Milyen munkát tilos ma végezni? Katalin-napi babonák és jóslások

November 25-éhez a népi kultúrában számos hiedelem kötődik.

Katalin-napi babonák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Alexandriai Szent Katalin középkori vértanú volt, aki később a filozófusok, a diákok, a nők, a dajkák védőszentje lett. Napja november 25-én van, és a néphit számos babonát, hiedelmet köt hozzá.

Katalin napja a népi időszámításban egyfajta határnap volt, és számos megfigyelésre, jóslásra is okot adott.

Ki volt szent Katalin?

Alexandriai Szent Katalin Maximinus császár idején élt hajadon volt. Műveltségével korán kitűnt a kortársai közül. Erős keresztény hite miatt nyíltan ellenszegült a császár parancsának, és nem vett részt a bálványok tiszteletére rendezett áldozatokon. Emiatt börtönbe zárták és ötven tanult, de hitetlen férfit küldtek hozzá, hogy rábírják, hagyja el a hitét. De a császár számításai nem jöttek be, épp az ellenkezője történt: Katalin hatására az ötven férfi mindegyike kereszténnyé lett. Ezután megpróbálták Katalint kerékbe törni, de a kerék darabokra tört, így végül lefejezték. Alexandriában halt meg 305. november 25-én.

Katalin-napi babonák és jóslások

Dologtiltó nap

Valószínűleg december, 13. Luca napja számít a legismertebb dologtiltó napnak, de november 25-éhez is kötődik néhány tilalom. Mivel Katalint kerékbe törték, ezért ezen a napon számos településen leálltak a malmok, illetve tilos volt szántani, kocsiba fogni. A nők számára pedig a kenyérsütés volt tilos Katalin napján.

Kizöldül a Katalin-ág?

Katalin napján az eladósorba került hajadon lányok levágott gyümölcsfaágat tettek vízbe. A népi hiedelem szerint, ha karácsonyig „kizöldül a Katalin-ág”, a következő évben férjhez mentek. Ha nem, akkor még várniuk kellett a rákövetkező esztendőig.

Melyik orgonaág hajt ki?

Aki igazán kíváncsi volt, az ennél is tovább ment. Szintén Katalin-napi babona volt, hogy a hajadon lányok több orgonaágat helyeztek a vízbe, és mindegyik ágra egy-egy legény nevét írták. Amelyik ág kihajtott karácsonyig, a rajta szereplő legény lett a lány jövendőbelije.

Honnan ugat a kutya?

Ugyancsak férjjósló népszokás volt, hogy Katalin napjának reggelén a hajadon lányok kimentek a házból és felálltak egy dombra. Onnan füleltek, és a hiedelem szerint amelyik irányból először hallottak kutyaugatást, onnan érkezik majd a jövendőbelijük.

Katalin-napi időjóslás

„Ha Katalin kopog, karácsony locsog” - tartja a régi mondás. Vagyis, ha Katalin napján fagy, karácsony napján esik az eső. Egy másik dallamos, de kevésbé ismert népi időjárás-megfigyelés is kötődik ehhez a naphoz: „Ha Katalin fényben úszik, karácsony lében fürdik”. Ha tehát november 25-én napsütéses az idő, karácsony napján esős, borús időjárás várható.

Katalinnal véget ért az esküvői szezon

November 25-én országszerte tartottak Katalin-bálokat. Ezeket a népszerű zenés-táncos esteket számos településeken ma is megrendezik. A néphagyomány szerint Katalin-napot követően már nem tartottak bálokat, esküvőket - vagyis egyfajta vízválasztónak tekintették ezt a napot. Ekkor ért véget az úgynevezett „kisfarsang”, mely Szent Mihály napján, szeptember 25-én vette kezdetét. Ennek oka részben a hidegre forduló időjárás volt, de valószínűleg sokkal nagyobb szerepet játszott benne a vallásosság. Katalin-napot követően gyorsan eljött advent első vasárnapja, mely után lélekben már az ünnepre, Jézus születésére készültek, egy csendesebb, böjti időszak vette kezdetét.

Mikor gyújtjuk az első adventi gyertyát 2022-ben?

Advent első vasárnapja a december 25-ét megelőző negyedik vasárnap, ami a Szent András apostol apjához, vagyis a november 30-ához legközelebb eső vasárnap is egyben.  

Mikor kell meggyújtani az első adventi gyertyát 2022-ben? Ezért lila színű a hagyományos koszorúkon

Az első gyertyagyújtással megkezdődik az advent és a karácsonyi ünnepkör.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük