Sértőnek tűnnek ezek a mondatok, pedig sokan nem gondolják annak - Antipatikus lesz, aki mondja

Ha azt szeretnéd, hogy kedveljenek mások, és el akarod kerülni a sértőnek hangzó mondatokat, akkor ezeket ne használd. Sokszor eszedbe se jutna, hogy lekezelőnek hangzanak.

Sértő mondatok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki lekezelően bánik és beszél másokkal, illetve a felsőbbrendűségét érzékelteti, akkor a legtöbbeknek azonnal antipatikussá válik. A leereszkedés egyébként nemcsak abban lehet jelen, amit mondasz, hanem az általad használt hangszínben, valamint olyan nonverbális jelzésekben, mint az arckifejezésekben - például a szemforgatásban - vagy a testbeszédben egyaránt.

Azt azonban lehet, hogy nem is gondoltad volna, hogy olyan mondatokkal is elérheted ezt a hatást, amiket nem ilyen célból használsz. Íme néhány gyakran használt lekicsinylő kifejezés, amelyek sokak szájából anélkül hangzanak el, hogy észrevennék a hatásukat.

Sértőnek, lekezelőnek ható mondatok

„Te ezt úgysem értenéd.”

Ez a mondat azt sugallja, hogy a másik nem elég okos ahhoz, hogy kitaláljon valamit, vagy megértsen, átérezzen egy olyan élményt, amely nem a sajátja. És bár lehet, hogy te nem így érted, ez nagyon bántó, sértő és megalázó lehet számára, ezért jobb kerülni az ilyen kijelentéseket, és vagy kifejteni a témát, vagy máshogy megfogalmazni, miért nem szeretnél róla bővebben beszélni.

„Nos, tulajdonképpen…”

A mansplaining egyik leggyakoribb példái azok a mondatok, amelyek így kezdődnek. Ez azt jelenti, hogy elmagyarázol valakinek valamit, amihez igazából ért, amiről tud, vagy amiben alapvetően már szakértő. A „nos, tulajdonképpen…” kezdetű mondatok még akkor is ilyen negatívnak hangozhatnak, ha alapvetően nem annak szánnád őket.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A megfogalmazás az adott helyzettől függően eltérő lehet, de egy klasszikus példa, ha egy férfi, aki beszélgetésbe kezd egy nővel, hogy azt mondja, hogy „jó, valójában” vagy „nos, tulajdonképpen...”, és valami nyilvánvaló dologról beszél neki, vagy valamiről, amiről már sokat tud, esetleg pontosítani, kijavítani próbálja feleslegesen.

„Hát, végül is te megpróbáltad kihozni magadból a maximumot.”

Időnként vigasz lehet, ha elmondod a másiknak, hogy ő mindent megtett, de nem mindegy, milyen hangsúllyal, vagy milyen helyzetben. Ez a mondat ugyanis néha úgy hangozhat, mintha alacsony elvárásokat támasztottak volna felé, és meglepődtél volna azon, hogy az illetőnek még ezeknek is sikerült megfelelnie.

„Ó, ez nem is olyan nagy ügy!”

Az ilyen válasz lekicsinyli a problémát, és szinte érvényteleníti a másik érzéseit. Attól, hogy te valamit nem tartasz nagy gondnak vagy fontosnak, lehet, hogy a beszélgetőpartnered számára mégis az, és tényleg nagy ügy, ezért sosem szabad azt érzékeltetni vele, hogy nem jogosan tekint úgy a problémákra. Próbáld inkább megértően végighallgatni, és esetleg igyekezz meghallgatni, megnyugtatni vagy tanácsokat adni neki.

4 mozdulat, ami mindenkit antipatikussá tesz mások szemében - A pszichológus szerint

A pszichológus szerint ezek a mozdulatok antipatikussá tesznek mások szemében, és rossz benyomást keltenek. Érdemes odafigyelni rájuk.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük