Sötét meséből született a népszerű karácsonyi balett: az eredeti diótörő történet nem ígért könnyű szórakozást
Csajkovszkij balettje tette világhírűvé, de egy német írónak köszönhetjük a diótörő létezését.
Sok családnál karácsonyi hagyomány A diótörő című balett megnézése, legyen az élő, színházi előadás, vagy akár a tévében leadott változat. A diótörő figurája is óriási népszerűségnek örvend az elmúlt pár évben, pedig a balett alapjául szolgáló mű nem aratott túl nagy sikert.
Az eredeti diótörő-történet nem ígért könnyű szórakozást
A diótörő történetét E. T. A. Hoffmann írta meg 1816-ban Diótörő és Egérkirály címen, melyet Berlinben adtak ki. A műben egy Marie nevű lány amiatt aggódik, hogy eltört a gyönyörű diótörő figurája, ezért éjszaka odamegy hozzá, ellenőrizni. Meglepetésére a figura életre kel, és kezdetét veszi az egerek és a játék katonák harca, amibe Marie és a Diótörő is belesodródik. Végül legyőzik az Egérkirályt, együtt elmennek a babák királyságába, ahol Marie szerelmet vall a Diótörőnek, aki ezek után életre kel.
Igazi happy end a vége a történetnek, de maga a regény hangulata már korántsem volt végig vidám. A történetben szereplő családot Stahlbaumnak hívták, ami acélfát jelent, és egyben magyarázat a család szigorú szabályaira, amit Marienek is követni kell. Ezek ellen lázad fel, amikor éjszaka a játékához megy, és lép be egy másik, szabadabb világba. Ez a világ azonban nemcsak móka és kacagás, gyakran ijesztő és komor. A francia író, Alexandre Dumas által írt, 1844-es változatban ezt a világot már sokkal békésebbnek tüntette fel, a Csajkovszkij által szerzett balett pedig még meseszerűbbé tette az egész darabot.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Néhány fontos változtatás
A balettben új nevet kapott a történetben szereplő család. A keményebb hangzású Stahlbaum helyett, ami acélfát jelent, Silberhausnak, azaz ezüstháznak hívják őket. Szintén fontos változtatás az eredeti műhöz képest, hogy Hoffmann történetében Marie végül a másik világot választotta a sajátja helyett. Egy olyan világot, ahol a képzeletének megfelelő döntéseket hozhat. Ellenben a feldolgozásokban a lány felébred az álomból a végén, és a saját családjával él tovább.
Talán ezeknek a változásoknak, na meg a fülbemászó zenének és gyönyörű díszleteknek is köszönhetően A diótörő balett formában hatalmas siker lett. Igaz, nem rögtön, csak néhány évtizeddel a bemutató után. Még az Egyesült Államokban csupán a New York-i előadások után lett népszerű az 1950-es években. Azóta viszont töretlen a mű népszerűsége, amiről még több érdekességet olvashatsz korábbi cikkünkben.
Olvass tovább - 4 szívmelengető történet kicsikről, akik rendíthetetlenül hittek a Mikulásban: a gyermeki képzeleterő határtalan
Nagyon kedves, szívmelengető történetek születtek kisgyerekekről, akik minden gyanús körülmény ellenére hittek a Mikulásban.
4 szívmelengető történet kicsikről, akik rendíthetetlenül hittek a Mikulásban: a gyermeki képzeleterő határtalan
Nagyon kedves, szívmelengető történetek születtek kisgyerekekről, akik minden gyanús körülmény ellenére hittek a Mikulásban.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipedia)