A magas EQ-jú partner 4 legfőbb ismertetőjele - Másképp beszél és máshogy viselkedik, mint a legtöbben

Ezekből a jelekből ismerheted fel, hogy magas érzelmi intelligenciájú a partnered.

A magas EQ-jú partner 4 legfőbb ismertetőjele
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az érzelmi intelligencia a mások érzelmeinek megfigyelésére, felismerésére, azonosítására, átérzésére és kezelésére való képesség, ami az élet minden területén fontos szerepet játszik. Nemcsak a munkahelyen fontos, hanem a magánéletben és a párkapcsolatokban is. 

Minden kapcsolatnak megvannak a maga problémái, mindenhol vannak hullámvölgyek, a hatékony kommunikációhoz, és a tiszteletteljes, kölcsönösen támogató viszony fenntartásához pedig az EQ-ra is nagy szükség van. Ez a készség ugyanis lehetőséget ad arra is, hogy a felek ne csak felismerjék, hanem megértsék, szabályozzák, és jól lereagálják a saját és partnerük érzelmeit. Kandi Wiens régóta kutatja az érzelmi intelligenciát, most pedig a CNBC oldalán árulta el, hogy honnan ismerhető fel a magas érzelmi intelligenciájú társ.

A magas EQ-jú partner ismertetőjelei

Képes egészségesen kezelni a konfliktust

A konfliktusok elkerülhetetlenek és természetesek egy kapcsolatban, és a szakértő szerint a magas EQ-jú partner nem is akarja ezeket elkerülni. A megoldatlan problémák súlyos nehézségekké és nehezteléssé torlódnak fel, és általában ezek állnak a látszólag semmiségek miatt kitörő viták hátterében - például az olyan veszekedéseknél, amikor az egyik fél kiborul, ha a másik nem jól hajtogatja össze a törölközőket.

A magas érzelmi intelligenciájú társ nem konfliktuskerülő, nem passzív-agresszív, nem próbálja mindig uralni a beszélgetést, nem támadja meg a másik személyiségét, nem beszél sértően. Lehet, hogy dühös lesz, kiabál, de képes felvállalni a konfliktusban betöltött szerepét, és képes bocsánatot is kérni. A kutatások azt mutatják, hogy nem azoknál a pároknál a legnagyobb a szakítás kockázata, akik veszekednek, hanem azoknál, akik nem békülnek ki, nem beszélik meg a gondokat, hanem ezek nélkül folytatják a viszonyt.

Képes mások szemszögéből látni a dolgokat

Az érzelmi intelligencia egyik kulcsfontosságú tulajdonsága az empátia, amely fontos és nélkülözhetetlen a bizalom kialakításához, a kötődés fejlesztéséhez és a partnerek egymáshoz való viszonyának megerősítéséhez - még akkor is, ha nem értenek egyet. És ez nemcsak a nehéz helyzetekben, hanem a mindennapokban is megmutatkozik.

Azt veszed észre, hogy a párod rendszeresen kérdéseket tesz fel, és kíváncsi az érzéseidre, a tapasztalataidra, a gondolataidra? Aktívan hallgat? Nem jellemző rá, hogy megszakítja a mondandódat, a beszélgetést, és önmagára terelje a szót? Ezek mind az empátia és az érzelmi intellingencia jelei a szakértő szerint. 

Az empátia különösen nagy kihívás a konfliktusokban, de magas EQ esetén nem okoz problémát. A cél az, hogy hajlandóak legyetek látni és figyelembe venni egymás szempontjait még akkor is, amikor nem egy oldalon álltok, nem egy véleményen vagytok.

Képes kezelni, szabályozni az érzelmeit

Az érzelmek szabályozásának képessége nem jelenti azt, hogy valakinek el kell nyomnia vagy meg kell tagadnia az érzéseit. Hanem azt, hogy képes elviselni a negatív érzelmeket és a stresszes élményeket anélkül, hogy impulzív módon reagálna. Az érzelmi szabályozás az egészséges kapcsolatok elengedhetetlen eleme. Aki erre képes, az tudja, hogyan kell megnyugtatnia magát egy felkavaró élmény után.

Ha a partnered egészséges módon képes visszatérni az egyensúlyához, egészséges megküzdési módokat alkalmaz - például stresszlevezetésként edzeni jár, sétál vagy meditál -, nem pedig mondjuk az alkoholhoz nyúl, esetleg némasággal büntet, az a magas érzelmi intelligencia egyik egyértelmű jele.

Vannak tartós barátságai? Jól kijön a munkatársaival? Egészséges kapcsolatot ápol a családjával? Ha igen, az mind arra utal, hogy magas az EQ-ja. Az embereknek erős érzelmi szabályozási készségekre van szükségük ahhoz, hogy kezeljék a természetes változásokat, problémákat, kihívásokat, amelyek bármely hosszú távú kapcsolat során előfordulnak.

Hagyja, hogy önmagad légy

Az érzelmileg intelligens partner nem érzi magát fenyegetve a különbségek miatt, és nem igényel kizárólagos figyelmet. Nem várja el tőled, hogy tökéletes legyél, hogy változz, hogy mindig a kedvében járj, vagy hogy a tetszéseidet és nemtetszéseidet az ő kedvére formáld. Tiszteletben tartja az érdeklődéi körödet, a határaidat és azt is, ha néha önálló programokra vágysz, találkozni akarsz a barátaiddal, űzni akarod a hobbidat, vagy egyszerűen csak élvezni akarod az egyedüllétet.

Tehát egyszerűen engedi, hogy a kapcsolatban is önmagad legyél, és aktívan támogat, hozzájárul ahhoz, hogy meglegyenek a jólétedhez, boldogságodhoz szükséges feltételek.

7 mozdulat, ami a magas érzelmi intelligenciájú emberekre jellemző - Ebben más a testbeszédük

A magas érzelmi intelligenciájú emberek viselkedése több szempontból is eltér másokétól. A testbeszédük is különbözik - ezek a legjellemzőbb szokásaik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük