok tömege mindenütt, így nyilvánvalóan a kézszárítókban is jelen van, de a legtöbbjük senkit nem képes megbetegíteni. Amikor tehát az ember egy Petri-csészét lát, tele burjánzó mikrobákkal, az még nem bizonyíték arra, hogy patogén organizmusokról van szó. A kísérlet körülményei is meghatározhatják, hogy milyen baktériumtelepek láthatók a képen, a fajok pontos azonítása nélkül nem lehet biztosat mondani.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A Sabouraud dextróz agar táptalaj ugyanis egyes baktériumokat és gombákat jól kimutat, a savas pH-jú környezet viszont némely mikrobákat gátol, így azok maradéktalanul ki sem mutathatók. Előfordulhat tehát, hogy csak ártalmatlan baktériumok tömegéről van szó.

Az igazsághoz azért az is hozzátartozik, hogy egy 2016-os kutatás is rámutatott arra, hogy a nagynyomású gyorsszárítók potenciálisan óriási mennyiségű mikrobát tudnak a környezetükben szétszórni, bár a kutatás során kifejezetten vírussal bevont kézzel vizsgálták meg a működésüket. Abban viszont mindenki egyetértett, hogy az elővigyázatosság mit sem ér megfelelő tisztálkodási módszer nélkül.

Tisztaság a lakásban

Fontos áttekinteni, hogy melyik házimunkát milyen időközönként kellene végezni ahhoz, hogy akár egy vírusszezonban is biztonságos legyen a lakás.

Milyen gyakran kell törölközőt és ágyneműt mosni? A legtöbbször feltett kérdések

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük