A nőgyűlölet kialakulásának egyik legösszetettebb áttekintését és a történetét épp egy férfi, Jack Holland írta meg Nőgyűlölet című könyvében. Úgy gondolta, miért is ne írhatna pont egy férfi a témáról, hogyha a nőgyűlöletet is férfiak találták ki.
Ma már nagyjából elmondható, hogy a felvilágosult világban a nőgyűlöletet inkább tekintik mind társadalmilag, mind gazdaságilag akadályozó tényezőnek, ám ez sokáig nem így volt. Hajdani nagy filozófusok butaságai pedig a nőkkel kapcsolatos ellenszenvet csak még tovább szították, lassítva ezzel az emancipáció folyamatát.
Nőgyűlölő filozófusok
Az Arisztotelész és Platón utáni korok besavanyodott nőkkel kapcsolatos tévképzetei mintegy melegágyként szolgáltak még egyes 19. századi gondolkodók nőgyűlölő tanainak is. A középkorban szinte törvényszerűen megvetették a nőket, ám azt, hogy ezeknek hatására milyen elképesztő dolgokat tudtak állítani a későbbi filozófusok, már nem lehet mivel elkendőzni. Annak ellenére, hogy az általunk felsorolt filozófusok épp a nőket próbálták megalázni, kigúnyolni, természetesen további elméleteik hatását a társadalmi gondolkodásmód fejlődésére nem lehet elvitatni. Érdemes emésztgetni a következő abszurd gondolatokat.

Immanuel Kant (1724-1804) szerint a hölgyek nem juthatnak az égbe. Szerinte a nő minél kevesebbet tud, annál jobb: „Azon női személynek, kinek feje görög tudománnyal van tele (...) éppen csak egy szakáll hiányzik, hogy a mély gondolkodásnak arckifejezését még jobban kidomborítsa, mert hisz az ilyenek arra törekednek.”

Jean-Jacques Rousseau (1712-1778) szerint engedelmességre születettek a nők. „Ha a nő panaszkodik az igazságtalan egyenlőtlenség miatt, melyet a férfi okoz, nincs igaza. Ez az egyenlőtlenség ugyanis nem emberi intézmény, vagy legalábbis nem az előítélet műve, hanem az észszerűségé."
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

Friedrich Hegel (1770-1831) ezt a gondolatmenetet fejtette ki: „A nők kétségkívül alkalmasak a tanulásra, ám nem a magasabb tudományok számára teremtették őket, mint amilyen a filozófia vagy a kreatív cselekvés bizonyos formái; ezek általános intelligenciát igényelnek.”
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

Mary Wollstonecraft (1797- 1851) az első feminista. „Az élvezet a nők életének legfőbb tevékenysége (...) és a meddig ez így marad, nem lehet nagy dolgot elvárni e gyönge teremtésektől." Ugyan küzdött a női emancipációért, a szépséget az ostobasággal kapcsolta össze, ami visszavetette a folyamatot.
Fotó: Culture Club / Getty Images Hungary

Arthur Schopenhauer(1788-1860) filozófiája szerint a nő egy olyan csökött fejlődésű egyed, egy felnőtt gyermek, aki csak arra jó, hogy a férfiak gondját viselje. „A nő voltaképpen csak a faj fenntartása érdekében létezik."

Friedrich Nietzsche (1844-1900) nőgyűlölő tanai még Adolf Hitlert is megihlették. „(…) minden asszonyi talánynak megoldása egy: az pedig a terhesség”- mondta a nőkről az Így szólott Zarathustra című könyvében. Ezen gondolat úgy befolyásolta a nacionalista vezért, hogy 1938-ban betiltotta az abortuszt és a fogamzásgátlást is a náci Németországban.

Otto Weininger (1880-1903) Nem és jellem című könyve szerint nőknek sem léte, sem lénye nincsen, nem léteznek, senkik. Nietzsche filozófiája olyannyira megérintette, hogy végül arra a következtetésre jutott, a nő a bukás eszköze, „egyedül ő a bűnös".
Fotó: Imagno / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary)