Miért legyél kedves a cicádhoz?

Karácsonyi babonák és szokások

A karácsonyhoz sok hiedelem és babona kötődik, ami már a jövő évre vonatkozik. Mik ezek?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A karácsony gazdag hagyományai azokból az időkből származnak, mikor a keresztény hitvilág és a pogány hiedelmek még együtt éltek, és a babonás szokások, a varázslatok és a csodavárás éppen annyira természetes részei voltak a mindennapoknak, mint a születés vagy a halál.

Varázslatos gyertyák meleg fénnyel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Állítólag a babona csupán egy, a tárgyaknak és jelenségeknek természetfeletti erőt tulajdonító tévhit, a régmúlt emberének mégis útmutatást jelentett az egész életére nézve. A karácsony a hosszú éjszakáknak és a téli napfordulóhoz köthető mágikus eljárások hagyományainak köszönhetően különösen alkalmas időszak volt a természet titkainak kifürkészésére, a jövendő megismerésére, és arra, hogy csodák történjenek.

Gonosz boszorkányok és ártó szellemek

A karácsonyi időszak egyik legismertebb babonája Luca napjához köthető. Eszerint december 13-án kell elkezdeni az úgynevezett Luca-szék faragását, majd minden nap alakítani rajta egy kicsit, hogy pontosan karácsony éjszakájára készüljön el.

Ha ugyanis Luca-széket készítesz, és december 24-én az éjféli misén pontban éjfélkor ráállsz a székre, akkor megláthatod, hogy kik a boszorkányok, azok ugyanis akkor szarvat viselnek. Ha ilyenkor valaki valóban boszorkányokat látott, gyorsan haza kellett futnia, még mielőtt széttépték volna.

Luca, a fényhozó eredetileg egyébként katolikus szent, az asszonyok és menyasszonyok védelmezője volt, a jó Luca mellett élt a néphitben azonban egy rossz Luca is.

A hagyomány szerint Luca napján nem szabad dolgoznod, főznöd, mosnod, vasalnod, máskülönben Luca megbüntet.

A rossz szellemek és a boszorkányok távoltartása végett már Luca napján is szokás volt lenyelni egy gerezd Luca-fokhagymát, nem ártott azonban máskor is figyelni az ártó lelkekre: a hajnali mise ideje alatt minden ajtót és ablakot be kellett zárni, ekkor jártak ugyanis rontásaikkal házról-házra a boszorkányok és a szellemek. Az ártó szellemek csak karácsony éjszakáján váltak teljesen ártalmatlanná, amikor is ki kellett tárni minden ajtót, hogy kijuthassanak a házból.

A bő terméstől a háziállatokig

A népi babonák segítségével meg tudták jósolni azt is, mi várható az újesztendőben, legyen szó a bő termésről vagy az időjárásról. Az időjárást is Luca-napjától kell figyelni: a 13-át követő 12 nap egyenlő az újév 12 hónapjával, így ha egy bizonyos nap száraz, az annak megfelelő hónapra is aszályos időjárás várható.

Kültéri karácsonyi dekorációk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bőséges újesztendőre számíthatsz viszont, ha a Luca-napon elvetett búzamagok mindegyike kikel karácsony estére. Emellett úgy tartják, hogy a fehér karácsony zöld húsvétot hoz, ha pedig karácsony napja vasárnapra esik, kemény és hosszú lesz a tél. A babonákban a ház körüli állatoknak is fontos szerep jut. Hideg telet jelent például, ha karácsony estéjén a bal oldalukon fekszenek az állatok, illetve régen az a hiedelem élt a nép körében, hogy karácsony éjszakáján az állatok emberi nyelven kezdenek el beszélni, és megvitatják egymás közt, hogy bánt velük a gazdájuk. Állítólag nagyon nagy szerencsétlenséget jelent meghallani, ha az állatok rosszat mondanak.

A jó szerencséért és az egészségért

A régmúlt emberének megvoltak a módszerei arra is, hogy szerencsét és jó egészséget biztosítson magának és családjának az újévre. A jó szerencse érdekében a karácsonyi ebédnek 12 fogásból kellett állnia, hogy a következő esztendő minden hónapja szerencsés legyen. A karácsonyi süteményt nem volt szabad a karácsonyi vacsora előtt felvágni, karácsonykor mindenképp el kell fogadni a gyümölcskenyeret, nem volt szabad új cipőt felvenni, tilos volt kölcsönadni és kölcsönkérni, illetve ajándékba adott ruhát kimosni.
A népszokás szerint viszont ekkor megjósolhatod, hogy miben leszel szerencsés azzal, hogy a karácsonyi kalácsba belesütsz egy pénzérmét, egy gyűszűt és egy gyűrűt.

Ha a pénzt találod meg előbb, a pénzügyekkel nem lesz gondod, ha a gyűszűt, akkor a karrierben leszel szerencsés, ha pedig a gyűrűt, akkor esküvőre számíthatsz a családban. Ha diót törsz fel karácsonyeste, szintén megtudhatod, szerencsés leszel-e, a rossz dió ugyanis balszerencsét, a jó dió sikereket jelent.
Amennyiben hiszel a babonákban, egészségedért is sokat tehetsz: ha karácsonyeste megeszel egy almát, egészséges leszel az újévben, ha pedig karácsony reggelén nyersen fogyasztasz el egy tojást, nagy terheket tudsz majd elviselni. A család összetartásáért ossz el egy almát hozzátartozóid közt karácsony estéjén!

Az egészség megőrzésére szolgált az a sajátos módszer is, amit a legények alkalmaztak karácsony után, december 28-án. Az aprószentek ünnepén a lányokat fűzfavesszővel verték meg, ami azt is biztosította, hogy a verőlegény és a szegény leány a következő évben megházasodjon.

Férfifogó trükkök

A népi babonák szerint megtudhatod, hogy ki lesz a férjed, ha karácsony éjszakáján, pontban éjfélkor befelé söpörsz a szobádban, megteríted az asztalt, majd ingben és mezítláb háromszor megkerülöd a házat, utána pedig benézel az ablakodon.

Régen a lányok azt tartották, ha hajnali misére menet mézet vagy cukrot esznek, attól olyan édes lesz a nyelvük, hogy sok kérőt tudnak magukhoz édesgetni. Éjféli misére menet pedig szokás volt kölest, kukoricát, tökmagot, hajdinát elszórni a templomajtóban, hogy annyi kérőjük legyen, mint amennyi magot elszórtak, és olyan gyorsan jöjjenek, ahogy azt eldobták.
Ha mákot darálsz karácsony este, hamar férjhez mehetsz, ha pedig már férjnél vagy, a gyermekáldás is közeleg, ha karácsonykor víz ömlik eléd.

Ezt is szeretjük