Hova szabad kidobni a karácsonyfát, és hogyan lehet újrahasznosítani? 10 tanács, amit érdemes megfogadni
A karácsonyfát nem mindenki dobja ki szabályosan, ami nemcsak balesetveszélyes, hanem még súlyos pénzbírsággal is járhat.
A karácsonyfától vízkeresztkor szokás megszabadulni, ám már az ünnepek után is sokan tapasztalhatták már, hogy egyre gyarapodnak a fakupacok számai az utcákban, amitől olyan érzése támadhat az embernek, hogy valami nincs rendjén: most hova is kell dobnom az elszáradt fenyőfát?
A kérdés jogos, hiszen egyáltalán nem mindegy, hova kerül kihelyezésre a kiszuperált fa. Hiába tűnik egyszerű megoldásnak, sajnos nemhogy az ablakon nem szabad kidobni, hanem még letenni sem csak úgy valahova az utcára, majd elporoszkálni onnan.
A karácsonyfa kidobása
Budapesten minden évben a hulladékszállítók mellett az FKF külön járatokat indít a fenyőfák összegyűjtésére, melyek január 6-tól nagyjából másfél hónapig cirkálnak a városban, vidéken pedig általában előre kijelölt dátumokban mennek a házakhoz.
A fővárosban minden évben kijelölnek gyűjtőhelyeket is, ahová nyugodtan és teljesen legálisan lehet levinni a fenyőfákat. Akitől messze lennének ezek a helyek, azok a fát közvetlenül a kukák mellé is letehetik, de csakis úgy, hogy az ne akadályozza a forgalomban részt vevő vagy parkolni kívánó autósokat vagy a gyalogosokat.
Ugyanígy nem szabad két parkoló autó közé helyezni, mert nemcsak zavarhatja a gépjármű-tulajdonosokat, hanem még meg is karcolhatja a fényezést, vagy más kárt okozhat a kocsiban.
Jótanács, hogy a környezetszennyezés elkerülése végett és a hulladékellszállítók munkájának megkönnyítése érdekében érdemes leszedegetni róla az összes díszt, üres szaloncukorpapírt vagy girlandot.
Hogyha valakit tetten érnek, hogy mégis az ablakon dobta ki a fáját, akkor akár 50 ezer forintos bírságot is kiszabhatnak, és szabálysértési eljárást indíthatnak ellene. Ha feljelentik az illetőt, akkor a maximálisan kiszabható pénzbírság már 300 ezer forintra emelkedik.
Mi lesz a fenyőfából?
Az FKF által összegyűjtött fahulladékból nagyszerű tüzelőanyag készül. Valójában a fenyő magas gyantatartalmának köszönhetően az egyik legjobban éghető fa - nem véletlen, hogy épp karácsony tájékán jelentik a legtöbb lakástüzet is.
Az ágak pedig amellett, hogy tüzelésre alkalmasak, még komposztálásra is használhatók. Hogyha ezeket az elszáradt, esetleg még itt-ott zöldellő ágakat a komposztláda aljára helyezed, remek szellőzést biztosít a biohulladékoknak, ráadásul az ágak is idővel elbomlanak.
Akinek fenyőmulccsal fedett kertrésze van, azok fel is darabolhatják az ágakat, még a fa törzsét is, ha megvan hozzá a megfelelő eszköz, és ezekkel a kicsi farészekkel beszórhatja a mulcsot.
Amennyiben akad olyan évelő növény a kertben, ami rosszul tűri a hideget és a fagyokat, akkor fenyőgallyakkal letakarhatod az ágyásukat, nehogy megsérüljenek a gyökereik.
Akár a tűleveleket is újrahasznosíthatod, hogyha apró vászontasakokba helyezed őket, akkor természetes, fenyőillatú légfrissítőt hozhatsz létre.
Ugyanúgy, ha akad fafűrész a háznál, amit már magabiztosan tudsz használni, vagy van egy értő ember a közeledben, akkor ujjnyi vastagságban felvagdoshatod a fa törzsét, hogy helyes fa poháralátéteket kapj, amiket már csak le kell csiszolni, lekezelni, majd belakkozni.
Sőt, ha egy kis lyukat fúrsz a falapocskákba, és fafestékkel befested, akkor még mutatós díszeket is készíthetsz belőlük - ha a lyukon átbújtatsz egy madzagot, fel tudod akasztani őket. Néhány háztartásban űzik azt a hagyományt, hogy az aktuális fenyőfa törzséből egy ujjnyi részt levágnak, és ráírják az akkori évet, majd ebből készítenek maradandó karácsonyfadíszt.
Ezért nem szabad egyedül hagyni a macskát a karácsonyfával
Karácsonykor a macskák fő ellensége a fenyőfa, így nem érdemes őket kettesben hagyni a szobában.
Ezért nem szabad egyedül hagyni a macskát a karácsonyfával: 15 szemléletes kép
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- karácsonyfa
- fenyő
Műfenyő WC-keféből? Évtizedeken át így készült a karácsonyfa
- karácsony
- karácsonyfa