13 éves unokatestvérét vette feleségül a 27 éves Edgar Allan Poe - Milyen volt valójában a kapcsolatuk?
Az író húszévesen ismerte meg akkor hétéves unokatestvérét, Virginia Eliza Clemmet, hét évvel később pedig feleségül is vette.
Edgar Allan Poe-t íróként, a detektívregények szülőatyjaként ismeri a világ. Misztikus, hátborzongató történetei közül mindenki találkozott már néhánnyal, magánéletének részletei azonban kevesebb figyelmet kaptak. Azt sem tudják például sokan, hogy 27 évesen 13 éves unokatestvérét vette feleségül.
Virginia Eliza Clemm-mel hivatalosan több mint 11 évig voltak házasok, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy pontosan milyen is volt kettejük viszonya.
Unokatestvérébe szeretett bele Edgar Allan Poe
Virginia Eliza Clemm 1822-ben született a marylandi Baltimore-ban. Apja, William Clemm halála után nagyon kevés pénzt hagyott Virginia anyjára, azaz második feleségére, Maria Poe-ra és gyermekeire, így a család sokáig anyagi nehézségekkel küzdött. Maria varrással próbált bevételt szerezni.
Edgar Allan Poe 1829 augusztusában találkozott életében először unokatestvérével, Virginiával néhány hónappal azután, hogy leszerelt a hadseregtől. A fiatal férfi ekkor húsz, a lány pedig hétéves volt. Poe nem vér szerinti rokonaival nőtt fel, szüleit ugyanis korán elvesztette, őt pedig egy gazdag kereskedő nevelte fel. Végül 1831-ben beköltözött Maria Poe-hoz és családjához, így egy ideig Virginiával is együtt élt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Unokatestvérével lassan szoros kapcsolat alakult ki köztük, ő Sissynek szólította a lányt - az angol sister, azaz testvér szót becézve -, Virginia pedig Eddynek a férfit. Az író tanította Virginiát, hosszú sétákra jártak együtt, sőt egy időben még arra is megkérte, hogy kézbesítse a szomszédjuknak írt szerelmes leveleit. Nemsokára azonban már maga Virginia állt a figyelme középpontjában. Állítólag néha idegenek temetéseire is elmentek együtt, ahol egymásra borulva sírtak.
27 évesen vette feleségül a 13 éves lányt
Virginia nagymamája 1835-ben, Poe testvére pedig 1836-ban hunyt el, így a család nagyon nehéz anyagi körülmények közé került. Ebben az évben az író otthagyta a családot, és Richmondban vállalt munkát, de meghallotta, hogy egy másik unokatestvér, Neilson Poe felajánlotta Virginiának, hogy költözzön hozzá, és finanszírozni akarta az oktatását. Edgar Allan Poe bedühödött, és féltékeny lett a hír hallatán, ezért úgy döntött, ír egy levelet Mariának, melyben arra kérte, hadd döntsön a lánya saját maga a sorsáról, Virginiának írt levelében pedig már „szerelmem”-nek és „kedves kis feleségem”-nek nevezte a lányt, és azt kérte tőle, gondolkodjon, mielőtt összetöri az ő Eddyje szívét.
Hamarosan visszautazott Baltimore-ba, és 1835. szeptember 22-én házassági engedélyért folyamodtak a lánnyal, egyes források szerint ekkor már meg is házasodtak titokban. Nyilvános, nagyobb ceremóniát azonban csak 1836. május 16-án tartottak. Ekkoriban egyáltalán nem volt szokatlan, és tilos sem, hogy unokatestvérek kössenek házasságot, de a lány nagyon is fiatalnak számított ahhoz, hogy férjhez menjen. Éppen ezért állítólag házassági anyakönyvi kivonatukon 21 évesnek jelöltette meg magát. Kapcsolatukról sok pletyka keringett akkoriban, és sokan meg is botránkoztak rajta.
Milyen volt a kapcsolatuk?
Hogy milyen is volt pontosan Edgar Allan Poe és nála hét évvel fiatalabb, kiskorú feleségének kapcsolata, arról megoszlanak a vélemények. Egyes források szerint inkább barátság volt köztük, de leveleikből inkább arra lehet következtetni, hogy szerelem és mély kötődés szövődött köztük, a férj odaadással szerette feleségét, azonban írásaik sosem voltak szexuális töltetűek. Egyesek szerint Poe-nak azt tanácsolták, hogy ne létesítsen szexuális kapcsolatot Virginiával, amíg a lány be nem tölti a 16. életévét, és állítólag Poe két éven keresztül külön szobában is aludt.
Arról is eltérnek a források, hogy valaha lefeküdtek-e egyáltalán egymással. Erre utaló jelek sehol sincsenek az írott forrásokban, így egyesek szerint Virginia egész életében szűz maradt, ám akadnak olyan szakértők, akik szerint 16 éves kora után volt köztük szexuális viszony. Közös gyermekük sosem született.
Alapvetően egyébként boldog párnak tűntek, Poe rajongott feleségéért, egyenesen bálványozta őt, és Virginia is viszonozta férje érzelmeit. 1846-ban egy szerelmes verset is írt neki.
Házasságon kívüli viszonyok
Házasságuk alatt kétszer is előfordult, hogy a férfinek más nővel volt kapcsolata. A 34 éves Frances Sargent Osgooddal való „botrányos barátsága” során Virginia állítólag támogatta, biztatta őket, sőt szerelmes leveleiket is közvetítette köztük úgy, mint kisgyermekkorában. Megjelent azonban a színen még egy nő, Elizabeth F. Ellet, aki féltékeny lett Osgoodra, és megpróbálta őrültnek beállítani az írót. Az ügyből nagy botrány lett, ami nem tett jót Poe hírnevének.
A fiatal Virginia tragikus halála
1842-ben Virginia épp énekelt és zongorázott, amikor egyszer csak vért köhögött fel. Mint később kiderült, tuberkulózisban szenvedett. Állapota gyorsan romlott, férjét pedig nagyon megviselte betegsége, teljesen kétségbe esett, és újra az italhoz nyúlt. Később többször költöztek, hogy egészségesebb környezetet biztosítsanak Virginia számára. Végül a lány 1847. január 30-án, 24 évesen hunyt el New Yorkban.
Vérfertőző rokoni házasságok a történelemben
A vérfertőzés fogalma alatt alapvetően a testvérek, illetve az egyenesági rokonok közti nemi kapcsolatot, házasságot értjük. Ez ma már bűncselekménynek számít, a történelem során viszont sokáig bevett szokás volt a rokonok közti kapcsolat. Hosszú évszázadokon keresztül egészen az ókortól sok kultúrában, országban vették természetesnek, hogy testvérek, unokatestvérek házasodtak össze, nemzettek utódokat, sőt gyakran a szülők kötelezték erre gyermekeiket.
Kleopátra két testvéréhez is hozzáment - 10 vérfertőző rokoni házasság a történelemben
Nézegess képeket!
Elolvasom