Sötét a lakásod? - A legszebb árnyéktűrő szobanövények
Szomorú tud lenni tél végén egy borongós, sötét lakás. Íme, néhány növényt, mely elviseli a fényhiányt!
Egyetlen zöld növény sem kedveli igazán a sötét lakásokat - hiszen életfolyamataikhoz és a fotoszintézishez három dolog elengedhetetlen számukra: a víz, a tápanyagok és a napfény. Azonban ugyanúgy, ahogy például a kaktuszok tovább bírják öntözés nélkül, néhány szobanövény jobban viseli az árnyékot, mint társai. Érdemes belőlük beszerezni párat, ha a lakásod valamivel sötétebb az átlagosnál, és növényeid emiatt sorra pusztulnak ki.
Papucsorchidea
A világ legnépesebb növénycsaládja az orchideáké – több mint 20 ezer fajt számlálnak. Az orchideák impozáns külsejüknek köszönhetően mindig is nagy népszerűségnek örvendtek. Már a 19. században ismerték őket – igaz, ekkor még csak főúri gyűjtők engedhették meg maguknak tartásukat. Napjainkban igen kedvelt az orchideák között a papucsorchidea.
Mindezt egyrészt annak köszönheti, hogy gyönyörű, izgalmas szirmai miatt csodás dísze a szobának, valamint nem különösebben igényes. Levelei nyelvformájúak és szélesek, díszíthetik őket tarka foltok – ez nem utal semmilyen betegségre. A papucsorchidea nemcsak vízen él, hanem rovarokat is megemészt, melyek a középen található bugyorban ejt csapdába.
Így tarthatod!
A hidegebb időszakokban szerencsésebb a lakás valamivel világosabb pontjára helyezni át. Nyáron inkább félárnyékos helyre tedd – a közvetlen napfényt ugyanis nem kedveli. Évközben megfelelő a papucsorchidea számára a szobahőmérséklet: ez nappal körülbelül 22°C-ot, éjjel pedig
18°C-ot jelent. Talaját tartsd mindig enyhén nedvesen. A leveleket tanácsos permetezni – mivel az orchidea meglehetősen páraigényes.
Édesgyökerű páfrány
A páfrányok egy igen sajátos csoportot alkotnak az árnyéktűrő évelő dísznövények közt. Különlegességük abból adódik, hogy nincsenek virágaik – mivel nem virágporral, hanem spórákkal szaporodnak.
A spórák rendszerint a levelek fonákján találhatóak meg. Több mint kilencezer páfrányfajta létezik, ám ezek közül Magyarországon mindössze negyven honos. Ellentétben a legtöbb árnyéki évelővel, a páfrányok nem pusztán elviselik, hanem kimondottan igénylik a fényszegény környezetet.
Természetes körülmények között a fás-cserjés társulások aljnövényzetében élnek. Az édesgyökerű páfrány levelei szelvényezettek és hamvas zöldek. A növény igen terebélyes, ezért sok helyre lesz szüksége.
Így tarthatod!
Ha gyakran előfordul veled, hogy megfeledkezel növényeid gondozásáról, kiváló választás számodra a páfrány. Fényigénye talán a leginkább elhanyagolható a növényvilágban, mindössze a kellően meleg, párás közegre kell ügyelned. Arra azért vigyázz, hogy földje mindig legyen enyhén nedves.
Ciklámen
Ez a gyönyörű és közkedvelt növény Kis-Ázsiából származik, de hazánkban vadon is megtalálható – védett növénynek számít.
Nemesítésével Angliában, illetve Franciaországban kezdtek el foglalkozni a 19. században. A nemesítés célját mindig az éppen aktuális divatnak rendelték alá – így létezett fodros szirmú vagy éppen ezüstcsíkos levelű ciklámen. Alapvetően árnyéki növény, mely hűvös és párás körülmények között érzi magát a legjobban, és a legtöbb fajtája körülbelül harminc centiméter magasra nő meg.
Az őszi, illetve téli hónapokban kimondottan kedvelt virág – mivel novembertől áprilisig virágzik. Népszerűsége különösen megnőtt, mióta kaphatóak a törpeciklámen fajok. A növény szirmai szív alakúak, színüket tekintve pedig lehetnek fehérek, rózsaszínek, vörösek, mályvaszínűek, lilák vagy akár kétszínűek is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így tarthatod!
A túl meleget nem kedveli, ezért szerencsés 16°C alatt tartani. Közepes mértékben vízigényes – a legszerencsésebb, ha alulról öntözöd –, így gumóját nem éri közvetlenül a víz. A virágzási időszakban különösen ügyelj arra, hogy a növény földje ne száradjon ki. Ha mégis felülről öntöznéd, figyelj arra, hogy közvetlenül a cserép pereménél tedd. Bár bírja közvetlen fény nélkül is, a téli időszakban az ablaktáblák között érzi magát a legjobban.
OLVASD EL EZT IS!
- víz
- gondozás
3 balkonnövény, amit szinte még locsolnod sem kell
- virág
- víz
3 igazán cuki növény
- víz
- kert