Hogy támogass valakit, ha igazán szüksége van rá? Ezt csináld a kéretlen tanácsok és a mérgező pozitivitás helyett

Kevesen kezelik igazán jól, ha valakinek érzelmi támogatásra van szüksége. Csak akkor tudsz valóban segíteni a másiknak, ha a következőket teszed.

Érzelmi támogatás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Senki nem kerülheti el, hogy nehézségeket éljen át az élete során, és ezekben a szituációkban van a legnagyobb szüksége ismerősei, szerettei támogatására - még akkor is, ha ezt nem mondja ki. Bármilyen problémáról, traumáról is van szó, sokat jelent, ha ott vannak az ember mellett azok, akikhez igazán közel áll, és akik tényleg képesek támaszt nyújtani számára. Az igazság viszont az, hogy ezt kevesen csinálják jól.

Van, aki egyáltalán nem is tudja, mit tegyen, ezért kerüli az érintett személyt, és próbál távolságot tartani, és van, aki kéretlen tanácsokkal vagy mérgező, irreálisan pozitív mondatokkal dobálózik, hogy ne kelljen valójában, mélyen foglalkoznia a másik helyzetével. Ezek azonban a legrosszabbak ilyenkor, bár sokan nincsenek tisztában vele. Legyen szó gyászról, betegségről, szakításról, mentális problémákról és depresszióról, munkahelyi stresszről, valami rossz hírről, kiégésről vagy épp megoldhatatlannak tűnő ügyekről, az okoskodás nem fog segíteni, és az sem, ha az ember annyival lerendezi a dolgot, hogy „majd úgyis minden megoldódik”.

Az érzelmi támogatás fontossága

Nem szabad felületesen, egyszerűen lerendezni egy szeretett személy nehézségeit, főleg akkor, ha közel állsz hozzá. Ez nem azt jelenti, hogy neked kell megoldanod az összes gondját, csupán azt, hogy ott vagy mellette, amikor szüksége van rád, komolyan veszed a vele történteket, és nem azt teszed, amit te jónak látsz, hanem ami számára a legjobb. És ne aggódj, nem kell hibátlannak lenned, mindent tökéletesen csinálnod: a lényeg, hogy megtedd, ami tőled telik. Figyelj az illető igényeire, és az ő érdekeit tartsd szem előtt.

Az érzelmi támogatás lehet verbális és nonverbális, lényege pedig az, hogy törődést, szeretetet mutatsz a másiknak, és azáltal, hogy támaszt nyújtasz neki, lehetőséget adsz arra, hogy megnyugodjon, megnyíljon, fontosnak és értékesnek érezze magát, bátorítod őt, és biztosítod az elfogadásodról. Mindezek által pedig segítesz neki megbirkózni az adott helyzettel, az érzelmeivel és a kihívásokkal.

Az érzelmi támogatás tehát rendkívül fontos, de ezt is el lehet rontani, és sokan rosszul is csinálják. Van, hogy pont azzal tesz az ember a legrosszabbat, amiről azt hitte, segít. Ha szeretnél biztosra menni és valódi segítséget, támogatást adni a szerettednek, a következőket érdemes tenned.

Így csináld jól

Mondd, hogy mellette állsz!

Lehet, hogy neked magától értetődőnek vagy semmitmondónak tűnik, de nagyon sokat számít, ha kimondod a másiknak: nincs egyedül, mellette állsz, vele vagy, és akármi is lesz, együtt átvészelitek a dolgot. Ezt főleg akkor tedd meg, ha a párodat vagy valamelyik, hozzád közel álló családtagodat szeretnéd támogatni. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Kérdezd meg, mire van szüksége! 

Mindenki más, mindenkinek másra van szüksége egy nehéz helyzetben, és nem könnyű kitalálni, ki mit szeretne. Ezért a legtisztább, ha megkérdezed, milyen típusú támogatásra vágyik. Örülne, ha meghallgatnád? Ha beszélgetnétek a problémáról? Ha elterelnéd a figyelmét? Vagy egyszerűen, ha csak a közelében lennél akár csendben is? Jobban mellette állhatsz, ha tudod, mit szeretne.

Kapcsolódj hozzá igazán, és hallgasd meg!

Szánj időt és energiát arra, hogy meghallgasd, és figyelj rá aktívan, őszintén. Teremts egy bensőséges közeget, akár menj át hozzá, ha erre van szüksége, és úgy érzi, nem tud vagy nem akar kimozdulni. Az aktív hallgatással erősíted a bizalmat, a kapcsolatot, és elérheted, hogy úgy érezze, tényleg támogatod. 

Kérdezz!

Figyelj arra, amit elmond, kérdezz, kérd meg, hogy mondja el, mit érez vagy mit gondol. Légy valóban kíváncsi a mondandójára, érezze, hogy számodra ő és a problémája nem csak egy feladat, amit le akarsz tudni, vagy egy nehézség, amit el kell viselni, amin túl kell lenni. Próbáld meg a helyébe képzelni magad, és átgondolni, te mit éreznél, és hogyan cselekednél az adott helyzetben.

Nyugtasd meg, hogy normálisak az érzései!

Aki traumát, veszteséget vagy bármilyen nehézséget él át, ami megviseli, gyakran elgondolkodik azon, hogy normális-e, hogy ennyire kikészült, hogy ennyire nehezen dolgozza fel a történteket, vagy ennyire magába roskadt. Sőt, sokakban csak úgy cikáznak, váltakoznak az érzések, és nem is mindig tudják pontosan azonosítani őket. Mondd el neki, hogy mindez normális, és akár azt is megoszthatod vele, ha veled is történt már hasonló, de ne tereld teljesen magadra a szót.

Mondd el, hogy nem ő a hibás!

Az emberek sokszor vádolják magukat olyan dolgokért, amiről nem tehetnek, és akár bűntudatot is érezhetnek valami miatt, amiben nem ők voltak a hibásak. Megnyugtató lehet, ha tudatosítod benne: nem ő tehet a történtekről, és nincs miért önmagát ostoroznia. És te se hibáztasd őt semmiért, azzal csak rontasz a helyzeten.

Keresd meg, és beszélj vele időközönként!

Ha valaki nehézséget, veszteséget él át, lehet, hogy bezárkózik, nem beszél másokkal, és nem nyit a külvilág felé. Ezért jó, ha van valaki, aki időnként ráír, felhívja, meglátogatja, és megkérdezi, hogy van, mire van szüksége. Ne erőltess rá semmit, de kezdeményezz, érdeklődj rendszeresen, próbáld esetleg kimozdítani a helyzetből, az otthonából és a magányból. Ne légy erőszakos, de érezze, hogy törődsz vele.

Ha pedig úgy érzed, súlyosabb a helyzet, és a szeretted depresszióval küzd, ne félj segítséget kérni: ide kattintva tájékozódhatsz a lehetőségekről.

Olvass tovább! Így ír a neten az, aki depressziós

Brazil kutatók mesterséges intelligencia segítségével állapították meg, hogyan írnak a neten a depresszióval küzdők. Ezekben térnek el posztjaik az átlagtól.

Így ír a neten az, aki depressziós - Ezekre a jelekre figyelmeztet egy kutatás

Brazil kutatók mesterséges intelligencia segítségével állapították meg, hogyan írnak a neten a depresszióval küzdők. Ezekben térnek el posztjaik az átlagtól.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük