5 tanács, amit a finn pszichológus szerint meg kellene fogadni - Övék a világ legboldogabb országa, nem véletlenül

A finn filozófus és pszichológus szerint ezekben a szokásokban is rejlik a finnek boldogságának titka. Tanácsait érdemes lenne megfogadni.

Finn pszichológus tanácsai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Finnország már hat éve nyeri el egyhuzamban a világ legboldogabb országa címet, így nem csoda, hogy mindenki kíváncsi a titkaikra. 

A pszichológus és filozófus, Frank Martela egész életében Finnországban élt, és a boldogság alapjait is tanulmányozza. Tapasztalatai és kutatásai alapján az egyik legfontosabb dolog az, hogy az embernek fontossá, hasznossá kell tennie magát mások számára. Ezt pedig úgy teheti meg, ha nyit a közösség és a szenvedélyei felé is. A CNBC oldalán öt fontos tanácsban foglalta össze, hogyan is lehetséges ez. 

A finn pszichológus fontos tanácsai

Élj önmagadnak, ne mások elvárásainak!

Elárulta, a finnek kevesebbet szoronganak a státuszuk miatt, mert nem ragaszkodnak annyira a siker merev, társadalom által meghatározott definíciójához, és nem is aggódnak ezen túl sokat. Nehéz úgy élni, hogy valaki állandóan érzelmi hullámvölgyeken megy át, haragot érez, vagy kiég csak azért, mert a mások által kiválasztott úton jár. A szakértő szerint még az olyan fontos munkát végzők, mint az orvosok is üresnek érezhetik napjaikat, ha nincs benne a szívük-lelkük. Kiemelte: mielőtt adhatnál valaki másnak, meg kell értened, mi tesz boldoggá, és jóval többet csinálni abból.

Légy szakértő, és oszd meg a tudásodat!

A pszichológus úgy véli, az egyik legjobb módja annak, hogy másokat szolgálj, ha valami olyasmit találsz, ami az alábbi három követelménynek is megfelel:

  • jó vagy benne,
  • izgalommal tölt el,
  • pozitív hatást gyakorol másokra.

Ha találsz egy munkát vagy hobbit, amiben kiteljesedhetsz, összpontosíts arra, hogy igazi szakértőjévé válj, majd oszd meg a tudásodat másokkal is.

Tégy valami kedveset!

Frank Martela elárulta, a jólétről szóló kurzusain arra biztatja a hallgatókat, hogy naponta háromszor tegyenek valami véletlenszerű kedvességet. Lehet ez bármilyen apróság, például vízzel kínálni a postást, eltölteni egy délutánt a nagyszülővel vagy segíteni eligazodni egy turistának. A szakértő bevallotta, hihetetlenül felemelő hallani azokról a váratlan, mély kötelékekről, amelyek az ilyen cselekedetek eredményeként alakulnak ki az emberek között.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Mások megsegítése ráadásul nemcsak pillanatnyi jó érzést okoz, hanem hosszú távon az egészségnek is jót tesz. A tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akik érzelmi támogatást nyújtanak családjuknak, barátaiknak és szomszédaiknak, nagyobb valószínűséggel élnek hosszabb ideig.

Légy jó szomszéd!

Létezik egy talkoot nevű finn szó és szokás, ami a közös, együttes munkát takarja, melyeket az emberek együtt végeznek a szomszédság, a közösség javára. A pszichológus kifejtette: ilyenkor olyat csinálnak közösen, amit az ember egyedül nem tudna megtenni. Ha valaki nagyobb projektbe kezdett, mint például egy pajta tetejének az építése, talkootot tartottak. A szomszédok önként összegyűltek, és egy napi munkát áldoztak arra, hogy segítsenek, majd étellel és itallal ünnepeltek. Ez a hagyomány Finnországban a mai napig él.

A pszichológus elárulta, tavaly nyáron az egész szomszédsága összegyűlt, és fák ültetésével töltött egy délutánt, este pedig egy vidám estét töltöttek együtt finom harapnivalók és italok társaságában. Ez a fajta kultúra kiterjed arra is, hogy a finnek gyakran pozitív érzésekkel viszonyulnak az állampolgári kötelezettségekhez, többek közt az adófizetéshez is. Úgy látják, szükség van ezekre a közösség érdekében.

Töltsetek csendes időt együtt!

A szakértő szerint az embereknek nem kell nagy gesztusokat tenniük ahhoz, hogy az életed fontos részét képezzék. Néha elég csak csendben lenni ahhoz, hogy úgy érezzük, szeretnek minket, és összetartozunk. Elárulta, számára azok az igazán jelentőségteljes, mély pillanatok, ha szaunázhat apjával vagy egy barátjával, majd kint ülhetnek a természetben, és nézhetik a hullámokat, hallgathatják a madarakat vagy a szélben susogó fákat. Ahogy a finn mondás tartja: „Beszélni ezüst, hallgatni arany.”

És hogy mi teszi még annyira menővé a finneket? Itt azt is elolvashatod.

Olvass tovább! Mit nem csinálnak Finnországban?

A finn pszichológus és filozófus elárulta, van három dolog, amit a finnek nem csinálnak, és ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a világ legboldogabb országává váltak.

A világ legboldogabb országában sosem csinálják ezt a 3 dolgot

A finn pszichológus és filozófus elárulta, van három dolog, amit a finnek nem csinálnak, és ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a világ legboldogabb országává váltak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük