Így lesz sokáig zöld és illatos a karácsonyfa - A kertészmérnök tippjei

Hogy ne hullassa a karácsonyfa a levelét két hétig a lakásban.

Karácsonyfa nem hullatja a levelét
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még néhány nap, és minden lakásba karácsonyfát hoznak az "angyalok". A hagyomány szerint a fenyők vízkeresztig - vagy addig, ameddig az apróbb családtagok tudják húzni az időt - maradnak a családokkal. Ez alatt a két hét alatt mindenki szeretné, ha a lehető legtovább maradna friss a karácsonyfatalpba állított fenyő, minél később kezdené el hullatni tűleveleit. Ehhez szeretnénk hasznos tanácsokat adni. Cikkünk megírásában a Horváth faiskola okleveles kertészmérnöke, Horváth Bálint segített.

Milyen fenyőt vegyél?

Ha szeretnéd, hogy sokáig zöld legyen a karácsonyfád, nem mindegy, hogy milyen fajtát veszel. Bár a lucfenyőt sokan kedvelik kellemes illata miatt, leveleit viszonylag hamar hullatni kezdi a 20 fokos vagy még melegebb a szobában. Ezzel szemben a Nordmann jobban bírja a szobahőmérsékletet, tovább megőrzi frissességét a lakásban.

- Érdemes azonban megvizsgálni, hogy honnan származik a fenyő. A hazai Nordmann jó választás, az utóbbi években nagy népszerűségnek örvendő dán Nordmann - a származási helyet az árusok fel szokták tüntetni - azonban mivel sokat utazik Magyarországig, értelemszerűen könnyen kiszárad.

Ezt nézd meg a fenyőn vásárláskor!

A megfelelő karácsonyfa kiválasztásakor érdemes alaposnak lenned. Először is kicsit rázd meg a fát: így láthatod, hogy hullanak-e esetleg a tűlevelek és azt is, mennyire rugalmasak az ágak.

- A fenyőtüskékre is megéri vetni egy pillantást. Az a jó, ha puhák, kicsit gumiszerűek a tűlevelek. Ez arra utal, hogy nincs kiszáradva a fa - mondja Horváth Bálint.

A karácsonyfatalp sem mindegy

A hagyományos befaragós karácsonyfatalpaknak nyilvánvalóan megvan az a varázsa, mely évtizedek óta hozzátartozik a karácsonyi hangulathoz. Ha azonban úgy érzed, mégis meglennél a december 24-i istenkáromlás és kisbaltacsattogás nélkül, akkor érdemes kipróbálni a víztartályos karácsonyfatalpat. A talpba nem kell befaragni a fát, csak szorítókörmökkel rögzíteni, a tartályába vizet önteni, majd figyelni, hogy mennyit szív fel a fa, és ha szükséges, utántölteni. Ennek segítségével növelheted a karácsonyfa élettartamát, lassabban szárad ki, tovább díszíti otthonodat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Hová teszed a lakásban?

Ha az a cél, hogy minél tovább friss maradjon a fa, fontos, hogy a lakás mely pontján helyezed el a karácsonyfát. Alapvető, hogy radiátortól, cserépkályhától távol legyen, de ha nem egyforma hőmérséklet van a szobákban, azt érdemes kihasználni. A legjobb, ha a fa a lakás leghűvösebb helyiségében kap helyet. Ez lehet akár a veranda, esetleg egy kevésbé fűtött vendégszoba is.

Érdemes dézsás fenyőt venni? Olvass tovább!

Az elmúlt években egyre többen vesznek cserepes fenyőt azzal a felkiáltással, hogy óvjuk a természetet! Elsőre jó elgondolásnak tűnik, ám valójában nagy óvatosságot és körültekintést igényel, hogy a dézsás fenyőfa tényleg megmaradjon, és kiültethető legyen ünnepek után. Erről olvashatsz részletesen korábbi cikkünkben.

Cserepes fenyőfát veszel? 3 gyakorlati tanács a kertészmérnöktől, ha kiültetnéd karácsony után

Már a karácsonyfa vásárlásánál fontos figyelni, ha ünnepek után kiültetnéd.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük