Nem csak a megcsalás rombolja szét a boldog kapcsolatokat: a kutatás szerint ez a 8 viselkedés legalább olyan káros

Egy új kutatás szerint néhány viselkedés képes szabotálni kiegyensúlyozottnak tűnő szerelmeket is. Kiderítették, melyek ezek.

Kapcsolatra káros viselkedés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nincs olyan párkapcsolat, amelyben ne merülnének fel néha kisebb-nagyobb problémák, konfliktusok, és amely ne igényelne kitartó munkát mindkét fél részéről. A szerelem ugyanis könnyen veszélybe kerül, ráadásul gyakran olyan tényezők miatt, amelyekre nem is gondolnak a pár tagjai.

Hogy minél több szakítás megelőzhető legyen, a szakértők régóta vizsgálják, hogy melyek azok a veszélyes viselkedések, melyek gyorsan véget vetnek a boldog viszonyoknak is. A pszichológusok most arra voltak kíváncsiak, melyek azok a tényezők, amik a legerősebb kárt teszik a kapcsolatokban. 

A legerősebb kapcsolatromboló viselkedések

A Journal of Relationship Research nevű szaklapban publikált kutatás során a szakértők 15 párkapcsolati tanácsadásra szakosodott pszichológust kérdeztek meg arról, hogy milyen viselkedéssel szabotálják a leggyakrabban a szerelmet a párok tagjai. A válaszok elemzése során sikerült megállapítaniuk azt a kilenc dolgot, ami a legtöbbször eredményezi a viszonyok végét. Arra is hoztak példákat, melyik pontosan mit takar, és hogyan nyilvánul meg a legtöbbször.

Az egyik ezek közül a megcsalás volt, ez sokak számára nem is meglepő. Ám a többi nyolc közül nem mindegyik olyan egyértelmű ok. Pedig a következők ugyanolyan veszélyesek a kapcsolatokra:

  • partner iránti támadások - kritizálás, gúnyneveken szólítás, ítélkezés, vádaskodás, gyakori kiabálás
  • a másik üldözése - állandó ellenőrizgetés, túlzott, egészségtelen ragaszkodás, indokolatlan követelmények állítása vele szemben
  • a társ kivonása a párja életéből - például elhanyagolás, kerülés, távolságtartás
  • védekezés, hárítás - például a problémák állandó áthárítása a másikra, áldozatszerepbe való helyezkedés bármilyen gond felmerülése esetén
  • lekezelő bánásmód - megvetés, tiszteletlenség
  • féltékenység - állandó számonkérés, gyanúsítgatás, bizonytalanság
  • destruktív viselkedés - függőségek, mentális problémák
  • zaklatás, bántalmazás és erőszak - érzelmi zsarolás, terrorizálás, fenyegetés, kontrolláló viselkedés, manipuláció, fizikai bántalmazás.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Amy Green pszichológus a kutatás eredményeként létrejött listával kapcsolatban hozzátette, az utolsó, azaz a lelki és fizikai bántalmazás egy kapcsolatban sem normális, és amennyiben ez bármilyen formában is megjelenik, minél hamarabb le kell zárni azt, és megszakítani a másikkal mindenféle kapcsolatot. Megcsalás esetén pedig a feleknek kell eldönteniük, van-e értelme tovább folytatni, képesek-e a történtek után is boldogan együtt élni.

Úgy véli azonban, hogy a többi közül néhány viselkedés minden kapcsolatban előfordul, ha csak enyhén is. A vizsgálat eredménye segíthet tudatosítani ezeket a felekben, és hozzájárulhat ahhoz, hogy mihamarabb változtassanak ezeken a boldog viszony érdekében. Ha pedig valaki úgy érzi, a partnerét ismerte fel a fenti mintákban, akkor érdemes felhozni a problémát, és őszinte beszélgetéssel hozzásegíteni a másikat ahhoz, hogy változtathasson. Végső esetben a szakértő a párterápiát javasolja: ha ugyanis ezek a problémák hosszú távon állnak fenn, az végleg megmérgezi a kapcsolatokat.

Így jelzi a testbeszéd, ha elmúlt a szerelem

A testbeszédszakértők szerint érdemes odafigyelni arra, ha a partner gesztusai, mozdulatai mások, mint korábban. Ezek ugyanis megmutathatják azt, ha már nem szereti a másikat. A következők általában az érzelmek gyengülésére, a szerelem elmúlására és a közelgő szakításra figyelmeztetnek - ám ha időben észreveszi őket az ember, lehet, hogy visszafordítható lesz a folyamat.

Így változik meg a testbeszéd, ha elmúlt a szerelem - 9 mozdulat, ami a szakítást jelzi előre

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük