Miért magasabb a libidónk tavasszal? Kutatók keresték az okát

Hormonális okai vannak, hogy tavasszal jobban érdeklődünk az ellenkező nem iránt?

Tavasz libidó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberek gyakran a tavaszi hónapokban, a kikelet idején tapasztalják, hogy nő a másik nemmel szembeni érdeklődésük, libidójuk magasabb, mint az év más szakában. Vajon van-e ennek a jelenségnek hormonális magyarázata?

Az élőlények szaporodásában megfigyelhető egyfajta szezonalitás. A bárányok tavasszal születnek, amikor az idő elkezd felmelegedni és nő a fű. A juhok párzási időszaka pedig ehhez képest öt hónappal korábbra, késő őszre tehető. Sokak szerint az emberek esetében is lehet hasonló megfigyeléseket tenni.

Miért magasabb a libidónk tavasszal?

Több kutatás is foglalkozott a témával, azonban a tudósok arra jutottak, hogy mivel a nők ciklusa egész éven át zajlik, a férfiak tesztoszteronszintje pedig évszaktól függetlenül stabilnak mondható, nincs olyan az év egy bizonyos szakaszához kötődő fokozottabb hormonális működés, mely magasabb libidót eredményezne. Ugyanakkor az egyre hosszabb nappalok tavasszal kétségkívül hatással vannak a hangulatunkra.

- Különösen a nők érzik magukat élénkebbnek tavasszal. A fény hatására kevésbé fáradékonyak, és jobban érdekli őket a szex - mondja Arne Holte, aki a Norvég Közegészségügyi Intézet mentális és fizikai egészségi részlegének vezetője és az Oslói Egyetem egészségpszichológiai adjunktusa.

Ahogy tavasszal nő a napsütötte órák száma, kevesebb alvásra van szükségünk, energiaszintünk emelkedik, jobban érezzük magunkat, szociálisabbak leszünk, és többet gondolunk a szexre.

- Hogy mi történik tavasszal, az semmivel sem rejtélyesebb, mint az, ami ősszel és télen történik az emberekkel. Amikor késő ősszel eltűnik a reggeli fény, sokan hirtelen nagyobb alvásigényről számolnak be, megnövekszik az édesség utáni sóvárgás, az energiaszint csökken, kissé kedvetlenebbek, szociálisan passzívabban leszünk, a szexuális érdeklődés pedig csökken - mondja Holte.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bár a szakemberek többsége egyetért abban, hogy az emberek esetében nem mutatható ki az állatokéhoz hasonló, szexuális érdeklődés szezonalitását jelző hormonműködés, egy izraeli kutatás mely során 3 és fél millió 20–80 éves felnőtt vérmintáit vizsgálták, talált némi mozgást. A férfiak esetében egy kicsivel magasabb tesztoszteronszintet figyeltek meg a nyár végén. Ez azonban a tavasszal mindkét nem esetében megfigyelhető libidónövekedést nem magyarázza.

Pszichológiai okai lehetnek

A megnövekedett tavaszi libidó hátterében tehát úgy tűnik, nem biológiai, hanem egyszerűen pszichológiai okok állnak. A tavasz érkezésével a nappalok egyre hosszabbak, az idő melegszik. A hosszú, szürke téli hónapok után végre több időt tudunk a szabadban tölteni. Mindezek eredményeképpen több lehetőségünk nyílik a háromdimenziós találkozásokra, a nagykabátok sem takarnak már el mindent, többet mutatunk meg a testünkből. Mindettől könnyedebbé, pozitívabbá válhatunk, az ismerkedés felszabadultabban megy.

10 étel és ital, ami erőteljesen csökkenti a libidót - A hormonokat is összezavarják

Kevesen gondolnák, hogy ezek az ételek és italok negatív hatással vannak a libidóra és a hormonrendszerre.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük