6 testi tünet, amit egy toxikus párkapcsolat okozhat - Nem csak a lelket roncsolja

Így jelez a tested, ha mérgező emberekkel veszed körül magad.

A mérgező kapcsolat 6 testi tünete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A párunkkal, családunkkal vagy barátainkkal való mérgező kapcsolat rányomja a bélyegét a mentális egészségünkre. Azonban nem csak a lelki, fizikai épségünkre is rossz hatással van.

Utóbbi tünetek gyakran feltűnőbbek, mint a mentális problémák, az ember azonban gyakran mégsem rakja össze a képet. Most mutatunk 6 testi jelet, ami arra utal, egy toxikus partnerrel élsz együtt.

A mérgező kapcsolat 7 testi tünete

Kimerültség

Mérgező kapcsolatban élni egy igazi hullámvasút. A partner hol bántalmazóan vagy elutasítóan viselkedik, hol pedig kedvességekkel kényezteti, hogy megerősítse a másikat - majd az egész kezdődik elölről. Mindezt a szervezet is felismeri: a negatív periódusok során stresszhormonok termelődnek, ami így megdobja az adrenalin- és kortizolszintet. Amikor pedig jutalomban részesül, az elszenvedőben dopamin termelődik.

toxikus kapcsolat kimerultseg
Fotó: Olga Rolenko / Getty Images Hungary

Ennek a váltakozásnak az egyik gyakori tünete az állandó fáradtságérzet, ami pont a bántalmazó célja, hiszen egy testileg-lelkileg kimerült áldozatnak sokkal kevésbé lesz energiája a harchoz.

Autoimmun betegségek

A rossz kapcsolat elősegítheti az olyan tüneteket, mint a gyulladás, testfájdalmak vagy bőrkiütések. Természetesen ezek a problémák teljes kezelhetők, azonban újabb traumák során ismét előjöhetnek, ami rengeteg kellemetlenséget okozhat.

Emésztési problémák, hormonális változások

Az emésztési gondok, gyomorbántalmak szintén gyakori tünetei a rossz lelkiállapotnak. A mérgező kapcsolatban élő emberek gyakran tapasztalják, hogy olyan ételekkel is gondjaik adódnak, amikkel korábban nem, mindez a sok stressz és a szervezetben felgyülemlő kortizol és adrenalin miatt van.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Memória és beszédgondok

A toxikus párkapcsolat mellett az ember elméje sosem alszik, mindig teljes készültségben van. Ha folyamatosan figyelsz arra, hogy mit mondasz, nehogy veszekedés legyen belőle, akkor az agyadban nem sok hely marad másra. Mindez azért van, mert az elme minduntalan próbálja feldolgozni, mi történik körülötte, miközben próbál megoldásokat keresni annak érdekében, hogy jobb legyen a viszony.

Izomfeszülés

Az izomfeszülés, a beállt izmok szintén jelezhetik a rossz mentális állapotot. Míg ezt sokak szimplán az idegességnek tudják be, valójában inkább a toxikus partner miatti folyamatos nyugtalanság, zaklatottság okozza.

GettyImages-1027734838
Fotó: diego_cervo / Getty Images Hungary

Csökkent libidó

Egy mérgező kapcsolat mellett az áldozatnak a társasági élete gyakran háttérbe szorul. Ez lehet amiatt, mert mindenáron igyekszik időt és energiát fektetni a kapcsolatba, vagy szimplán azért, mert a partner manipulálja őt, esetleg korlátozza szabadságában. Az emiatt bekövetkező párkapcsolati magány csökkenő libidóval jár. Ha úgy érzed, te is egy ilyen kapcsolatban ragadtál, semmiképp se hagyd, hogy a másik fél szabotálja a barátságaidat. Ha úgy érzed, nem fog változni, és nem menthető a dolog, inkább lépj ki belőle!

Ha téged vagy az egyik ismerősödet, rokonodat erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véled, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívd az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20-as számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon. Személyesen a hozzád legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhetsz segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.

Ha ezeket tapasztalod, szakítsd meg a kapcsolatot a szüleiddel

A szülők kizárása az életedből többnyire nem jó döntés, van azonban pár eset, amikor indokolt lehet.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük