A japánok hosszú, boldog életének 3 kulcsszokása - Érdemes lenne eltanulni őket tőlük

Ezek a szokások segítenek a japánoknak abban, hogy hosszú, boldog és kiegyensúlyozott életet éljenek. Egyszerűek, de nagyon fontosak.

A japánok hosszú, boldog életének szokásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

A kék zónák a világ azon területei, ahol a legmagasabb az emberek élettartama: ezekben a városokban, falvakban a legtöbben több mint száz évig is élnek. Hivatalosan öt ilyen létezik, ezek közül pedig az egyik a Japánban található Okinava. Dan Buettner amerikai író, felfedező, a hosszú élettartam kutatója szerint az okinavaiaknál kevesebb a rák, a demencia vagy a szívbetegség megjelenésének esélye is. 

A sziget korukat meghazudtoló lakói felkeltették Héctor García és Francesc Miralles szerzők figyelmét. Megkérdeztek több mint száz okinavai idős embert, és az Ikigai: A hosszú élet japán titka című könyvükben írtak azokról az elvekről és technikákról, amelyeket a japán százévesek naponta betartanak. A CNBC oldala gyűjtötte össze ezeket.

A japánok hosszú, boldog életének 3 kulcsszokása

Legalább napi 5 percet mozognak

Szinte minden időskorú, akivel García és Miralles beszélt, elmondta, hogy rendszeresen gyakorolják a radio taisót, amely egy jól ismert, több évtizedes japán edzésforma. Még az általuk meglátogatott idősotthonok lakói is legalább napi öt percet végezték ezeket a gyakorlatokat - volt olyan is, aki tolószékből.

Alacsony intenzitású mozgást igényel, tényleg maximum öt perc alatt elvégezhető, és fontos az is, hogy általában csoportosan végzik - így erősíti a közösség érzését is, és csökkenti a magányt. A radio taisóra rákeresve egyébként akár a YouTube-on is találhatsz példagyakorlatokat.

Célokat tűznek ki, és elfoglalják magukat

Van egy japán közmondás, amely nagyjából ezt jelenti: "Csak akkor akarsz majd száz évig élni, ha aktív maradsz." Az okinavaiak ezt úgy érik el, hogy megtalálják ikigaijukat, vagyis a céljukat, amely arra ösztönzi őket, hogy életük mélyebb értelmére összpontosítsanak.

Jellemző például, hogy azok élnek a legtovább, akik nem mennek nyugdíjba. A 83 éves Mijazaki Hajao kétszeres Oscar-díjas japán rajzfilmkészítő, rendező, forgatókönyvíró és producer, a világ egyik legjelentősebb animációsfilm-stúdiója, a Studio Ghibli társalapítója. Egy nappal azután, hogy a 90-es években visszavonult, dolgozni kezdett, hogy új animációkat vázoljon, azóta pedig számos filmet megjelentetett, a legutóbbi 2023-ban debütált.

Igyekeznek elérni a flow-állapotot

Nincs olyan kulcs az Ikigaihoz, ami mindenkinél beválik, és ami garantálja a hosszú, boldog életet. De a flow-állapot elérése szerves része ennek az életfilozófiának. A fogalmat Csíkszentmihályi Mihály pszichológus alkotta meg, és az elme működésének egy olyan állapotát takarja, melynek során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál, amitől örömmel töltődik fel, abban teljesen feloldódik, minden más eltörpül mellette, bármi áron folytatni törekszik.

García és Miralles szerint, ha magával ragad a flow állapota, jobban jelen lehetsz, jobban összpontosíthatsz, és átmenetileg elfelejtheted a gondjaidat. „Nem a legboldogabb emberek azok, akik a legtöbbet érik el. Ők azok, akik több időt töltenek flow-állapotban, mint mások" - írták.

A japánok szerint ez a hosszú, boldog élet titka: az ikigai 10 alapszabálya

A japánok szerint a hosszú, boldog élet titka az ikigai. Ezeket a szabályokat tartják be hozzá.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük