Szorongás ellen is beválik ez az egyszerű technika: nem kerül semmibe, és meditálni sem kell

Tanuld meg irányítani az álmaidat, és szabadulj meg a problémáidtól a tudatos álmodás révén.

Tudatos álmodás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az álmok tanácsot adhatnak, de segíthetnek a mindennapi élmények feldolgozásában is.

A lényeg, hogy próbálj meg emlékezni rájuk felébredés után, amivel akár az irányításukat is megtanulhatod.

A tudatos álmodás segíthet a traumák feldolgozásában

A tudatos álmodás az alvásnak az a módja, amikor tudatában vagy annak, hogy álmodsz, és nem ébren vagy. Sőt, akár irányítani is tudod, hogy mi történjen, és ha akarod, fel is tudod ébreszteni magad, ahogy azt az Inception című filmben is elég jól ábrázolták. Ahhoz, hogy valaki eljusson erre a szintre, sok gyakorlás és idő kell.

Mark Blagrove, a Swansea Egyetem pszichológiaprofesszora például azt javasolja, hogy közvetlenül ébredés után mindenki használja az ágya mellett hagyott telefont, és vegye fel rá, mit is álmodott, mielőtt elfelejtené. 

álom cikk
Fotó: dmphoto / Getty Images Hungary

Ezzel a módszerrel lassan megtanulhatod, hogyan irányítsd majd az álmaidat, és hogyan álmodj tudatosan. Ez azért is hasznos, mert a módszerrel akár a teljesítményed is növelheted. “A tudatos álmodás során nemcsak vizualizálod a történéseket, hanem 3D-ben vetíted ki” - meséli Charlie Morley, aki a tudatos álmodásról írt könyvet. De ez az alvási mód segíthet a poszttraumásstressz-zavarban szenvedőknek, amit Morley és egy amerikai parapszichológiai intézet által tartott kutatás is bizonyít. A résztvevő amerikai PTSD-ben szenvedő veteránok megtanulták irányítani a rémálmaikat, aminek köszönhetően 85%-uk egy hét után már nem szenvedett a korábbi panaszoktól.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A módszer és egyéb hatásai

Ahhoz, hogy tudatában légy annak, hogy álmodsz, szükség lesz egy álomnaplóra, amiből kiderül, mik azok a visszatérő témák, amikről gyakran álmodsz. Megjegyezhetsz egyedi jeleket is, amik szintén azt üzenik majd, hogy ez nem a valóság. Ezek után könnyebben felismered majd legközelebb, ha álmodsz, és elkezdhetsz tudatosan álmodni. Például arról, amiben fejlődni szeretnél, de művészek akár inspirációt is nyerhetnek belőle. 

Blagrove professzor azért a tudatos álmodás veszélyeire is felhívta a figyelmet, mivel a módszer befolyásolhatja az alvás minőségét. Emellett az álmok tudatos befolyásolása szintén negatívan hathat az álmok természetes funkciójára. Például az érzelmek és az emlékek feldolgozásában. Mint a halott szeretteinkről való álmok, amik bár fájdalmasak, egyszerre segítenek a gyász feldolgozásában is. 

Olvass tovább - Ezért jó valójában, ha rosszat álmodsz: a pszichológus szerint sokat segít

A rossz álmokat senki sem szereti, de valójában jót tesznek.

Ezért jó valójában, ha rosszat álmodsz: a pszichológus szerint sokat segít

A rossz álmokat senki sem szereti, de valójában jót tesznek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük