Tönkreteszik a kapcsolatot, mégis sok szorongó ember elköveti őket: 6 gyakori hiba, amit érdemes tudatosan kerülni
A szorongással élők az élet minden területén, így a párkapcsolatban is sok nehézséggel szembesülnek.
A párkapcsolat minősége nagyban függ attól, hogy milyen a benne részt vevők mentális állapota, önmagukról és a világról alkotott képe, a többi emberhez való viszonyulása. Persze időről időre előfordul, hogy az egyik vagy a másik fél hullámvölgyet él át, bizonytalanabb, borúlátóbb, és nagy szerencse, ha a partnere támogató jelenlétével, konstruktív meglátásaival segíteni tud neki kikecmeregni a gödörből.
Amennyiben viszont az egyik fél személyiségzavarral küzd, már sokkal nehezebb a helyzet, hiszen ekkor az illető önmagát és a környezetét, valamint az eseményeket egy sajátos szemüvegen keresztül látja és értelmezi, ez pedig az élet minden területére, így a párkapcsolatra is jelentősen kihathat. A szorongó ember számos olyan tényezővel küzd, amik könnyűszerrel alááshatják a harmonikus együttlétet, ilyen például a bizalmatlanság és a szociális gátoltság.
Szorongás miatti hibák a párkapcsolatban
Szorongással a leghétköznapibb helyzetek is más színben tűnhetnek fel, mint amilyenek valójában. Az érintettek olyan dolgok miatt is aggódhatnak, amik miatt egyébként nem lenne okuk. Az irracionális aggályok, az önbizalomhiány, az elutasítástól, negatív megítéléstől való félelem a társas kapcsolatok kezelését is sokkal nehezebbé teszi, a párkapcsolatot is többféleképpen szabotálhatja.
A leggyakoribb hibákat gyűjtötte össze a Bustle párkapcsolati szakértők, terapeuták és klinikai szakpszichológusok segítségével. Ezek tudatosítása azért is fontos, mert tulajdonképpen ez az első lépcső a megoldáskeresésben is.
Nem nyílik meg
A szorongó fél gyakran nem képes eléggé megnyílni a partnere előtt sem. Nem osztja meg vele a gondolatait, érzéseit, mert fél a következményektől, a másik reakciójától. Ez viszont idővel eltávolodáshoz vezethet, így bármennyire is nehéz, érdemes tudatosan fókuszálni arra, hogy kialakuljanak őszinte beszélgetések.
Visszautasítja az új dolgokat
A szorongással élő személy számára az új szituációk és a változás kifejezetten stresszes lehet. Az egészséges kapcsolatok viszont folyamatosan formálódnak, alakulnak, fejlődnek, pont úgy, ahogyan a benne élők is. Az új dolgok kipróbálásának visszautasítása, a mindenáron a régihez, jól ismerthez és így kiszámíthatóhoz való ragaszkodás hosszú távon ellaposíthatja a kapcsolatot. Hiába nehéz, időnként szükség van friss élmények gyűjtésére, első pillantásra talán ijesztőnek tűnő helyzetek kipróbálására.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nincs jelen
A jól működő párkapcsolat alapfeltétele, hogy a párok minőségi időt tudjanak eltölteni egymással. Ehhez viszont az is kell, hogy amikor együtt vannak, valóban jelen is legyenek, figyelni tudjanak a másikra - ez az, ami a szorongással élőknek nehezen mehet. Erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy az ide-oda csapongó gondolataikat megzabolázva a kedvesükre és a jelenre, az adott szituációra koncentráljanak.
Gyorsan levonja a következtetéseket
A szorongás bizalmatlansággal, bizonytalansággal társul. A szorongó folyton azt latolgatja, hogy ő maga alkalmas-e, szerethető-e, hogyan viszonyulnak hozzá mások. Pörgeti az agyában azokat a korábbi eseményeket, amelyekben elutasítással találkozott.
Mivel hajlamos magát alulértékelni, abból kiindulva, hogy nem elég jó, partnere egyes cselekedeteit is teljesen félreértelmezheti. Például ha a másik épp távol van, akár azt az irracionálisnak tűnő következtetést is levonhatja, hogy biztosan azért nincs ott vele, mert rosszul csinált valamit. Nem ritka, hogy apróságok miatt a kedvese hűtlenségéről is meggyőzheti magát. Az érintettnek érdemes tudatosan a legkézenfekvőbb, legészszerűbb magyarázatokat megkeresnie először, mindez viszont egyáltalán nem könnyű.
Felnagyítja az apró problémákat
A legkisebb neki nem tetsző dolog kész katasztrófának tűnhet a szorongással élő számára. Hajlamos bolhából elefántot csinálni, és akár apróságok miatt is hajba kapni a partnerével, aki többnyire értetlenül áll a helyzet előtt. A szorongó személy, mivel nem szereti a váratlan eseményeket, szeret mindent kézben tartani, ez a párkapcsolatban sincs másképp. Ha valami nem úgy történik, ahogyan eltervezte, könnyen kizökken, ingerültté válik.
A partnertől várja a megoldást
Nagyon fontos, hogy a partner tudjon a szorongásról, ez segít neki helyén kezelni a kérdéses szituációkat. Ugyanakkor azt nem lehet elvárni tőle, hogy minden problémára megoldást találjon, megszüntesse a szorongást, és minden pillanatban megnyugvást nyújtson. Ez óriási nyomást helyezne rá, és az is tény, hogy bármennyire is empatikus és támogató a partner, a szorongásos zavart nem tudja kezelni, gyógyítani. Ahhoz az érintett munkájára is szükség van. A fókuszált öngondoskodás mellett terapeuta segítségének igénybevétele is indokolt lehet.
A pszichológusok ugyanakkor figyelmeztetik a társakat is, hogy a szorongás valódi probléma, nem csak kitaláció, és nem is szabad elbagatellizálni. Érdemes lehet utánaolvasniuk a zavarnak, mert több információ birtokában jobban megérthetik kedvesük viselkedését. A világon rengeteg embert érint az állapot, és sokan ennek ellenére boldog, kiegyensúlyozott párkapcsolatban élnek.
A bizalmi problémák 6 legfőbb jele
Egy kapcsolat nem lehet hosszú távon is egészséges és boldog, ha nincs meg a felek között az alapvető bizalom. Ennek hiánya számos problémát, nézeteltérést, valamint haragot és sértettséget szül, amik akár teljesen tönkre is tehetik a viszonyt.
A bizalmi problémák 6 legfőbb jele a párkapcsolatban: párterapeuta és szexológus mondta el őket
A szakértők elárulták, miből sejthető, hogy bizalmi problémák vannak a felek között. Hosszú távon tönkre is tehetik a kapcsolatot.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- párkapcsolat
- párkapcsolati probléma
3 szokás, ami tudattalanul teszi tönkre a boldog kapcsolatokat: az érzékeny embereknél gyakoriak
- vonzalom
- személyiségzavar