3 dolog, amit a magas EQ-jú emberek a mobiljukkal csinálnak – Rád jellemzőek?

A magas érzelmi intelligenciájú emberek máshogy használják a telefonjukat. Ezeket a szokásokat érdemes lenne eltanulni tőlük.

A magas EQ-jú emberek telefonhasználata
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Dr. Jenny Woo Harvardon végzett szakember, EQ-kutató és a Mind Brain Emotion nevű vállalat vezetője évek óta vizsgálja az érzelmileg intelligens embereket, illetve szokásaikat, viselkedésüket.

Azt is észrevette, hogy az ilyen személyeknek mások a mobilhasználati szokásai, ez pedig a megítélésüket, a társas kapcsolataikat is befolyásolja. Érdemes lenne tőlük eltanulni a következőket.

A magas EQ-jú emberek mobilhasználata

A társas interakciókat helyezik előtérbe a mobil helyett

Az érzelmileg intelligens emberek tudatosan meghatározzák, hogy mikor használják a telefonjukat, és mikor nem – különösen abban az esetben, ha közösségben vannak. Annak érdekében, hogy csökkentsék az e-mailjeik vagy hírfolyamaik ellenőrzésére irányuló kísértést, általában előre terveznek.

Például:

  • Ha valakivel vacsorázom, akkor néma üzemmódba kapcsolom a telefonomat, és megvárom, amíg az étkezés véget ér, mielőtt ellenőrzöm.
  • Ha eszembe jut valami, amit meg kell tennem a telefonomon egy munkahelyi megbeszélés során, akkor feljegyzem egy cetlire, és a megbeszélés után intézem csak.
  • Ha feltétlenül meg kell néznem a telefonomat beszélgetés közben, akkor először értesítem a másikat, és elmagyarázom, mit csinálok.

Ahelyett, hogy túlzottan kritizálnák magukat, amikor megcsúsznak, ugyanazt a megközelítést alkalmazzák a kapcsolatok javítására. Ha rájönnek, hogy a tekintetükkel a telefonjukat pásztázzák, ahelyett, hogy arra figyelnének, akivel beszélnek, akkor leteszik a mobilt, és azt mondják: „Nagyon sajnálom, mostantól teljesen rád figyelek.”

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A megfelelő távolságban tartják a telefont

A szakértő elárulta: tanulmányok kimutatták, hogy pusztán a telefon elérhető közelsége – még kikapcsolt állapotban is – csökkenti a kognitív kapacitást. Az érzelmileg intelligens emberek jobban tisztában vannak az emberi viselkedéssel, hajlamokkal, és minden rendelkezésükre álló eszközt felhasználnak annak biztosítására, hogy viselkedésük összhangban legyen a személyes céljaikkal.

A nagyobb mentális szabadság és produktivitás elérése érdekében gyakorlatilag fizikai akadályokat állítanak fel maguk és eszközeik között azáltal, hogy a zsebükben vagy akár egy másik szobában hagyják telefonjukat. Így ugyanis amikor önfegyelmük elgyengülne, a fizikai akadályok megállítják őket, megóvják a fókuszukat, és segítenek abban, hogy a telefon helyett másokra koncentráljanak.

Telefonmentes zónák

Az állandó és kiszámíthatatlan telefonértesítések rendkívül reaktív és ingerlékeny állapotban tartják agyunkat. Egy kutatás szerint átlagosan 23 percet vesz igénybe, hogy az agy visszanyerje a fókuszt a telefon ellenőrzése után. Ezek a zavaró tényezők elragadnak a munkától és az értelmes, fontos interakcióktól gyakran anélkül, hogy észrevennéd.

Az érzelmi intelligens emberek megértik a dopamin által vezérelt impulzusok kezelésének fontosságát. Azáltal, hogy szándékosan szüneteltetik telefonhasználatukat – akár ütemezett szünetek, akár leállási alkalmazások révén –, visszanyeri az irányítást figyelmük és fókuszuk felett. Például fontos megbeszélések, beszélgetések során kapcsold ki az értesítéseket, tedd a telefonodat „Ne zavarjanak” üzemmódba.

Jelölj ki telefonmentes zónákat az ebédlőasztalnál vagy a hálószobában, és köss egyezséget családoddal, pároddal, barátaiddal vagy kollégáiddal erről, hogy mindannyian igazán jelen lehessetek, és fenntarthassátok a kapcsolataitokat. A mobilhasználat megtervezésével, a határok meghatározásával és az értesítések kezelésével megszakíthatod az állandó görgetés rossz szokását, és mélyebb, tartalmasabb kapcsolatokat alakíthatsz ki. 

7 mozdulat, ami a magas érzelmi intelligenciájú emberekre jellemző - Ebben más a testbeszédük

A magas érzelmi intelligenciájú emberek viselkedése több szempontból is eltér másokétól. A testbeszédük is különbözik - ezek a legjellemzőbb szokásaik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük