Attól, még hogy nem látszik a betegség, jelen van: 5 dolog, amit a depressziósok, cukorbetegek és társaik üzennek
Nem minden mentális vagy fizikai betegség látszódik. Sokan szenvednek úgy, hogy a többiek mit sem sejtenek.
Láthatatlan betegség alatt olyan mentális vagy fizikai betegséget értünk, amelynek nincs egyértelmű külső nyoma. Ellentétben például egy kerekesszékben közlekedő mozgássérülttel, ezek a betegségek mások számára alig, vagy egyáltalán nem észlelhetők.
Ide sorolható többek közt a depresszió, egyes személyiségzavarok, a cukorbetegség, az autoimmun betegség, az irritábilisbél-szindróma, az epilepszia, az izmokat érintő fibromyalgia, de akár vesebetegség is lehet. Az ilyen jellegű betegségben szenvedők nyilatkoztak a Huffpostnak: ezeket szeretnék az egészségesek tudtára adni.
Hiába van jobb napod, nem jelenti azt, hogy meggyógyultál
- Mindig küzdök vele, mindegy, hogy jobb vagy rosszabb napom van a betegséget illetően - mondja a 28 éves Ariel. - Kisminkelem magam, csinosan felöltözök, magamra erőltetem a mosolyt, és szuperül nézek ki, közben pedig belül borzalmasan érzem magam.
A krónikus betegség jellemzője, hogy hosszan tart, és hullámzóan produkálhatja a tüneteket. Van, amikor enyhülnek a panaszok, de ez sajnos nem egyenlő azzal, hogy egyik napról a másikra meg is szűntek.
Nehéz előre tervezni
Éppen azért, mert annyira hullámzóak a tünetek, nehéz bármit is előre megtervezni. A betegség kiszámíthatatlan, és váratlanul idézhet elő epizódokat. Hiába szervez le egy IBS-beteg egy programot két héttel későbbre, ha pont az adott napon tör rá a felpuffadás és hányás, hasmenés, akkor kénytelen lesz lemondani a találkozót.
A tünetmentes napokon is ott a bizonytalanság, hogy mikor fordul rosszabbra a betegség, ezért az érintettek nagyra értékelik azoknak a megértését és rugalmasságát, akikkel a jövőbeni programokat szervezik.
Nem lusták
Egy-egy depressziós epizód vagy a krónikus fájdalom miatt nehéz mindig a jelenben lenni. Ezek a visszaesések rengeteg energiát felemésztenek, így a külvilág számára úgy tűnhet, hogy az illető egyszerűen lusta, vagy elhagyja magát, pedig ez nem így van. Ahogy egyikük fogalmaz, nagyon igyekeznek „normálisnak” lenni, de a betegség ezt sokszor megakadályozza, így nem mindig térül meg az erőfeszítés.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sok a stigma, de a kezelés segíthet
Egy ilyen betegség sok kihívással és nehézséggel jár, de a megfelelő kezeléssel teljes életet élhetnek az érintettek. Ugyanakkor még mindig sok a stigma - főleg a mentális problémák terén -, és ez sajnos sokakat meggátol abban, hogy szakszerű segítséget merjenek kérni, vagy hogy felvállalják ismerőseik előtt.
Egy Sasha nevű fiatal nő elárulta, hogy mikor az emberek megtudják, hogy borderline személyiségzavara van, nagy ívben kerülni kezdik, mert úgy gondolják, reménytelen eset. Pedig ez a betegség is kezelhető a megfelelő módszerekkel.
Ugyanolyan valós, mint a többi betegség
Egy Megan nevű, 22 éves hölgy elárulta, hogy valahányszor az emberek tudomást szereznek a láthatatlan betegségéről, szkeptikusan reagálnak, és sokszor ítélkeznek fölötte. Pedig attól még, hogy a betegség nem látható messziről, még igazi, és komoly nehézségeket okoz a mindennapok során. Ezért nagyra értékelik a megértést és a támogatást, akármilyen apró, hétköznapi formában jöjjön is az.
Képek mutatják, hogyan fest a depresszió
A depresszióval és pánikrohamokkal küzdő fotós megmutatja, hogyan néz ki a mentális betegség. Elgondolkodtatóak és megrázók a felvételek.
(Képek forrása: Getty Images)
OLVASD EL EZT IS!
- fájdalom
- lelki háttér