Miért olyan jó érzés győzni? Az agyra és a testre is erős hatással van

A győzelem erőteljes érzést vált ki, és sok változást indít be az agyban, illetve a testben.

A győzelem hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Az olimpián sorra láthatjuk, ahogy a versenyzők elképesztően örülnek az érmeknek, és szinte euforikus állapotba kerülnek a győzelemtől. De nem csak ilyen helyzetekben jelenthet ez elképesztően jó érzést.

Gondolj csak például az iskolai versenyekre, a társasjátékozásokra vagy a fogadásokra - az ilyen hétköznapi apróságok is intenzív érzelmeket váltanak ki az emberekből. De miért szeretünk annyira győzni? Miért olyan jó érzés, és hogyan hat az agyra, a testre? Eláruljuk.

Ezért olyan jó érzés győzni

A győzelem hatására az agyban aktivizálódik a jutalomközpont, dopamin szabadul fel, amely az öröm érzéséhez kapcsolódik. Boldogsághormonnak is nevezik, elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. Ezt egy idő után az agy és a test pedig újra és újra meg akarja majd tapasztalni. Emellett általában a tesztoszteronszint is megemelkedik, főleg a versenyek elején. Ez a hormon egyébként összefüggésbe hozható az agresszióval és az erőszakkal, de védelmező magatartásra is ösztönözhet.

A kutatók mindemellett arra is rájöttek, hogy az élet alakítása szempontjából is fontos a győzelem érzése. Minden fajnak van hierarchiája, és ezen belüli pozíciója, ami meghatározza az egészségét, a mentális funkcióit és a hangulatát. Ezért a győzelem valójában fontosabb, mint a jó érzés: a fejlődés és az életminőség javítását is szolgálja. Sőt, akár segíthet tovább élni is: a vizsgálatok szerint például a Nobel-díjasok nagyjából két évvel élik túl azokat, akik nem nyertek díjat, csak jelöltek voltak.

Ha nyersz, az agyadban végbemenő változások okosabbá és magabiztosabbá tesznek a jövőbeli kihívásaidhoz. A győzelem által megszerzett önbizalom lehetővé teszi, hogy nehezebb kihívásokat is leküzdj. Akár versenyben vagy, akár nem, az agyad folyamatosan felméri képességeidet, az erődet és az állapotodat.

Ezután felkészít arra, hogy megküzdj egy ellenféllel, vagy megnyerhesd a versenyt azáltal, hogy az agyad segítségével megváltoztatod az viselkedésedet, az intelligenciádat, méghozzá úgy, hogy közben a biztonságodat is igyekszel megőrizni. Az agyban végbemenő változások azt is eredményezik, hogy okosabbá válj az adott szituációban.

Bármilyen meglepő is, a győzelemnek nem csak pozitív hatásai vannak. Előfordulhat, hogy ha sokszor éled át, túlságosan magabiztossá válsz, és annyira átadod magad a győzelem érzésének, hogy nem gondolod át megfelelően a következő versenyt, helyzetet, nem készülsz fel a megváltozott körülményekre. Éppen ezért jó, ha néha kudarcot is átél az ember: ez ugyanis rámutat a valóságra, a gyengeségekre, fejleszti a személyiséget, a teljesítményt, és segít megfelelően hozzáállni a jövőbeli kihívásokhoz.

Nőverő férfi, genetikai hulladék, Taigetoszra való: elfogadhatatlan a gyűlöletbeszéd egy interszex sportolóval szemben

Hámori Luca algériai ellenfele, Imane Khelif indulása számos kérdést vet fel a versenysportban, de a gyűlöletbeszédet ez sem legitimizálja.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük