14 alig ismert praktika a dús, egészséges, csodaszép növényekért

Nem kell drága tápoldatokra költened azért, hogy növényeid egészségesek legyenek. Praktikáink segítenek.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészséges, dús, élettel teli szobanövények titka a rendszeres öntözés, a megfelelő fény és a szükséges ásványi anyagok biztosítása, valamint a kiváló minőségű virágföld.

Igénytelen, de gyönyörű szobanövények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fontos, hogy távol tartsd tőlük a betegségeket, vagy azokat időben kezeld, és a kártevőket is elcsípd.

Emellett azonban nem árt az sem, ha ismered azokat a praktikákat, melyekkel kiválthatod a drága tápoldatokat, és amelyekkel még szebbé teheted zöld kedvenceidet. Összegyűjtöttünk néhány meglepő, ám annál hatékonyabb trükköt.

A fényes, tiszta levelek titka

A szobanövények éppen úgy porosodnak, mint a bútorok. Havonta egyszer nem árt őket beállítani a kádba, majd alaposan lezuhanyozni őket. Ezután hagyd, hogy megszáradjanak. Ez a gyors zuhany nagyon jót tesz a növényeknek, ha azonban azt szeretnéd, hogy még fényesebbek és egészségesebbek legyenek a leveleik, egy kis hajkondicionálót is használj.

Tegyél belőle egy keveset egy puha rongyra, és dörzsöld be vele a leveleket. A hajkondicionálóhoz hasonlóan a majonéz és a babaolaj is nagy segítség, melynek felviteléhez papírtörlőt is használhatsz.

14 filléres csodaszer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha nincs kedved a zuhanyhoz, vagy túl nehezek a növények, akkor próbáld ki a következő módszert a por ellen. Keverj egy vödör langyos vízhez néhány csepp sampont, majd áztass a keverékbe egy rongyot, jól csavard ki, és ezzel töröld tisztára a leveleket. A csillogást fokozhatod, ha víz és kevés sör vagy tej keverékével is átdörzsölöd a leveleket.

Vitaminbomba a növényeknek

A konyhádban olyan csodaszerek bújhatnak meg, melyekről talán nem is tudsz. Ilyen a kávézacc is, mellyel egyes növények esetében kiválthatod az üzletekben kapható táprudacskákat vagy tápoldatokat. A feleslegesnek tűnő kávémaradvány ugyanis tele van olyan tápanyagokkal, melyeket a savkedvelő növények boldogan felszívnak - az azáleák és a rododendronok például kifejezetten kedvelik. A hagyományos, kotyogós kávéfőzőben visszamaradó zacc erre a célra sokkal megfelelőbb, mint a kávéfőzőgépből származó, előbbi ugyanis nitrogénben jóval gazdagabb.

A kávézacc mellett kitűnő tápoldat a növényeknek a tojás főzőleve is. Ha tojást főzöl, a levelet feltétlenül tedd félre, hiszen olyan, a tojáshéjból kioldódott ásványi sókat tartalmaz, melyekre nagy szükségük van a növényeknek.

15 csodálatos növény a balkonra

Nézegess képeket!

Elolvasom

A növények hasonlóan érzékenyek, mint az állatok vagy az emberek. A megfelelő páratartalom egyeseknek elengedhetetlen fontosságú, míg másoknál a talaj minősége a kulcskérdés. Nézd meg videónkat, melyben tanácsokat kapsz a nevelésüket illetően.
(%videobox(id: 60799)%)

Praktikák hívatlan vendégek ellen

A növények legnagyobb ellenségei az alattomos kártevők, melyekkel szemben azonban hatékonyan védekezhetsz például gyufával és fokhagymával is. Az olyan élősködők ellen, mint a hernyók, melyek megrágják a szobanövények gyökerét, néhány szelet krumpli a megoldás. Tedd ezeket a növény szára köré a virágföldre. A férgek hamarosan előbújnak lakmározni, úgyhogy könnyen elcsípheted és megsemmisítheted őket. Hatásos fegyver a fokhagyma is, bármilyen kártevő támadta is meg a növényt: a természetes gombaölőként is ismert fokhagymából nyomj néhány gerezdet a földbe, és a kártevők hamarosan eltűnnek.

15 természetes gombaölő

Nézegess képeket!

Elolvasom

Jó megoldás, ha gyufaszálakat nyomsz a növény talajába, a gyufa fejével lefelé. A méreg nem árt a növénynek, a férgek viszont kipusztulnak tőle. 

Teadélután a növényeknek

Bármennyire meglepő, a gyógynövények nemcsak emberi fogyasztásra alkalmasak, hanem a szobanövényeket is erősítheted velük. A kamilla például kitűnő növényerősítő: 20 g szárított kamillavirágból egy liter víz hozzáadásával főzz teát, majd hűtsd le. A teával - 1:5 arányban vízzel hígítva - permetezd át havonta egyszer a növényeket.

A gombákkal és rovarokkal szemben pedig cickafarkos főzettel teheted ellenállóbbá kedvenceidet: 20 dkg cickafark virágzatát áztasd egy liter hideg vízbe, majd ezt 1:10 arányban hígítva permetezd a növényekre.

Cikkünk megírásában a Reader's Digest Nagymama házipraktikái című könyve segített.

Ezt is szeretjük