Így beszél egy mérgező partner a kapcsolatban: légy óvatos, ha ezeket tapasztalod

A mérgező partnerek másképp kommunikálnak egy kapcsolatban. Toxikus viselkedésük a nézeteltérések során még jobban kiütközik.

Így beszél egy mérgező partner
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden kapcsolatban vannak kommunikációs nehézségek, és minden pár mond néha olyanokat a társának, amiket aztán megbán, és legszívesebben visszaszívna. Ez bár persze nem jó, de az ilyen apró sebek begyógyulnak, a felek általában feldolgozzák őket. Egy mérgező partner esetén azonban a hasonló viselkedés sokkal nagyobb mértékben van jelen, és az egész viszony dinamikáját toxikussá teszi.

Egy ilyen társsal nem lehet hosszú távon egészséges, kölcsönösségen nyugvó kapcsolatot fenntartani, és borzasztóan káros hatást gyakorolnak a másikra. Tetteikkel, szavaikkal depressziót, szorongást okoznak, és bűntudatot keltenek párjukban, sőt egy toxikus viszony hatására testi tünetek is jelentkezhetnek. Éppen ezért fontos mihamarabb felismerni, ha erről van szó. Érdemes tudatosan figyelni a másik beszédét, mert ha a következőket tapasztalja valaki, nagy valószínűséggel mérgező partnerrel él kapcsolatban.

Így beszél a mérgező partner

A következő szokások a legtöbb toxikus emberre jellemzőek, legfőképpen a nézeteltérések és a viták során.

Direkt lenyomják a másikat: olyan megjegyzéseket tesznek, amelyekkel szándékosan el akarják érni, hogy az illető rosszul érezze magát amiatt, amilyen. Ezt gyakran úgynevezett „címkézéssel” teszik, olyan jelzőket vágnak az emberhez, olyan gúnyneveken nevezik, amikkel lenyomhatják, elbizonytalaníthatják őket - például „hülyének” vagy „lúzernek” hívják.

A sebezhetőségeiket célozzák meg: kiaknázzák a másik sebezhetőségeit, érzékeny pontjait és bizonytalanságait. Például egy heves vita során azt mondják: „Még mindig ugyanolyan bizonytalan és féltékeny vagy, mint mindig voltál - az exednek igaza volt veled kapcsolatban.”

Szándékos, kigondolt hazugságok: nem őszinték, hazugságokat mondanak a partnerüknek, ez pedig tönkreteszi a viszonyba vetett bizalmat. Ha pedig felszínre jutnak a hazugságok, az megnehezíti azt, hogy szoros kapcsolatban maradjanak egymással.

Passzív-agresszív üzenetek: nonverbálisan egy üzenetet közvetítenek, verbálisan pedig egy másikat mondanak ki. Például arra a kérdésre, hogy hogyan érzik magukat, azt válaszolhatják: „Jól vagyok. Minden rendben.” Még akkor is, ha nyilvánvaló, hogy dühösek, szomorúak vagy idegesek.

Gaslighting vagy gázlángolás: szándékosan kétségbe vonják a másik nézőpontját, józan gondolkodását és épelméjűségét. Például, hogy megkérdőjelezzék a véleményét, gondolatait, azt mondják: „Teljesen őrült vagy. Az érzéseid egyszerűen rosszak.”

Érzelmi kivonulás, „kőfalazás”: szinte egy képzeletbeli falat húznak maguk köré, teljesen megszakítják a kapcsolatot, megvonják a beszélgetést, a fizikai érintést a másiktól, hogy megbüntessék. A kommunikáció hiánya azonban nagyon káros lehet.

Hárítják a felelősséget: kimagyarázzák elfogadhatatlan viselkedésüket, védekező magatartást tanúsítanak, és nem hajlandóak elismerni a konfliktusban betöltött szerepüket. Ahelyett, hogy beismernék, amit tettek, azt mondják: „Csak azért viselkedtem így, mert nagyon szeretlek; tudod, hogy soha nem akartalak bántani.”

Tiszteletlen nonverbális jelek: a szavak mellett a testbeszédük, a hanglejtésük, a tekintetük és más nonverbális jelzések is elutasítást üzennek. Bár lehet, hogy nem mondanak szóban tiszteletlenséget, a viselkedésükkel ugyanúgy kommunikálják az elégedetlenséget, érdektelenséget, és érzékeltetik, hogy figyelmen kívül hagyják a másikat.

Érzelmi agresszió: jellemzőek rájuk az ingatag érzelmi reakciók, a kiabálás. A nagy veszekedések hatására nemcsak kimondják az aljas, bántó dolgokat, de a hangnemük is erősíti ezeket. Nemcsak az számít, mit mondanak, hanem az is, hogy hogyan.

Megvetés: érzékeltetik a felsőbbrendűségüket, és lekezelően beszélnek a partnerrel, mert úgy gondolják, a másik kevesebbet ér náluk. „Sokkal jobb fogás vagyok, mint te - szerencséd van, hogy ilyen sokáig tűrtem a hülyeségeidet.”

Olvass tovább! Innen ismerheted fel a mérgező embereket

Szinte mindenki életében vannak mérgező emberek, csak nem ismerik fel őket. Pedig fontos lenne, mert rendkívül rossz hatással vannak másokra.

Miről ismerheted fel a mérgező embereket? A pszichológus elmondja a jeleket

Szinte mindenki életében vannak mérgező emberek, csak nem ismerik fel őket. Pedig fontos lenne, mert rendkívül rossz hatással vannak másokra.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük