Mit lehet tenni karácsonyi betörés ellen? Szuper tippek a rendőrségtől

Az ünnepi összejövetelek, utazások tökéletes lehetőséget teremtenek a betörőknek, kivéve, ha felkészülsz.

Karácsonyi betörés megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki akár csak egyszer is látta a Reszkessetek, betörők!-et, pontosan tudja, miért jelentenek a bűnelkövetők számára ideális célpontot az összejövetelek és családi találkozók miatt üresen maradt lakások és házak, a védekezés érdekében azonban korántsem kell olyan széles repertoárt bevetni, mint amilyen Keviné volt.

A rendőrség kiemelten fontosnak tartja a megfelelő biztonságtechnikát, ennek megléte sem jelent azonban teljes védelmet, elég néhány apró figyelmetlenség, és máris sokkal vonzóbb lehet a betörők számára szinte bárki otthona.

A karácsonyi betörés megelőzése

A rendőrség tapasztalatai szerint a legtöbb betörést az ajtók, ablakok felfeszítésével követik el, és korántsem csak éjszaka, a nap folyamán bármikor, amikor kiszámíthatóan nincsenek otthon a lakók. Van, hogy a betörés spontán történik, egy-egy csalogató lehetőség, például bukóra nyitva hagyott ablak láttán, de gyakori az előre kitervelés is.

betores-ablak
Fotó: South_agency / Getty Images Hungary

Biztonságosan zárt ajtók, ablakok

A leggyakoribb módszer a hengerzártörés, illetve a nyílászárók kifeszítése, de időről időre újra megjelenik a zárfésűs módszer is. A betörések elleni védekezés során ezért a rendőrség szerint a legjobb módszert a mechanikai eszközök jelentik, de a riasztó- és jelzőrendszerekkel is nagyban fokozni lehet a védelmet. 

A hengerzártörés ellen a zárvédő pajzsok, a megerősített veretek alkalmazása jelenthet fontos lépést, és a nyílászárók esetében is érdemes fokozni a védelmet, például korszerű zárszerkezettel, hevederzár felszereltetésével. És persze hatékony lehet a rács is, csakúgy, mint az elektronikus riasztórendszer vagy épp a kamera, melynek sokszor már a látványa is elriasztja a betörőket, csakúgy, mint az, ha a riasztórendszer jelzetten is be van kötve távfelügyelethez. A kamera felszerelése önmagában is hasznos, különösen, ha például mobilapplikációval is össze van kötve, ekkor ugyanis minden mozgást jelez a telefonon.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Amellett, hogy a bejárati ajtónak is meg kell felelnie a biztonsági előírásoknak, a biztosítótársaság is csak ilyen esetben fizet betöréskor, a hátsó ajtók, garázsajtók, pinceajtó megfelelő zárásáról is gondoskodni kell, távollét esetén pedig tilos ablakot bármilyen formában nyitva hagyni. Általában a redőny sem riasztja el a betörőket, ami a szúnyoghálóra még inkább igaz.

Mit lehet még tenni?

A betörők az üresen hagyott házakat, lakásokat keresik, melyek körül nem sok mozgás van, ennek jeleit érdemes ezért minden erővel megpróbálni palástolni.

Jó, ha jármű áll az udvarban, a kuka be van húzva, a postaláda üres, a frissen hullott hó pedig el van takarítva a ház elől. Ha nem tudsz megkérni családtagot vagy ismerőst, hogy időnként tegye meg mindezeket, jó esetben a szomszédokra is számítani lehet, persze a kölcsönösség jegyében. Kulcsot semmiképp se hagyj postaládában vagy épp lábtörlő alatt és más titkosnak tartott helyen, inkább adj le egyet a szomszédoknál vagy megbízható ismerősnél.

A magányosan hagyott otthonok legfőbb ismertetőjegye a sötét, ezért érdemes időzíthető világítást alkalmazni, ez jellemzően elriasztja a betörőket, beltéren és kültéren alkalmazva egyaránt. A rendőrség azt tanácsolja, hogy akár rövid, akár hosszú időre távozol, az utazási szándékodról ne beszélj idegenek előtt, és lehetőleg a közösségi felületeken se posztolj arról publikusan, hogy nem vagy otthon, mint ahogy arról se, milyen értékes ajándékokkal leptétek meg egymást.

Ha már megtörténik a betörés, a legjobb, ha a betörő minél kevesebb értéket tud elmozdítani, ékszereket, készpénzt érdemes ezért jól rögzített, biztonsági, illetve számzárral ellátott lemezszekrényben, széfben tárolni.

Mielőtt elindulsz otthonról, nézz körül alaposan, gyakori ugyanis, hogy a betörők már előre előkészítik a terepet, például átvágják a kerítést, ezért mindig ellenőrizd a ház körüli állapotokat, és lehetőleg pakolj el mindent, ami hasznára válhat a bűnözőknek, például a szerszámokat vagy akár egy létrát.

Ha minden óvintézkedés ellenére mégis bűncselekmény áldozatává váltál, tegyél azonnal bejelentést a 112-es segélyhívó telefonszámon keresztül. Cikkünk elkészítésében a Police.hu információs portálja jelentett lényeges segítséget.

Egyetlen fényfüzér, 14 káprázatos ötlet: nem is hinnéd, mennyi mindent csinálhatsz vele

Nemcsak az ablakban vagy épp az erkélykorláton mutatnak jól a karácsonyi fények.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük