A csillogó, csíkmentes ablak 5 titka

Ha rossz módszerekkel fogsz neki az ablakok tisztításának, a legjobb szerekkel sem szabadulsz meg a csíkoktól. Eláruljuk, hogyan csináld!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ablaktisztítás nem egyszerű feladat: fárasztó és időigényes, ráadásul szinte biztos, hogy duplán kell elvégezni ahhoz, hogy valóban ragyogó legyen a végeredmény.

Ám még a legalaposabb munka ellenére is előfordulhat, hogy az egyébként csillogó ablakok oldalról nézve tetőtől talpig csíkosak és maszatosak.

Ha nem akarsz duplán dolgozni, és a maszatos üveg látványától is megkímélnéd magad, ideje változtatnod az ablaktisztítási szokásaidon. Használd praktikáinkat, és könnyítsd meg a munkát!

Kizárólag megfelelő időben végezd!

Nincs is bosszantóbb annál, mint amikor a frissen megtisztított ablakokat egy óra múlva teljesen összepiszkolja egy kiadós vihar. Mielőtt nekifognál az ablaktisztításnak, nézz utána, hogy milyen időjárás várható a következő órákban vagy napokban, hogy ne dolgozz hiába!
Ahogy azonban a zivatarok, úgy a verőfényes napsütés sem kedvez az effajta házimunkának. Az üveget közvetlenül érő napsugarak hatására ugyanis a tisztítószer pillanatok alatt megszárad, így a végeredmény még a legalaposabb lemosás ellenére is csíkos és maszatos lesz.

A párkánnyal és a keretekkel kezdd!

Az ablaküveg tisztítása előtt fontos, hogy alaposan átmosd a párkányt és az ablakkereteket. Erre a célra használhatsz mosogatószerrel kevert vizet, ám olcsóbb, természetesebb, sőt, talán még hatékonyabb megoldás is, ha a mosóvízhez szalmiákszeszt adsz - ebből elegendő két evőkanálnyit tenni fél liter vízbe. Egy kisebb vödörben keverd alaposan össze a szeszt és a vizet, majd egy ronggyal alaposan mosd át vele a párkányt és a kereteket. Ezután öblítsd le ezeket tiszta vízzel, majd hagyd megszáradni.
A fából készült keret tisztítására szódát, iszapolt krétát és szappanpelyhet is használhatsz. A szódából és a szappanpehelyből két evőkanálnyira, az iszapolt krétából 250 grammra lesz szükség. Ezeket alaposan keverd el kevés vízzel úgy, hogy a massza folyékony legyen. Mosd át vele a keretet, nedves ruhával töröld át, majd szárítsd meg. Hogy szép fényes legyen, egy kevés lenolajjal is átkenheted, de ügyelj rá, hogy lehetőleg sem ebből, sem pedig a masszából ne kerüljön az üvegre.

Csináld magad!
Ha szívesen lecserélnéd a drága tisztítószereket házilag kikeverhető csodaszerekre, kattints ide, és ismerd meg a legjobbakat!

A csíkmentes, ragyogó üveg titka

Ha az időjárás is megfelelő, és a keretekkel is végeztél, nincs más hátra, mint nekifogni az üveg megtisztításának. Ha kedveznél a pénztárcádnak, ezért szívesen lemondanál a drága ablaktisztítókról, ugyanakkor hatékony szerre vágysz, használd az ecetet és a hagymát!

Erősen szennyezett ablakokhoz

Először egy félbevágott vöröshagymával dörzsöld át az üvegfelületet, majd önts egy üveg ecetet vödörbe, és egy szivacs segítségével alaposan mosd át vele az üveget. Ne hagyd rászáradni: egy papírtörlővel jól töröld át a felületet, majd hagyományos újságpapírral fényesítsd.

Csalánnal a kosz ellen

A csalán bámulatosan hatásos az ablakokon keletkezett szennyeződésekkel szemben. Bár begyűjtéséhez és használatához elengedhetetlen egy vastag kesztyű, az előkészületek megérik a fáradságot. A szúrós növény mellett némi vízre és ecetre is szükség van: utóbbiból egy evőkanálnyit keverj el egy liter vízben. A csokorba fogott csalánt mártsd az ecetes vízbe, kissé nyomkodd össze, majd dörzsöld át vele az üveget, végül újságpapírral szárítsd meg, illetve fényesítsd az ablakokat.

Krumplival, borszesszel, terpentinnel

Ha az ablakok nem nagyon piszkosak, tisztításukhoz felhasználhatod a krumpli erejét is: a megtisztított krumpli héját öntsd le forrásban lévő vízzel, majd ezzel mosd át az üveget. A zsírosabb foltokat és csíkokat terpentinnel tüntetheted el.

Ha nincs kedved pepecselni a házilag készíthető tisztítószerekkel, de nem vagy egészen elégedett az üzletben vásárolt ablaktisztítóval sem, adj hozzá egy evőkanál ecetet vagy egy teáskanál sót, esetleg egy kevés borszeszt - ez utóbbit csak télen használd, nyáron ugyanis vonzza a legyeket -, ezek ugyanis fokozzák a tisztítószer erejét.

Tudtad?
Ha a vizet vagy a tisztítószert gumi ablaklehúzóval távolítod el az üvegfelületről, kevesebb az esély arra, hogy csíkos vagy maszatos marad az ablak.
Az ablaktörlő bőr is sokat segíthet. Először ecetes vízzel mosd át az ablakot, majd töröld szárazra, végül a bőrrel fényesítsd át.
Ezt is szeretjük