Nyüszít a kutyád, ha magára hagyod? Mutatjuk a szeparációs szorongás leghatékonyabb ellenszereit

A szeparációs szorongás az egyik leggyakoribb probléma, amellyel a kutyagazdiknak szembe kell nézniük.

A kutya szeparációs szorongása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Veled is megesett már, hogy a kedvenced feltűnően szorong és nyüszít, mikor elhagyod a lakást, és valósággal kicsattan a bőréből a boldogságtól, amint meghallja, hogy hazaérkeztél? 

Amennyiben ehhez szétrágott, megcsócsált cipők vagy egyéb szétcincált tárgyak is párosulnak, lehetséges, hogy szeparációs szorongástól szenved a kisállatod. 

Ezért szorong a kutyusod

A pánik akkor éri el a csúcspontját, amikor a kutyát elválasztják a gazdijától, akár csak kis időre. 

stroke-1
Fotó: Photographer Basak Gurbuz Derman / Getty Images Hungary

Érdemes megismerni a legfőbb okokat, amiért így viselkedhet az ember leghűbb társa.

  • Először hagyod magára, miután hozzászokott a konstans emberi jelenléthez.
  • Új gazdihoz érkezett.
  • Örökbefogadás után szoktatod át a menhelyről.
  •  Sérüléseket szenvedett a múltban, bántalmazták korábban.
  • Jelentősen megváltozott a napi rutinod.

Amennyiben egy vagy több is igaz ezek közül a ti esetetekben, a szeparációs szorongás jelei mutatkozhatnak.

A legegyértelműbb jelek

Ha volt már dolgod ezzel a típusú pánikkal, tudhatod, milyen érzés, amikor kitárod az ajtót, és egy betörés utáni állapotokra hasonlító színtér tárul a szemeid elé. A szeparációs szorongás jellemzőit viszonylag könnyedén felismerhetjük kutyák esetében. Jellemzően, mielőtt távozol otthonról, a kutyusod hevesen ugat, esetleg nyafog, nyüszít. A fokozott nyálelválasztás, illetve a megszokottól eltérő lihegés is gyanús lehet, az ideges, nyugtalan fel-alá járkálással egyetemben. A lakásba piszkíthat, szélsőséges esetben rágcsálhatja a végtagjait is, de még az otthonodból is megpróbálhat kiszökni.

GettyImages-174756567
Fotó: stocknroll / Getty Images Hungary

Ezeket a tevékenységeket nem kísérli meg extrém fokozaton akkor, amikor te is a lakásban tartózkodsz, azonban ahogy súlyosbodik a probléma, egyre gyakrabbá válhatnak a viselkedési devianciák. 

Így tudod enyhíteni a szorongását

A kutyatulajdonos számára is rendkívül nyugtalanító érzés, mikor rettegve nyit be az ajtón, így pár hasznos tipp a témában életmentő lehet.

  • Szabj egyértelmű határokat: legyenek szabad és tiltott helyek a lakásban.
  • Ne csinálj nagy ügyet a távozásból és a megérkezésből. Ne változtasd meg a hangszíned, és először a többi családtagot üdvözöld. Sőt, mielőtt elhagyod a lakást, nem is muszáj elköszönnöd tőle.
  • Te lépj be először a lakásba, ne a kutyád.
  • Csak akkor kezdjen enni, miután megengedted neki.

Fontos, hogy ha már bekövetkezett a baleset, és szétmarcangolt paplanok látványára érsz haza, ne szidd le és ne bántsd az ebet, hiszen az csak rontani fog a helyzeten.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Pár hasznos trükkel is enyhítheted a szeparációs szorongást a távozásod előtt. Ha behúzod a függönyöket, limitálod a látóterét a kutyának, amely enyhítheti a pánikot. Mielőtt magára hagyod, vidd el sétálni, hogy elvégezhesse a dolgát, illetve fizikálisan és mentálisan is egészségesen elfáradjon. Mielőtt elmész otthonról, pakold elő a kedvenc játékait, amelyeket kedvére csócsálhat, azonban ügyelj arra, hogy ugyanazok a játékok legyenek, amelyekkel közösen is előszeretettel múlatjátok az időt. 

Ez történik a szervezeteddel, ha kutyát tartasz: nem csak a napi stresszhatást enyhítik - Olvass tovább! 

A kutyák amellett, hogy élvezetesebbé, boldogabbá teszik a gazdik életét, még az egészségükre is számos pozitív hatást gyakorolnak.

Mi történik a szervezeteddel, ha kutyát tartasz? Nem csak a napi stresszhatást enyhítik

A kutyák amellett, hogy élvezetesebbé, boldogabbá teszik a gazdik életét, még az egészségükre is számos pozitív hatást gyakorolnak.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük