Hasleszorító bugyi és fűző: elképesztően káros megoldás a kigömbölyödött hasra

Nemcsak optikailag nyomja össze az alakod.

Hasleszorító bugyi és fűző
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az ünnepek alatt eggyel több bejglit ettél, mint kellett volna, vagy épp most tudatosult benned, hogy a hónapok óta szilveszterre tervezett, testhez álló ruhába nem sikerült belefogyni, és kicsit jobban be kellene húzni a hasad, egyszerű és látványos megoldásként felmerülhet egy szűk szabású fűző használata. 

Pedig a szorítós bugyik és fűzők sajnos nem jelentenek jó megoldást, ugyanis borzasztóan egészségtelenek. 

Kínzó karcsúság fűzővel

A fűző használatáról már az ókorból is vannak feljegyzések, rajzok, de fénykorát a 13. századtól kezdve élte, egészen a 19. századig. A régen a nőiesség szimbólumának tartott ruhadarab a korai feminizmus jelképévé is vált: 1874-ben Égessétek el a fűzőket! felkiáltással tiltakoztak a nőket érő elnyomás ellen. Egy francia orvos állítása szerint inkább arra kényszerítené feleségét, hogy megcsalja őt, mintsem arra, hogy fűzőt hordjon: és valószínűleg ez nem véletlen. 

nagykep?cikkid=167400&kep=fogyokura-fblead
Fotó: Getty Images Hungary

Egészségügyi hatások

Egy-egy alkalommal jó szolgálatot tehet, azonban nagyon könnyű hozzászokni az instant karcsúsító ruhadarabhoz. Ha karácsony után egy fontos alkalommal be is vethető, utána jobb eltenni, és nem így takargatni a plusz kilókat még márciusban is. A fűző alakformáló hatása ugyanis abban rejlik, hogy a test szoros körülölelésével tulajdonképpen visszanyomja a kitüremkedő pocakot. A hasban viszont nincs fenntartott hely a plusz térfogatnak, így ez máshogy nem valósulhat meg, csak úgy, ha odabent minden átrendeződik. A belső szerveket nemcsak összenyomja, de arrébb is szoríthatja helyükről: ezáltal pedig a rendszeres fűzőviselés tényleg képes megváltoztatni az alakot, csakhogy nem pozitív módon.

Régi rajz arról, mit tesz a fűző a testtel.
Régi rajz arról, mit tesz a fűző a testtel.
Fotó: Wikimedia Commons

Az eldeformált hasi régióban a tüdő nem megfelelő elhelyezkedése légzési nehézségeket, míg az emésztőrendszer helytelen pozíciója bélrendszeri panaszokat, puffadást okozhat. A fűzőviselés a szívműködést is befolyásolja, egyes elméletek szerint pedig a kognitív képességeket is rombolja azáltal, hogy az elszorított hasi zónából a vér nem képes elegendő oxigént szállítani az agyba.

Nemcsak az éjjel-nappal hordott fűző, de a heti többször, napi több órán keresztül viselt is képes olyan mértékben elgyengíteni a gerinc körüli izmokat, hogy azok akár el is sorvadhatnak, elveszítve ezzel tartó funkciójukat. Ez pedig azt jelenti, hogy a fűző levételével a test össze is zuhanhat, mint egy rongybaba. 

Hasleszorító bugyi

A hasleszorító fehérnemű egy fokkal kevésbé drasztikus, mint a fűző, de ez is nyom, a gumis derék ráadásul kényelmetlenül be is vághat a hasnál, oldalt kinyomva ezzel az úszógumit, elszorítva az ereket. Hosszútávon az igazán szűk bugyik is deformálnak, lazább változatot hordani pedig felesleges, hiszen ugyanúgy meglátszik bennük az a plusz néhány kilogramm. Egyedül szülés után van létjogosultságuk az efféle fehérneműknek: a megereszkedett hasat tartják, míg vissza nem erősödnek a belső izmok. 

hasfajas-emesztesi-zavar
Fotó: Getty Images Hungary

Előnyök

A gyógyászati célra, ortopéd orvos által felírt és méretre készített fűzők nem tartoznak az alakformáló társaikkal egy kategóriába, ezekre ténylegesen szükség lehet a tartás javítása vagy egy esetleges sérülésből való felépülés céljából. Fontos viszont, hogy a szakorvos dönti el, milyen erősségű fűzőre van szükség, és mennyi ideig, nem pedig ahhoz mérten van kiválasztva, hány szelet zserbót ettél a nagyszülőknél. A fűző enyhítheti a hasfájást és a görcsöket, hordása pedig önbizalmat kölcsönözhet viselőjének, de hangsúlyozandó, hogy a néhány dekás eltérések kezelésére egy néhány napos méregtelenítés és a mellé végzett sport - ami lehet akár jóga is - sokkal hatékonyabb, ráadásul hosszútávon összehasonlíthatatlanul egészségesebb is, mint a különböző praktikák. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Karácsonyi tetoválások

Ahogy a szépségideálnál, úgy a tetoválásoknál is létezik egyfajta divat: vannak minták, motívumok, melyek egyszer menők, egyszer cikik. Ezeknél az embereknél nincs nagyobb karácsonymániás: Rudolfot és a Grincset is magukra varratták: nem ártott volna még egyszer átgondolni a dolgot.

Ezek az emberek igazi fanatikusok: karácsonyi jelképeket tetováltattak magukra

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük