Ijesztő, mennyire megmozgat minket a gyilkosok elméje - Miért a nők vonzódnak inkább a true crime dokumentumfilmekhez?

Sokaknak jelent bűnös élvezetet az erőszakos, olykor brutális filmek és sorozatok nézése. De vajon mit szeretünk bennük annyira?

True crime rajongás pszichológiája
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Pihentető, amikor egy hosszú nap után a kanapén egy pokróc és egy kis nassolnivaló társaságában végignézed, hogy Amerika egyik híres sorozatgyilkosa miként tevékenykedett. De miért van ez így?

A különböző bűnügyi dokumentumfilmek, sorozatok és történetek népszerűbbek, mint valaha. A nők pedig valamiért különösen nagy fogyasztói ezeknek a tartalmaknak. De mi lehet ennek a jelenségnek a pszichológiája? Mi késztet egy bájos és törékeny nőt arra, hogy vérontást nézzen szombat este kikapcsolódásképp?

Miért vonzódnak hozzá inkább a nők?

A pszichológusok szerint azért vonzódik az ember ezekhez a történetekhez, mert a gyilkosság, a nemi erőszak és a lopás már a vadászó-gyűjtögető kor óta jelentős szerepet játszik az emberi társadalomban. Így az ember természetéből fakadóan érzékeny a bűncselekményekre, és ösztönösen fel akarja fedezni a "ki", "mi", "mikor" és "hol" kérdéseit, hogy megtudja, mi mozgatja a bűnözőket, és így jobban megvédhesse magát és szeretteit.

GettyImages-670709908
Fotó: NoSystem images / Getty Images Hungary

Azt, hogy a nők fokozott rajongást tanúsítanak a gyilkos tartalmak iránt, kutatás is bizonyítja. Az Illinois-i Urbana-Champaign Egyetem 2010-es tanulmánya szerint a nők jobban vonzódnak a valódi bűnügyi történetekhez, mint a férfiak, és leginkább azok a történetek érdeklik őket, amelyek betekintést engednek a gyilkos indítékaiba, és amikben főleg nők az áldozatok. 

Ennek egyik oka a filmnézés közbeni katarzis. Ilyenkor ugyanis aktívan dolgozzák fel saját sebezhetőségükkel kapcsolatos félelmeiket, szorongásaikat és dühüket a nők. A másik ok a fokozott empatikus természetben keresendő. Ők ugyanis sokkal intenzívebben tudnak együttérezni a bűnügyi történetek áldozataival. De nemcsak velük, hanem akár az elkövetőkkel is. Különösen a férfiak motivációja az, ami vonzza őket, és igyekeznek megérteni azokat. Ennek köze lehet a női vágyhoz, valamit ahhoz, hogy megértve a bűnözők gondolkodását, kijátsszák azt, így biztonságban érezve magukat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Persze mindezek mellett van ennél egy jóval banálisabb ok is: az pedig a szórakoztatás. Ezek a dokumentumfilmek ugyanis izgalmasak, és igazi kizökkenést nyújtanak a valóságból. Gyakorlatilag a bűnügyi sorozatok a felnőttkor meséi. Már több okot is felsoroltunk a témában, arra azonban még nem született válasz, hogy miért pont az elmúlt pár évben váltak ennyire népszerűvé ezek a tartalmak? 

A bűnügyi tartalmak és a Tinder kapcsolata

Elsőre meglepő párhuzamnak tűnhet, de a nők érdeklődésének növekedése együtt nőtt az online randizás térnyerésével. Ez különösen az elmúlt tíz évben lett igazán jelentős, amikor a Tinder és egyéb randiappok megjelentek. A randizás sosem volt veszélytelen, azonban az online ismerkedéssel a nők kitettsége a sokszorosára nőtt. Ilyenkor gyakorlatilag teljesen ismeretlen emberekkel találkoznak, akiket a Tinder semmilyen formában nem ellenőriz. Mindez pedig az egyedülálló nőket nem elhanyagolható kockázatnak teszi ki.

GettyImages-1463548979
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

"Sztalkolás" - avagy a modern kori nyomozás

A true crime sorozatok nézésekor a nők gyakorlatilag amatőr detektívekké válnak, és feltett szándékuk maguk is rájönni, ki lehet a gyilkos, vagy mi lehet az indíték. Így az áldozatok mellett a nyomozókkal éppúgy azonosulni tudnak.

Az online párkeresés és a bűnügyi sorozatok között még egy komoly hasonlóság van. A nők ugyanis a filmekben tanultakat előszeretettel kamatoztatják akkor, ha egy másik embernek szeretnének utánanézni. Ezt a többnyire közösségi oldalakon végzett műveletet előszeretettel alkalmazzuk randik, állásinterjúk és egyéb első bemutatkozások előtt. Az angol szóból átvett "sztalkolás" a vakrandi nyújtotta veszélyt és kitettséget is csökkenti. A keresés folyamata pedig hasonló kielégülést nyújt, mint amikor a nyomozó rájön, ki a gyilkos.

Egy pszichopata gyilkos, akiért megőrültek a nők - Olvass tovább!

Bár a legveszélyesebb embernek is nevezett Charles Manson 2017 novemberében elhunyt, szörnyű tetteit és történetét azóta sem felejtette el a világ. Nemrég például Quentin Tarantino új filmje, a Volt egyszer egy… Hollywood című alkotás dolgozta fel más szemszögből megközelítve. 

Pszichopata sorozatgyilkos volt, mégis megőrültek érte a nők: Charles Mansonnak sokan nem bírtak ellenállni

Volt olyan, aki nyolcvanévesen szeretett bele az akkor már börtönben ülő férfiba. Charles Manson ördögien hálózta be a nőket.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük